Usługa ABB Air Gap Inspector

Wizualna kontrola wnętrza silników i generatorów w miejscu ich zainstalowania

Nowa usługa serwisowa ABB umożliwia przeprowadzenie wizualnej kontroli rdzeni stojana i wirnika oraz uzwojenia bez konieczności demontażu wirnika.

ABB Air Gap Inspector to nowatorska usługa pozwalająca na wizualną inspekcję stanu wnętrza silnika lub generatora w miejscu jego zainstalowania. Jedną z najważniejszych zalet metody jest brak konieczności demontażu wirnika maszyny do przeprowadzenia inspekcji. 

Inspekcja dokonywana jest przy użyciu zaawansowanego zrobotyzowanego przyrządu Air Gap Inspector, który porusza się wewnątrz szczeliny powietrznej maszyny dostarczając obraz stanu powierzchni wirnika i stojana, uzwojeń, klinów, zębów stojana, kanałów powietrznych i elementów zakończeń uzwojeń.

Udostępnij stronę

Materiał video

Informacje o produkcie

Galeria zdjęć

ABB Air Gap Inspector w pytaniach i odpowiedziach


Dlaczego warto użyć robota inspekcyjnego ABB?

  • Redukcja kosztów inspekcji.
  • Możliwość dokonania inspekcji w miejscu zainstalowania maszyny bez demontażu wirnika.
  • Wczesne wykrycie potencjalnych problemów.
  • Ograniczenie ryzyka uszkodzeń ubocznych podczas montażu i demontażu.
  • Skrócenie czasu inspekcji o nawet 33% w porównaniu do tradycyjnej metody z demontażem wirnika.
  • Zmniejszenie częstotliwości demontażu wirnika.

Dla jakich silników i generatorów możliwe jest zastosowanie usługi Air Gap Inspector?

  • Ze względu na niewielką wysokość zrobotyzowanego modułu kamer, ABB Air Gap Inspector może zostać zastosowany do inspekcji silników i generatorów synchronicznych jak również hydrogeneratorów i turbogeneratorów.

  • Konstrukcja zrobotyzowanego modułu inspekcyjnego pozwala na użycie rozwiązania ABB w każdym silniku i generatorze o szczelinie powietrznej 10mm i większej.
  • Moduł porusza się po powierzchni zębów stojana przy użyciu magnetycznych rolek i gąsienic, może być więc używany zarówno przy zamontowanym jak i wymontowanym wirniku.
  • Moduł inspekcyjny wymaga do poruszania się podłoża z materiału magnetycznego, co oznacza konieczność poruszania się  po zębach rdzenia stojana. Z tego względu istnieje możliwość dostosowana rozstawu rolek i gąsienic robota do rozstawu zębów stojana silnika, poddawanego inspekcji.
  • Moduł inspekcyjny posiada unikalne możliwości konfiguracji tak, aby można było go dopasować do szerokiego spektrum konstrukcji stojanów.
    1. Ograniczenie wysokości : szczelina powietrzna 10 mm lub więcej.
    2. Ograniczenie średnicy: dowolna średnica. W zestawie z modułem inspekcyjnym będą dostępne adaptery do standardowych konstrukcji silników i generatorów. Dodatkowo, dla specyficznych konstrukcji planowana jest możliwość dostawy adapterów projektowanych i wykonanych na żądanie.
    3. Dostęp dla robota: wymagany demontaż tarcz łożyskowych, osłon, czasami łopat wentylatora układu chłodzenia maszyny. Zapewnienie dostępu dla robota może wymagać różnego zakresu prac demontażowych i jest mocno uwarunkowane konstrukcją silnika lub generatora.

 


Ile osób potrzebne jest do przeprowadzenia inspekcji?

  • Do przeprowadzenia inspekcji wymagane są dwie osoby: operator zrobotyzowanego modułu oraz osoba obserwująca na bieżąco obraz z kamer.


Ile czasu potrzebne jest na przeprowadzenie inspekcji?

  • Czas, niezbędny do przeprowadzenia inspekcji uzależniony jest wprost od typu silnika lub generatora, w szczególności zaś, od liczby żłobków stojana.
  • Doświadczenie pokazuje, ze inspekcja silnika/generatora o około 100 żłobkach wymaga 8 godzin pracy.

Czym wyróżnia się ABB Air Gap Inspector w porównaniu do tradycyjnych metod inspekcyjnych?

  • W przeciwieństwie do standardowych kamer, których użycie ograniczone jest do turbo- i hydrogeneratorów o bardzo dużej szczelinie powietrznej, robot inspekcyjny ABB, poruszający się przy użyciu rolek magnetycznych może być użyty w każdym silniku i generatorze synchronicznym o szczelinie powietrznej od 10mm wzwyż.
  • Dzięki modułowej konstrukcji robot inspekcyjny może zostać dostosowany do szerokiego spektrum wzniosów wału i konstrukcji silników i generatorów przy użyciu specjalnych adapterów.
  • Zrobotyzowany moduł jest wyposażony w pięć kamer: trzy z przodu, jedną z tyłu i jedną na spodzie. Ogniskowe kamer są regulowane w celu dostosowania do różnych typów maszyn. Kamery zlokalizowane z przodu robota mogą zostać skierowane na boki pod różnym kątem w celu uzyskania najlepszego widoku takich obiektów, jak zęby stojana, kanały powietrzne, itp. Obraz o wysokiej rozdzielczości jest przesyłany przewodem do wyświetlaczy i rejestrowany na potrzeby późniejszej analizy.


Czy zrobotyzowany moduł posiada znak CE?

  •  Tak, moduł posiada deklarację CE.
Loading documents
Select region / language