Program sterowania PCP i ESP za pomocą niskonapięciowych napędów przemysłowych ACS880

Program sterujący zaprojektowany specjalnie dla pomp kawitacyjnych (PCP) i elektrycznych pomp głębinowych (ESP) oferuje kilka funkcji, takich jak kontrola wstecznych obrotów, zabezpieczenie ciśnieniowe, kontrola poziomu oraz rampy rozpędowe, które polepszają parametry produkcji i pomagają chronić system eksploatacji złoża. Program jest dostępny w niskonapięciowych napędach przemysłowych ACS880 w zakresie mocy od 0,75 do 5600 kW.   

Szukasz wsparcia lub informacji sprzedażowej?

Korzyści


Kontrola wstecznych obrotów zmniejsza zużycie komponentów

Centralnym elementem programu sterującego jest kontrola obrotów wstecznych (backspin). Przy zatrzymaniu PCP lub ESP, kiedy wydobywana ciecz przepływa z powrotem do szybu, funkcja ta steruje kierunkiem obrotów wirnika.  

W przypadku pompy PCP żerdź pompowa łącząca pompę z silnikiem podlega naprężeniom obrotowym; gdy silnik zostaje zatrzymany naprężenie to ulega szybkiemu rozproszeniu. Powoduje to nagłe uwolnienie energii i musi podlegać kontroli, aby uniknąć uszkodzenia żerdzi. 

W przypadku pompy ESP nie ma ryzyka uszkodzenia sprzętu, jednakże należy monitorować pracę pompy pod kątem odwrotnej rotacji, aby zapobiec niepożądanemu rozruchowi silnika. 

Tryb sterowania pompą PCP przy regulacji prędkości i momentu obrotowego bez udziału oprzyrządowania

Tryby sterowania PCP i ESP wykorzystują funkcję bezpośredniego sterowania momentem (DTC), co oznacza, że nie ma potrzeby korzystania z dodatkowych urządzeń w celu kontroli momentu obrotowego. W sytuacji wysokiego i niskiego momentu napęd może automatycznie zmniejszyć prędkość pompy. W sytuacjach niedostatecznego obciążenia, program sterujący może posługiwać się zdefiniowaną przez użytkownika krzywą momentu obrotowego, który pełni rolę punktu odniesienia w celu zatrzymania pracy systemu. Funkcje te chronią układ pompy i zmniejszają zużycie energii. 

Zabezpieczenie termiczne

Funkcja zabezpieczenia termicznego nadzoruje temperaturę pompy na podstawie sygnałów pochodzących z zewnętrznego czujnika i uruchamia procedurę wyłączenia po osiągnięciu zadanego poziomu temperatury.

Zabezpieczenie ciśnieniowe

Funkcja zabezpieczenia ciśnieniowego zapewnia ochronę pompy przed wysokim ciśnieniem lub wysokim ciśnieniu tłoczenia. Gdy pompa zostaje zatrzymana z powodu wysokiego ciśnienia, może przeprowadzić automatyczny restart, gdy poziom ciśnienia powróci do normy eksploatacyjnej. Parametry takiego ponownego uruchomienia można indywidualnie skonfigurować. Eliminuje to konieczność ręcznego restartu, przez co oszczędza się czas i zwiększa wydajność pracy. 

Kontrola poziomu cieczy

Funkcja kontroli poziomu cieczy bazuje na danych wejściowych z wbudowanego regulatora PI i dba o utrzymanie optymalnego poziomu cieczy w szybie. Prędkość pompy dostosowywana jest według wartości rzeczywistego poziomu cieczy, w oparciu o dane z czujnika ciśnienia lub czujnika poziomu cieczy. Dzięki takiemu podejściu można utrzymać tempo produkcji na optymalnym poziomie przez cały czas trwania procesu. Program sterujący posiada również funkcję uśpienia, która powoduje wyłączenie pompy, gdy poziom cieczy spadnie poniżej ustawionego poziomu i uruchamia ją ponownie, gdy poziom ten znajdzie się ponownie w określonych granicach. Przy niestabilnych warunkach odwiertu funkcja uśpienia może przynosić znaczne oszczędności energii.

Rampy rozpędowe dostosowane do danego zastosowania zapewniają mniejsze naprężenia i płynny rozruch

Oprócz zastosowania ramp liniowych i w kształcie litery „S” pompę można ustawić, tak by przyspieszała w dwóch etapach. Po pierwszym przyspieszeniu liniowym, pompa czeka na zadanej prędkości przed rozpędzeniem się do zadanej prędkości odniesienia. Na przykład, pierwsza część rampy może być ustawiona na mniejsze przyspieszanie w celu ochrony sprzętu. Program sterujący posiada również funkcję ustawienia skokowego (jogging), która może być wykorzystywana podczas serwisu i pozycjonowania. 

Nadzór nad systemem

Program sterujący posiada możliwość nadzoru i kontroli różnych warunków pracy pompy na podstawie sygnałów otrzymanych z oprzyrządowania mechanicznego systemu eksploatacji złoża.
Oil-and-gas-artificial-lifting-left-column
Select region / language