Geleceğin benzin istasyonu işte bu şekilde görünecek

Tarih, istasyonu istasyon yapanın araçlar olduğunu bize öğretti; atlar için nalbantlar, arabalar için akaryakıt pompaları ve şimdi de elektrikli araçlar için şarj istasyonları. Ancak, EA devriminden sonra benzin istasyonlarının hangi kısımları var olmaya devam edecek?

Ulaşımı elektrikli taşıtlar devralırsa, eski moda benzin istasyonlarına ne olacak? Benzinli arabalarımızın deposunu doldurmak için durduğumuzda gördüğümüz Danimarka ve İsveç "kahve ve kurabiye" kültürü için bu sonun başlangıcı mı? Tam olarak değil. Ama Model-T Ford'un at nalından ziyade benzine ihtiyacı olduğu gibi, Nissan Leaf'in bir akaryakıt pompasından ziyade elektriğe ihtiyacı vardır. Ancak bu, benzin istasyonunun öldüğü anlamına gelmiyor.

Şarj operatörü şirketi Clever İsveç’in CEO'su Fredrik Nordin, geleneksel benzin istasyonlarıyla işbirliği yapmaktan çok mutlu. "Birbirine maksimum 50 km uzaklıkta şarj istasyonları kurmak istiyoruz. Dahası, şarj işlemi sırasında başka şeyler yapılabilmeli. Tuvaleti kullanabilmeli, kahve ve gazete alabilmeliyiz. Bu nedenle, bu hizmetler için kurulmuş bir şebekeye ve gelişmiş altyapıya sahip benzin istasyonları ile işbirliği yapıyoruz.

Küçük Värnamo şehrinde, yakıt konusunda basit bir çözüm seçen ve "ne kadar seçenek, o kadar iyi" olarak tanımlanabilecek bir Statoil istasyonu.

“DC hızlı şarj cihazımızla farklı tiplerde dizel, etanol, benzin ve elbette elektrik sunuyoruz” diyor istasyon müdürü Kristin Larsson.

Bugün, hızlı şarj istasyonu için müşterilerin mobil cihazlarında bir uygulama kullanarak veya istasyondan satın alınan bir kartla araçlarını şarj edebilecekleri iki park yeri bulunmaktadır. Kristin "ABB ve Clever tarafından kurulan şarj altyapısının bir parçası olmak çok güzel" diye devam ediyor.

Açık bir iş modeli, fırsatları yakalamak ve EA kullanıcısına araç şarj edilirken 10-20 dakika içinde yiyebileceği ve satın alabileceği bir şeyler sunmaktır. Başka bir deyişle, benzin istasyonunda sunulan geleneksel hizmetler, elektrikli araç devriminden sonra bile geçerli olacaktır. Kahve molasının keyfini yine sürebilecek ve “hâlâ gelmedik mi” diye sorup duran çocuklarınıza susmaları için rüşvet olarak şeker alabileceksiniz.

Metin: Jimmy Håkansson
Foto: Lina Alriksson

Select region / language