Az ABB Mission to Zero™ projektje a gyártás szén-dioxid
semlegességét célozza meg az energiatermelés, a fűtés, a hűtés és a
villamosenergia tekintetében
Az ABB porvooi gyára fosszilis tüzelőanyagok felhasználása nélkül szén-dioxid semleges működést valósít meg. Mindezt az ABB és partnerei legkorszerűbb technológiáinak felhasználásával, valamint a most is futó Mission to Zero™ program keretében valósította meg. A Mission to Zero program az ABB szén-dioxid semlegesség felé vezető útjának kereteit szablya meg, mind saját telephelyei, mind ügyfelei tekintetében. A program amellett, hogy segíti a globális kibocsátási célok elérését, hozzájárul az adott közösség jobb levegő minőségéhez és a biodiverzitás biztosításához.
Az ABB szén-dioxid semleges
tevékenységet folytat a finn porvooi gyárban
A világ szén-dioxid-kibocsátásának egyötöde a gyártási és termelési szektorból származik, ezért a gyártócsarnokok épületautomatizáláson keresztül történő digitalizálása kulcsszerepet játszik a telephely megbízhatóságának, az energiafogyasztásának és az üzemeltetési költségének a kezelésében. De honnan származnak a digitalizáláshoz szükséges adatok? A pontos információ létfontosságú a fenntarthatósági projektek megfelelő kivitelezése érdekében, ezért az ABB BE Sustainable with Active Energy megoldását alkalmazta, amely valós időben nyomon követi a közművek működését, elemzi az energiafelhasználást és a károsanyag kibocsátási szintet. Ezen rendszeren keresztül tökéletesen kezelhető a gyártás teljes energiafogyasztása is.
Az ABB porvooi projektje meghozta
gyümölcsét, komoly megtakarítást és CO2-kibocsátás csökkenést értek el
A porvooi gyár termeléséből származó energiát újrahasznosítja, geotermikus energiával, napelemes technológiával, a légkompresszorokból származó hő hasznosításával, valamint a műanyagipari gépeket kiszolgáló hűtőhálózatok hővisszanyerésével biztosítja a gyár energiaellátását. Az ABB porvooi gyártóüzemének folyamatainak megértése kiemelten fontos volt a projekt sikerének érdekében. Különösen a hulladékhő áramlásának megértése volt kulcsfontosságú. Miért? Mert a gyártási eljárás sok vízhűtést igényel. Emellett a gyár sok sűrített levegőt használ. Mindkettő jelentős hulladékhőt termel, amelyet a siker érdekében össze lehetett és kellett is gyűjteni. A porvooi ingatlan energia újrahasznosítása már a teljes hőigény 60-65 százalékát biztosítja. A fűtési igények akár 97 százalékát hulladékhő-újrahasznosítással és geotermikus hővel fedezik, valamint csak a termelésből származó hővisszanyerés utólagos beszerelése a teljes energiafogyasztásnak a 21 százalékos csökkentését tette lehetővé.
Az ABB porvooi üzemének szakemberei
költséghatékony módszert kerestek a karbonlábnyom csökkentésére
A projekt kezdetekor a karbonsemlegességre törekedtek az ABB szakemberei, ami azt jelentette, hogy minimalizálni akarták a porvooi gyáregységipari csarnokainak távhő fogyasztását. A karbonsemlegesség és a költséghatékonyság alapvetően kizárja egymást, de nem ebben az esetben. A cél az volt, hogy akár 95 százalékkal csökkentsék a gyár távhő és hőszivattyús fűtési energiaigényét. Ennek érdekében elkezdték keresni a cél elérésének módjait. Erre kettő megoldást találtak, a hulladékhővisszanyerést és geotermikus hő felhasználását. A hangsúly a fűtési energiafogyasztás minimalizálásán volt. Ezért egy olyan energia újrahasznosító rendszert terveztek, amely felhasználja a hulladékhőt. A rendszer méretezésekor elkezdték az ABB szakemberei megtervezni, hogy hány geotermikus kútra van szükség. Ez fontos részlete volt, hogy pénzügyileg ésszerűvé tegyék a projektet. Lényeges szempont volt a vásárolt energia felhasználásának minimalizálása, vagyis az, hogy a projekt mennyivel csökkenti a távhő részarányát. A hőszivattyú által felhasznált kevés áramot is sikerült megtakarítani, amit a hűtésre felhasznált áram csökkentése révén értek el. Ez a beszerzési energia terén teljes energiamegtakarítást eredményezett.