Legyen szó motorvédő- illetve, mágneskapcsolókról, minikontaktorokról, terhelésszakaszolókról, az ABB kisfeszültségű megoldásai és rendszerei a legkülönfélébb ipari szegmensekben szavatolják a biztonságos működést. Mert a villanymotorokat a megfelelő működtetésük érdekében védeni kell a túlterhelésektől, fáziskiesésektől, rövidzárlatoktól. Mi okozhatja ezeket az anomáliákat? Elsősorban a nem megfelelő működés, másodsorban a meghibásodás, de akár egy szimpla rövidzárlat is végzetes lehet.
Az ABB motorvédő kapcsolók az ipari gépek, berendezések megfelelő működésének alappillérei
A motorvédő kapcsolók esetén olyan elektromechanikus alkatrészekről van szó, amelyek célja a védelem. A motorvédő kapcsolók a rendszerek elektromechanikus biztonsági eszközei. Ezt úgy érik el, hogy magát a meghajtást milliszekundum alatt ki- illetve bekapcsolják, mégpedig a főáramkör kapcsolásával. Ezzel védik a motort a károsodástól. Kioldás után mi történik? Miután a motorvédő kapcsoló kiold, a motor újra bekapcsolható és folytatható annak működése. A motorvédelem területén az ABB ügyfélorientált átfogó koncepciókat kínál. Miért érdemes még az ABB motorvédő kapcsolóit választani? Mert hatékony szabványos és nagy teljesítményű eszközök szavatolják majd a rendszer működését.
ABB Motorvédők
Az ABB motorvédelmi kínálata az egyik legátfogóbb a piacon és teljes koncepciót garantálnak
Az ilyen típusú kapcsolóknak köszönhetően a rendszerben nem lesz szükség biztosítékokra. Ezzel komoly költség- és hely takarítható meg. Az ABB a motorvédő kapcsolókat eleve úgy tervezte és fejlesztette, hogy kevés helyet foglaljanak, tehát kompakt mérettel rendelkeznek. A motorvédő kapcsolók kézi vezérlésűek. További jellemzők a beépített leválasztó funkció, a hőmérséklet kompenzáció, a kioldásmentes mechanizmus és a forgó fogantyú, valamint a világos és egyértelmű hibajelzés. Az ABB motorvédők egyaránt alkalmasak három- és egyfázisú alkalmazásokhoz. Ezenkívül az ABB motorvédő kapcsolók állítható áramerősség túlterhelés védelemmel bírnak és jelzik a mágneses kioldó működését. A kézi vezérlésen felül van lehetőség távvezérlésre is, mégpedig feszültségesés miatti leválasztás és feszültségkioldás esetén. Ezek az eszközök rövidzárlati megszakító képessége akár Ics = 100 kA értéket is elérhet. További előnyként említhető, hogy az ABB motorvédő kapcsolók tökéletesen illeszkedik a vállalat mágneskapcsoló családjához, amely megkönnyíti a rendszer teljes kiépítését.
Milyen előnyökkel jár az ABB motorvédő kapcsolók alkalmazása?
- Kompakt kialakítással rendelkeznek
- Az ABB motorvédők az alapos tervezésnek köszönhetően tökéletesen illeszkednek a különböző motorokhoz
- Egyszerű csatlakozók biztosítják az elektromos és mechanikus összekötést
- Kevesebb állásidő szükséges az erőteljes motorvédelemnek köszönhetően
- Hiba esetén történő gyors diagnózis lehetősége
- A motorvédők alkalmazása révén a karbantartási költségek drasztikusan csökkenthetőek
- Az ABB motorvédő kapcsolók telepítését számos tartozék támogatja
Mely iparágakban kerülnek
felhasználásra az ABB motorvédő kapcsolók?
A kőolaj- és földgáz-, illetve az acélfeldolgozó iparban, cementgyárak működtetése során, bányászatban, a vízgazdálkodás, az erőművek, a papírgyártás és az élelmiszeripar területén.
Az ABB motorvédő kapcsolók
kínálatában a következő változatokat találjuk:
- Szabványos motorvédő kapcsoló 0,1 ... 32 A 50 kA-ig (MS116)
- Nagy teljesítményű motorvédő kapcsoló 0,1 ... 32 A (MS132), valamint 10 ... 80 A (MS165) 100 kA-ig
- Tisztán mágneses motorvédő kapcsolók 0,1 ... 32 A (MO132), valamint 10 ... 80 A (MO165) 100 kA-ig
- Transzformátor védelemre 0,1 ... 25 A 100 kA-ig (MS132-T)
A biztosítós terhelésszakaszolók
segítségével könnyedén védelmezhető az adott elektromos rendszer
Az ABB biztosítós szakaszolókapcsolóinak kínálatában olyan termékek találhatók, amelyek kisfeszültségű elektromos elosztó hálózatok biztosítékkal ellátott rövidzárlat- és túlterhelés elleni védelmére szolgálnak. Az ABB terhelésszakaszoló családjában megtalálhatók a terheléskapcsolók, a biztosítós kapcsolók, a motoros- és az automata átkapcsolók, a kézi működtetésű terhelésszakaszolók, a DC terhelésszakaszolók, a motoros olvadó biztosítós terheléskapcsolók, a kézzel működtethető átkapcsolók, a tokozott biztosítós terheléskapcsolók, az olvadó biztosítékok és a kamrás kapcsolók 10-315 A áramerősségig, illetve ezen készülékek tartozékai. A fenti készülékek alkalmasak motorvezérlő központokba, vagy energiaelosztási rendszerekbe való beépítéshez, valamint különböző készülékek, berendezések és motorok főkapcsolójaként való alkalmazáshoz.
ABB Biztosítós terhelésszakaszoló
Amit az ABB motoros működtetésű, olvadóbiztosítós terheléskapcsolókról tudni érdemes
Az ilyen típusú szakaszolókapcsoló használatakor a motort olvadóbiztosíték védi a túláram ellen. Az OT típusú terheléskapcsolók (IEC) egyik nagy erénye, hogy távvezérlésre alkalmasak, de emellett a kapcsoló kézzel is működtethető. További előnyük, hogy minden körülmény között megbízható teljesítményt nyújtanak. Alkalmazásukkal a rendszer kiépítésének ideje nagyban csökkenthető, sőt segítségükkel hely és költségmegtakarítás érhető el, ugyanúgy, mint a motorvédő kapcsolók alkalmazásával. De ehhez még hozzájárul az egyszerű vezetékezés is, amely szintén előnyt jelent a hasonló termékekkel szemben. Ráadásul a szakaszolókapcsoló érintkezőjének kialakítása az olvadóbiztosíték betéttel kombinálva gyors hibaelhárítást tesz lehetővé.
A tokozott biztosítós terheléskapcsolók jellemzői
Az ilyen típusú terheléskapcsoló nemcsak a motorok, berendezések védelme érdekében használatos, hanem a rendszert kezelő személyek biztonsága védelmében is. A tokozott biztosítós kapcsolóban elhelyezett olvadóbiztosítékok leválasztóeszközként működnek, és túlterhelés- valamint rövidzárlat védelmére is szolgál. Az ABB kínálatában található tokozott biztosítós kapcsolóban elhelyezett olvadóbiztosítékok választéka 20 A-estől 800 A-esig terjed.
Az ABB kisfeszültségű termékek portfoliója nagy számban tartalmaz mágneskapcsolókat
Számtalan típusú és méretű mágneskapcsoló található a kínálatban, amelyek lehetnek 3 pólusú és/vagy 4 pólusú kapcsolók, amelyek többféle áramerősséghez használhatók. Természetesen az ABB kínálatában megtalálhatóak a kifejezetten motorvezérléshez fejlesztett mágneskapcsolók is, amelyek a vezérlő- és kapcsolóelemek csoportjába tartoznak
Az ABB 3 pólusú mágneskapcsolói
Ezek a mágneskapcsolók használhatók egyszerű és különleges alkalmazásokhoz is. Az ABB AF típusa teljesen új a mágneskapcsolók területén, mert minden hálózati körülmény között használható. Az ilyen típusú mágneskapcsolók egyenáram kapcsolására is használhatók 850 V egyenfeszültség alatt. Ez felett a GA és a GAF típus javasolt. Ezeket a mágneskapcsolókat kifejezetten egyenáramú áramkörök 1000 V-ig való kapcsolására fejlesztette a vállalat. De választhatók 3 pólusú minikontaktorok is, amelyek kis méretükkel és egyedi kapcsolási lehetőségeikkel kitűnnek a piacon található többi minikontaktor közül. Ezenkívül az ABB AS mágneskapcsolók az ipar széles területén használhatók. Előnyük, hogy megbízható és időtakarékos megoldást kínálnak felhasználóik számára. A típus minden változata ugyanolyan mélységű, magasságú és szélességű. Ezért az ilyen típusú mágneskapcsolók lehetőséget biztosítanak a berendezések kialakításának optimalizálására. További előnyük, hogy nemcsak egyen-, hanem váltakozó áram vezérlésére is szolgálnak. Az ABB kínálatából választható mágneskapcsolók csavaros, rugós és szemes sarus csatlakozóval rendelkeznek, de ez típustól függően változik.
Milyen tulajdonságokkal rendelkeznek
az ABB AF típusú mágneskapcsolói?
- 560 kW – 400 V értékig, AC-3 kategória, 900 LE – 480 V és 2650 A - 690 V értékig, AC-1 kategória, 2700 A – általános használatra
- Mindössze 4 tekercs típus fedi le a 24 V – 500 V váltakozó feszültség és 20 V – 500 V egyenfeszültség tartományt
- Csavaros, rugós és szemes sarus változatok kaphatók
- Beépített túlfeszültség védelemmel rendelkeznek
- Csatlakozó készletek és reteszelő egységek az irányváltó és csillag-delta indítóhoz az indító egységek könnyű, gyors és biztonságos összeállításához lettek kialakítva
- Tükrözött és mechanikusan összekapcsolt érintkezőkkel bírnak
ABB AF típusú mágneskapcsoló
Mikor érdemes az ABB AS típusú
mágneskapcsolóit választani?
- 7,5 kW – 400 V értékig, AC-3 kategória, 10 LE – 480 V és 24 V értékig, AC-1 kategória, 20 A – általános használatra tervezve
- Csavaros és rugós csatlakozókkal rendelkeznek
- PLC-vel való közvetlen vezérlés illesztőrelé használata nélkül, ezzel is csökkentve a panel teljesítmény felvételét
- Oldalsó, kapcsokkal rögzített túlfeszültség védők vannak a mágneskapcsoló külső részébe beillesztve
- Tükrözött és mechanikusan összekapcsolt érintkezőkkel bírnak
ABB AS típusú mágneskapcsoló
Az ABB 3 pólusú minikontaktorainak tulajdonságai
Az ABB minikontaktorokat akkor szükséges használni, ha olyan alkalmazásokban kerülnek felhasználásra, ahol a megbízhatóság alapkövetelmény, és a jó helykihasználás pedig előnyt jelent. Az ABB 3 pólusú minikontaktorai a méretek, műszaki jellemzők és a választék sokszínűsége okán a partnerek számára nagy rugalmasságot kínálnak. Az ABB 3 pólusú minikontaktorjai a leglaposabbak a piacon. Ráadásul a zajmentes tekercseknek köszönhetően nincs működési zajuk. Alkalmazásukkal energia- és költségmegtakarítás érhető el.
Az ABB a 3 pólusú mágneskapcsolókon kívül még kínál 4 pólusú változatokat is
Az ABB 4 pólusú AF mágneskapcsolói a 3 pólusú AF mágneskapcsoló család és motorvédő berendezések kiegészítése. Az ABB AF 4 pólusú mágneskapcsolók alkalmazása akár 80 százalékos energiamegtakarítást tesz lehetővé.
Az ABB 4 pólusú mágneskapcsolóinak jellemzői:
- 1000A, 690V értékig, AC-1 kategória és 540 A, 600 V általános használatra alkalmas
- Mindössze 4 tekercs típus fedi le a 24 V – 500 V váltakozó feszültség és 20 V – 500 V egyenfeszültség tartományt
- Beépített túlfeszültség védelemmel rendelkeznek
- Tükrözött és mechanikusan összekapcsolt érintkezőkkel lettek ellátva
- A könnyen használható tartozékok bepattintós csatlakozással bírnak
Az ABB 4 pólusú minikontaktorok
előnyei
Az ilyen típusú minikontaktorok szinte ugyanazokkal az előnyökkel rendelkeznek, mint a 3 pólusú társaik. Tulajdonságaik:
- 20 A, 690 V értékig, AC-3 kategória és 16 A, 600 V értékig általános használatra tervezték
- Háromfajta csatlakozóval kaphatóak: csavaros, forrasztható tüskés és lapos csatlakozók csúszó saruhoz
- Különleges változat is kapható 1,4 W-os tekercs fogyasztással PLC-khez való közvetlen kapcsolathoz
- Beépített védő áramkör diódákkal és egy további túlfeszültség védelemmel rendelkeznek