Resultat andra kvartalet 2025

Rekordhög orderingång och förbättrat affärsresultat

    • Order 9 785 miljoner dollar, +16%; på jämförbar basis1 +14%
    • Intäkter 8 900 miljoner dollar, +8%; på jämförbar basis1 +6%
    • Rörelseresultat 1 573 miljoner dollar; marginal 17,7%
    • Operativt EBITA1 1 708 miljoner dollar; marginal1 19,2%
    • Resultat per aktie 0,63 dollar; +6%3
    • Kassaflöde från rörelsen 1 059 miljoner dollar ; -1%
    • Avkastning på sysselsatt kapital 23,1%
    center
    "ABB levererade en rekordhög orderingång och förbättrade det operativa resultatet. Vi är på god väg mot ett nytt rekordår, den geopolitiska osäkerheten till trots."
    Morten Wierod VD

    VD:s sammanfattning

    Jag är nöjd med det vi har uppnått under andra kvartalet 2025, och en av höjdpunkterna var den rekordhöga orderingången på 9,8 miljarder dollar, en uppgång med 16 procent (14 procent på jämförbar basis). Särskilt uppmuntrande var bredden på den positiva utvecklingen med förbättring inom alla fyra affärsområdena, merparten av kundsegmenten, alla tre regioner samt i såväl de kortcykliska som i de projektrelaterade verksamheterna. Jag tolkar det som en allmänt robust affärsmiljö. Ordertillväxten var särskilt stark inom affärsområdet Process Automation, där en stor order på cirka 600 miljoner dollar netto bokades. Vår book-to-bill var stark på 1,10 och värt att notera är att den var positiv även utan den specifika stora orderbokningen som positivt påverkade den totala ordertillväxten med cirka 7 procent.

    Jämfört med föregående kvartal förblev affärsmiljön huvudsakligen oförändrad, med en liknande osäkerhet kopplad till potentiell påverkan från handelstullar.

    Intäktsökningen om 8 procent (6 procent på jämförbar basis) från förra året var i stort sett som förväntat, och hjälptes av tre av fyra affärsområden. Intäkterna inom Robotics & Discrete Automation hämmades av en nedgång i divisionen Machine Automation, där föregående års jämförelsetal fick stöd av en starkare orderstock.

    Operativt EBITA ökade med 9 procent och marginal-förbättringen på 20 baspunkter till 19,2 procent var till och med något bättre än förväntat. Marginalerna ökade både i affärsområdet Electrification och Process Automation, medan Motion förblev i stort sett stabilt. Tillsammans uppvägde den här operativa förbättringen den negativa påverkan från marginalpress inom Robotics & Discrete Automation kopplat till divisionen Machine Automation, samt motvinden på 30 baspunkter från förra året hänförligt till engångsposter inom koncerngemensamt och övrigt.

    Vi fortsätter att uppnå hög avkastning på sysselsatt kapital och med en nivå på 23,1 procent fortsatte trenden att leverera klart över vårt långsiktiga mål. Fritt kassaflöde på 845 miljoner dollar var något lägre än föregående år. Detta till följd av att den högre vinsten mer än motverkades av tillväxtrelaterad uppbyggnad av rörelsekapital samt den planerade högre investeringsnivån. Vårt vanliga mönster tyder på ett starkare kassaflöde under andra halvåret, och vi står fast vid vår ambition att prestera bättre än föregående års nivå.

    Under kvartalet lyftes vi fram av TIME Magazine som ett av världens 15 mest hållbara bolag, sett över alla branscher. Det ser jag som ett kvitto på att vi har varit framgångsrika med vår strategi att integrera hållbarhet i våra verksamheter, baserat på ansvar och transparens.

    En annan höjdpunkt under kvartalet var lanseringen av tre nya robotfamiljer, som syftar till att ytterligare stärka vår Robotics-verksamhets ledande ställning i Kina. Det här gör det möjligt för oss att hjälpa industrier och kunder att automatisera med nytt adderat värde till mellansegmentet, och är resultatet av vår helt lokala värdekedja. I april tillkännagav vi våra planer på en avknoppning av vår Robotics-division till ett separat noterat bolag. Arbetet med den interna separationen går enligt plan, inför den planerade avknoppningen som genomförs som en utdelning av aktier i proportion till befintligt aktieinnehav i ABB, under andra kvartalet 2026.

    Jag är också förväntansfull över affärsområdet Electrifications lansering av nästa generations teknikledande luftbrytare, SACE Emax 3. Det är världens första luftbrytare som är SL2-certifierad för cybersäkerhet. Emax 3 är ett bevis på vår strategi med inbyggd mjukvara då den innehåller sensorteknik, intelligens samt avancerade algoritmer för att förbättra energisäkerheten i kraftsystem för kritisk infrastruktur som datacenter, fabriker, sjukhus och flygplatser.

    Morten Wierod, VD
    Morten Wierod, VD
    center

    Utsikter

    Under det tredje kvartalet 2025 förväntar vi oss en jämförbar intäktstillväxt minst inom intervallet medelhöga ensiffriga tal och att den operativa EBITA-marginalen förblir i stort sett stabil jämfört med föregående år; dock med beaktande av osäkerheten i den globala affärsmiljön.

    För helåret 2025 förväntar vi oss en positiv book-to-bill, en jämförbar intäktstillväxt inom intervallet medelhöga ensiffriga tal samt att den operativa EBITA-marginalen förbättras jämfört med föregående år, dock med beaktande av osäkerheten i den globala affärsmiljön. 

    Länkar

    Kontakta oss

    Nedladdningar

    Dela artikeln

    Facebook LinkedIn X WhatsApp