Když robot a člověk tvoří společně

Když robot a člověk tvoří společně

Co možná zprvu vypadalo jako bláznivý nápad, dostalo rychle konkrétní obrysy. A to doslova. Forbes NEXT, technologický speciál renomovaného magazínu, se může pochlubit unikátním prvenstvím – obálku jeho vydání ze září 2022 totiž namaloval kolaborativní robot. GoFa od ABB tak ukázal nové možnosti spolupráce mezi člověkem, robotem a umělou inteligencí.

Uprostřed rozlehlého ateliéru stojí velká bílá deska, kterou obletuje skupinka lidí. Když jejich oscilace kolem záhadného díla na chvíli ustane, nastává krátké ticho, které přeruší syčení stříkací pistole a vlhká barva začíná pokrývat čím dál větší plochu plátna. Vzniká tu obraz!  

Jenže „umělcem“ v centru dění není jako obvykle člověk. Tentokrát se veškerá pozornost upíná ke kovovému rameni, které ladnými pohyby obtahuje obrysy a ty následně vyplňuje barvou. Ano, tady tvoří robot. Kolaborativní robot.

Až by se nabízelo spojení „kreativní robot“, které je ale vlastně úplný protimluv. Samotný robot by toho bez lidské asistence totiž moc nevyfantazíroval. Ovšem spolupráce s člověkem, to je úplně jiný příběh.

Když se spojí lidská představivost s robotickou precizností, vznikají věci, které nemají obdoby. Tak jako v září 2022, kdy šel do tisku magazín Forbes NEXT, na jehož coveru bylo tentokrát něco neobvyklého. Nemyslíme tím samotný motiv, kdy se symbolicky dotýkají ruce člověka a robota, výstižná to metafora pro kooperaci obou světů.  

Na celém výtvoru je mnohem pozoruhodnější to, že jeho podobu navrhla umělá inteligence a na plátno pak celý obraz přenesl kolaborativní robot GoFa od společnosti ABB. To vše samozřejmě pod nepostradatelnou lidskou supervizí. Zkrátka spolupráce, jejíž potenciál představuje nekonečno příslibů nejen do budoucna, ale i pro současnost.

  • Takto vznikala obálka časopisu Forbes Next
  • Co budete tvořit s kolaborativním robotem vy?
  • Jeden z vizuálů reklamní kampaně
  • Jeden z vizuálů reklamní kampaně
  • Konference Forbes Next Big Thing, kde byla nová obálka časopisu oficiálně představená
  • Na zářijové konferenci Forbes Next Big Thing v Cubexu v Praze GoFa podepisuje obálku časopisu Forbes Next
  • Na zářijové konferenci Forbes Next Big Thing v Cubexu v Praze GoFa podepisuje obálku časopisu Forbes Next
  • Konference Forbes Next Big Thing, kde byla nová obálka časopisu oficiálně představená
  • Finální podoba obálky Forbes Next
„Výsledek opravdu stojí za to! Kromě umělecké hodnoty a inovativního propojení robota, AI a lidské práce se nám podařilo ukázat, že potenciální uživatel kolaborativního robota nemusí nutně čelit složitostem programování a technického řešení samotné aplikace. Důležitější je jednoduché a uživatelsky přívětivé rozhraní, které umožní používat kolaborativní roboty i bez hlubokých znalostí v oblasti programování.“

                                                        Vítězslav Lukáš, generální ředitel ABB Česká republika  

Go Faster!

Pro výjimečnou robotickou misi byl vybrán model CRB 15000 od ABB, známější pod názvem GoFa. Toto robotické rameno má šest os, váží 28 kilogramů a dosáhne do vzdálenosti až jednoho metru. A kde se vzalo jméno GoFa? Jednoduše: kdo jde s dobou, řídí se pravidlem „Go Far, Go Faster, Go Further“!

Hlavní zamýšlené využití tohoto robota byla výpomoc člověku s obsluhou jiných strojů, zejména u opakujících se a vyčerpávajících činností, a s tím i zrychlení procesu výroby prakticky čehokoliv. GoFa totiž dokáže svářet, vrtat, leštit, šroubovat, obrábět nebo podávat předměty s hmotností do pěti kilogramů. Jak už ale tušíte, nemusí to být nutně plát kovu ve fabrice – robot umí „čapnout“ třeba i skleničku vína nebo kornout se zmrzlinou.

Mimochodem, jeden z robotů ABB vám teď v Moravské galerii v Brně připraví kávu se vším všudy. Ve stylově pojmenovaném koutku Café Robot umí dokonce do pěny vykreslit vaši fotku. A spořivější návštěvníci navíc ocení, že robotický barista nebude očekávat dýško.  

S takovým arzenálem dovedností bylo jasné, že robot je ideálním adeptem na finalizaci obálky Forbes NEXT. S návrhem jejího designu pomohl vzdálený příbuzný kolaborativního robota – umělá inteligence neboli AI. Samotný vizuál měl zdůrazňovat spolupráci mezi člověkem a robotem, která se i vzhledem k proměně trhu práce stává čím dál důležitější.  

Naprogramování? Hračka!

Obava ze složitého programování může být důvodem, proč některé firmy s pořízením robota váhají, i když vědí o jeho přínosu pro svůj byznys. Tato obava je však zbytečná, jak ostatně ukázal sám GoFa při přípravě coveru časopisu.  

Jakmile byla podoba titulní strany hotová, dostal programátor její parametry v tiskových datech. V softwaru pak připravil křivky, po kterých se měl kolaborativní robot, někdy označovaný jako kobot, pohybovat tak, aby jeho výsledek splňoval zadání. Celý programovací proces netrval ani hodinu. Pak už se mohl GoFa, vybavený stříkací pistolí s nádobkou na barvy, pustit směle do akce.

Takto rychlé naprogramování zvládne i člověk bez vzdělání v oboru. Ještě praktičtější je pak „programování učením“, které funguje jednoduše: robotické rameno nastavíte do pozic, kde si jej přejete mít, a robot si tyto pohyby zapamatuje. Úplně bez softwarové podpory se sice neobejdete, jelikož kromě poloh ramena je potřeba nastavit také kdy a co má robot chytit či pustit, ovšem není to žádná věda – kolaborativního robota si zvládne nastavit každý.

„Když dáte pětiletému dítěti do ruky telefon, během pár dnů samo přijde na to, co to umí. Nepotřebuje k tomu ani radu rodičů. A podobným způsobem funguje i náš kolaborativní robot. Ale je pro nás zároveň samozřejmostí, že zákazníka po pořízení robota proškolíme a s radami mu jsme k dispozici i v budoucnu.“

                                            Petr Kučera, obchodní ředitel divize robotiky a automatizace v ABB

Robot, který by ani mouše neublížil 

Tvorba obálky časopisu vyžadovala několik lidských zásahů, aby se další „tahy“ robota ubíraly správným směrem. Bylo například potřeba vyzkoušet, jak daleko od stříkací pistole musí stát papírová deska, aby výsledek co nejpřesněji odpovídal zadání. Tyto zásahy v průběhu malování nebyly v případě robota GoFa žádný problém.  

Velkou výhodou kolaborativních robotů totiž je, že se můžete pohybovat v jejich bezprostřední blízkosti se zárukou maximální bezpečnosti. Na rozdíl od klasických robotických buněk nejsou GoFa a další koboty uzavřené v ochranné kleci.  

„Běžný robot sice může vypadat podobně, ale pohybuje se mnohem rychleji. A to tak, že by při nárazu do člověka mohl ublížit, což se ale při dodržení bezpečnostních opatření samozřejmě stát nemůže. Kdežto kolaborativní robot musí být tak bezpečný, že i když do člověka narazí, nebude mít dotyčný ani modřinu,“ vysvětluje Petr Kučera, obchodní ředitel divize robotiky a automatizace společnosti ABB. 

Dílo je na světě

Po vyladění všech detailů se mohl GoFa pustit do samotného lakování barvou. Také tato fáze se i se všemi doprovodnými činnostmi vešla do jedné hodiny, během které se na velkém plátně začal v čím dál realističtějších obrysech objevovat dotek člověka a robota. Ten, který se následně objevil na obálce českého vydání Forbes NEXT!  

GoFa tak potvrdil, jak všestranný dokáže být potenciál kolaborativních robotů. A jak se dá předpokládat, další vývoj v oboru robotiky s sebou bude přinášet čím dál více vychytávek a upgradů.

„V segmentu kolaborativní robotiky zažíváme absolutní boom. Cílem našeho aktuálního vývoje je kobot s větší nosností a dosahem,“ říká Petr Kučera z ABB.  

Také jeho kolega Ľuboš Spaček, který v ABB působí jako aplikační inženýr, se přidává s výhledem plánů do budoucna. „Trend ve vývoji kobotů směřuje k zapojení umělé inteligence. Už teď je tak na světě robot, který s využitím kamery sám třídí odpad. AI je jeho mozkem, rameno jeho rukou.“  

I přes dynamický pokrok ve výzkumech je víceméně jasné, že ani ten nejdokonalejší robot nedokáže člověka úplně nahradit. Když se ale obě strany spojí a přiberou k sobě třeba i umělou inteligenci, dokážou vytvořit neskutečné věci. A tento potenciál je tím, co tvoří naši budoucnost.

Tvořme ji společně!  

Odkazy

Kontaktujte nás

Stažení obsahu

Sdílení článku

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp