Automatiserad paketering av baltiska chips

Automatiserad paketering av baltiska chips

ABB:s Pluto B46-teknik hjälper Orkla Lettland robotisera arbetsflöden och förbättra säkerheten

Orkla Lettland är ett av de ledande livsmedels- och dryckesföretagen i de baltiska staterna. Företaget kontaktade ABB och efterfrågade teknik som kunde modernisera och automatisera deras anläggning för förpackning av chips.

Små utrymmen och korta deadlines

Orkla hade ett begränsat utrymme för en ny paketeringslösning, och den behövde integreras med den befintliga fabriksproduktionen. Tidsplanen för att slutföra projektet var också väldigt snäv.

Automation och säkerhet i en ABB-lösning

ABB satte ihop ett team med kompetens och kunnande inom robotik och säkerhet för att leverera en skräddarsydd, säker och pålitlig lösning till Orkla. Lösningen är baserad på fem robotar från ABB: robotserie IRB FlexPicker som jobbar parallellt, vilket optimerar inmatningshastigheten till 65 chipsförpackningar per minut.

IRB 360 FlexPicker känner igen inkommande förpackningar med hjälp av PickMaster vision system och placerar dem i kartonger. Totalt 35 löpande band transporterar förpackningar till och från robotarna.

Robotarna är placerade i burar, och dörrarna till burarna skyddas av en säkerhetslösning från ABB med Plutos programmerbara säkerhetskontrollenhet som identifierar när det elektromagnetiska dörrlåset är öppet, vilket automatiskt stänger av maskinerna.

Resultaten resulterar i säkerhet, skydd och besparingar

ABB kunde leverera en komplett lösning inom en mycket snäv tidsram. För Orkla blev resultatet en kostnadseffektiv, modern lösning som ersatte en arbetsintensiv manuell produktionsprocess. Lösningen från ABB garanterar högsta säkerhetsnivå samtidigt som den möjliggör flexibilitet genom att man enkelt kan utföra modifikationer i framtiden.

”Vi valde ABB som leverantör genom att utvärdera priset, hur lösningen stämde överens med våra krav, den tekniska lösningens förmåga att lösa uppgiften samt möjligheten att använda befintlig utrustning”, sa Orklas projektledare, Edgars Balodis. ”Den nya lösningen har eliminerat behovet av att stapla tomma lådor, och det repetitiva och monotona arbetet för 24 personer som jobbar treskift har ersatts med avancerade robotar.”

Med ABB:s utrustning för automatisering och säkerhet har Orkla nu en skräddarsydd, modern och pålitlig lösning.

”Vi har fått en väl genomtänkt lösning med en kompakt design som främst består av produkter i rostfritt stål, och allt implementerades utan produktionsavbrott, vilket var något vi efterfrågade”, sa Orklas tekniska avdelningschef, Mārtiņš Velmeris. ”Detta gör att vi kan planera nästa automatiseringssteg i samma fabrik.”

Länkar

Kontakta oss

Nedladdningar

Dela artikeln

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp