Statistiky poruch provozu napájecího systému ukazují, že velká většina poruch oblouku rozváděče je způsobena nesprávnými lidskými činnostmi nebo stárnutím síťového zařízení. Jedním ze způsobů, jak snížit rizika poruch způsobených člověkem nebo zařízeními, je zaměřit investice na technologická řešení, která zlepšují provozní prostředí.
Základní nutnost systému ochrany oblouku před poruchami oblouku rozváděče lze zkoumat z hlediska pravděpodobnosti vzniku poruch elektrického proudu nebo z hlediska jejich nepříznivých účinků.
Dopady poruch elektrického oblouku
Elektrické oblouky mohou způsobovat okamžité a vážné popálení osobám, které se vyskytnou, když se objeví, v blízkosti poruchy. Obvykle se jedná o případ, kdy je obloukový incident způsoben nesprávnou operací rozváděče.
Obloukový záblesk snadno způsobí požár, který kromě okamžitého poškození také vytváří požární plyny a následné poškození v důsledku kouře a skvrn. Požární plyny ze spalovacích elektrických zařízení jsou obzvláště nebezpečné pro osoby žijící ve stejné oblasti.
Výskyt poruchy zařízení - funkce času
Efektivní životnost zařízení distribuční sítě je obvykle v rozmezí desítek let. Cílem síťových společností a průmyslových podniků je maximalizovat provozní životnost jejich zařízení a dosáhnout finančních cílů.
Jak se životnost elektrických zařízení prodlužuje v průběhu desítek let, neustále se mění jejich provozní blízkost a zákaznická základna, které obsluhují. Právní předpisy a předpisy se mohou také měnit v průběhu provozní životnosti zařízení.
Například, rozváděčový systém, který byl původně určen pro omezenou dodávku energie do malého populačního centra, může později muset dodávat energii do nákupního centra sloužící tisíce zákazníků sedm dní v týdnu. Role systému rozváděčů se také mohla stát kritičtější. Možné výpadky proudu mohou zákazníkům způsobit značné ekonomické ztráty.
Zatížení rozvaděče dále rostlo, a proto byl paralelně s prvním nainstalován druhý výkonový transformátor. V situacích špičkového zatížení mohou být transformátory provozovány paralelně, což také způsobuje zvýšení zkratového výkonu. Současně se zvyšuje energie oblouku a následné poškození v případě poruchy oblouku.
Změna pracovních způsobů představuje rizika
V energetických systémech je potřeba údržby zařízení primárního systému obecně malá. Intervaly údržby zařízení proto bývají poměrně dlouhé. Existuje také jen omezená potřeba provádět místní ovládání takových součástí, jako jsou jističe a spínače. Za těchto okolností personál nezíská potřebné zkušenosti pro práci s komponentami energetického systému. Nedostatek zkušeností personálu bude představovat zvýšené riziko chyb při údržbářských pracích a odstraňování závad.
Pravděpodobnost náhodných poruch oblouku je také zvýšena změnami v pracovním týmu obsluhy. Skutečnost, že když současní lidé údržby síťových společností dosáhnou věku odchodu do důchodu, se na místní úrovni snižuje známost nových zaměstnanců se síťovými systémy. Kromě toho potřeba síťových společností outsourcovat funkce údržby dále zvyšuje rizika lidských chyb.
V průběhu let se zhoršují pracovní podmínky zařízení. Stárnutí a degenerace ochranných struktur a pomocného zařízení vystavují zařízení prachu, vlhkosti, změnám teploty a hlodavcům. Stav rozváděcího systému je také ovlivňován stresovými faktory a nadměrným zatížením, které může způsobit napnutí kloubů a degeneraci pouzder.
Hodnocení rizik
Volba vhodného systému ochrany proti obloukovému selhání s výhodou začíná mapováním rizika, které se na jedné straně zaměřuje na pravděpodobnost vzniku poruchy oblouku a na druhé straně na účinky možné poruchy oblouku.
Objem a typ investic potřebných pro zvýšení bezpečnosti a zabezpečení energetického systému a spolehlivost distribuce energie lze studovat provedením analýz rizik.
Při volbě řešení ochrany proti obloukovým poruchám pro existující spínací systém má jeho očekávaná zbývající životnost značný význam. Na výběr jsou dvě alternativní strategie. Provozní životnost rozváděčového systému může být prodloužena o další investice nebo celý rozváděčový systém může být obnoven.
V moderních spínacích systémech je pravděpodobnost poškození v důsledku poruch oblouku poměrně nízká. Přesto může být z technických a montážních důvodů doporučeno vybavit rozváděčový panel systémovým systémem dohledového řešení, které bude sloužit po celou dobu životnosti systému rozváděče.
Chcete-li provést mapování rizik pro výskyt elektrického oblouku v instalaci energetického systému, obraťte se na místní prodej produktů ABB nebo služeb *. Vyberte svou zemi a ve spodní části této stránky zobrazte názvy.
Řešení ABB pro jakoukoli aplikaci
Systém ABB pro ochranu před elektrickým obloukem poskytují vhodná řešení jak pro projekty na zelené louce, tak i pro dodatečné instalace. Z komplexního a kompatibilního sortimentu systémů ochrany proti oblouku si zákazníci mohou vybrat svá řešení podle svých vlastních preferencí.
Již existující hlavní schéma ochrany může být doplněno nezávislým systémem ochrany před obloukem nebo může být upgradováno pomocí ochranných relé s integrovanou ochranou proti přetížení v základním nastavení funkcí. Systémy ochrany proti oblouku ABB poskytují detekci a izolaci poruch elektrického oblouku od zemních poruch nebo od zkratů.
Nástroj pro zavedení ochrany před elektrickým obloukem představuje diagram produktového portfolia mapující alternativní strategie a řešení.
Investicí do zařízení na ochranu před elektrickým obloukem lze zvýšit bezpečnost a zabezpečení systému rozváděče. Investice do ochranných zařízení prodlouží také životnost instalace rozváděčů a odloží možné investice do nových rozváděčů nebo dokonce do rozvoden na pozdější datum.