Apartmánový resort Slunce

Apartmánový resort Slunce

Řešení pro bezkontaktní správu apartmánového resortu v Harrachově s chytrou elektroinstalací

Majitelé harrachovského resortu Slunce s apartmány, penzionem a restaurací potřebovali do celkové rekonstrukce resortu začlenit řešení, které by jim umožnilo bezkontaktní obsluhu. Hledali systém ovládaný jednoduchou mobilní aplikaci, který by splňoval několik požadavků: umožnil jim automatizovat rutinní činnosti, na dálku ovládat vytápění (dvě tepelná čerpadla) a osvětlení způsobem, který by respektoval i individuální požadavky klientů,nevyžadoval přítomnost majitelů v resortu a přitom všem přinesl jednoduché a intuitivní ovládání. 

Po prvotních konzultacích a zjištění specifických požadavků resortu provozovaného v horském prostředí jsme navrhli řešení využívající prvky systému ABB-free@home®, který nejenže respektoval definované potřeby majitelů, ale nabídl i další funkce výrazně zvyšující komfort jak majitelů, tak klientů resortu.  

Do návrhu řešení bylo zařazeno osvětlení společných prostor objektu, osvětlení v jednotlivých apartmánech stejně jako ovládání venkovního osvětlení a světelných reklam. Vedle prvků umožňujících efektivní řízení dvou tepelných čerpadel nechybělo řízení vytápění společných prostor a jednotlivých apartmánů. S ohledem na specifika horského prostředí bylo do návrhu zařazeno i řízení ventilace v lyžárně a vyhřívání okapových žlabů a střechy. Nezbytnou součástí pak bylo napojení na EZS a vypínání zásuvkových okruhů. Veškeré začleněné prvky umožňují automatizované spínání včetně nastavení sezónních režimů.  

Konkrétně jsme do instalace zahrnuli systémový modul ABB-free@home®, doplněný o řadu akčních členů (7 akčních členů na 8/8 (osvětlení), 4násobný spínací akční člen, stmívací prvky DALI a akční členy pro vytápění). Součástí dodávky byly také binární vstupy, tlačítková rozhraní, termostaty, rozvodnice ComfortLine, standardní vypínače a zásuvky a zásuvky s USB nabíjením v designové řadě Levit®.   

Celý navržený systém je možné ovládat pomocí mobilní aplikace ABB-free@home® Next v kombinaci se standardními ovládacími prvky, jako jsou vypínače a zásuvky v jednotném designu. Návrh nezapomněl ani na možnost dalšího případného rozšiřování systému – to umožňuje správně dimenzovaná rozvodnice. 

Po instalaci systému, která proběhla na jaře 2023, majitelé resortu získali v souladu se svým zadáním komfortní systém, umožňující jednoduchou bezkontaktní správu apartmánu pomocí mobilní aplikace. Vedle úspor elektrické energie si majitelé zajistili také vyšší zabezpečení objektu, ochranu střechy, okapů, fasády a lyžárny a především spokojené zákazníky, těšící se z pocitu maximálního soukromí i tepelné pohody během topné sezóny i mimo ní. Díky použitým elektroinstalačním prvkům, které znají ze svých domovů (zásuvky, vypínače), mohou návštěvníci resortu vše ovládat sami a zcela intuitivně a jednoduše, aniž by si uvědomovali, že pracují s prvky chytré domácnosti.  

„Mám, co jsem chtěl – dálkové ovládání světel, ovládání topení přes mobil,“ uvedl majitel resortu. „V apartmánech, které jsou zrovna prázdné, všechno povypínám, aby se zbytečně nesvítilo a netopilo. Kvůli takovým věcem do penzionu vůbec nemusím chodit. Využívám i automatizované časové a sezónní režimy, např. pokud jde o osvětlení společných prostor, jako jsou chodby a schodiště. Takže naprostá spokojenost. Dálkově ovládané vyhřívání okapových žlabů a střechy nás původně vůbec nenapadlo. Elektrikář mi to doporučil, nechal jsem si poradit. Mám z toho radost a těším se, až nasněží.“ 

Vše o možnostech pro chytré budovy s ABB-free@home

Odkazy

Kontaktujte nás

Stažení obsahu

Sdílení článku

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp