ABB, GE Endüstri Çözümleri’ni bünyesine katıyor

Elektrifikasyon liderliği şekilleniyor

  • Satın alma, dünya çapında ABB’nin elektrifikasyon alanındaki ikinciliğini pekiştirecek
  • Ana faaliyetler dışında kalan GE işleri, ABB bünyesinde önemli değer yaratma potansiyeline sahip
  • Derin müşteri ilişkileri, geniş kurulu sistem ve yaygın dağıtım ağları sayesinde ABB’nin Kuzey Amerika pazarına erişimini genişletecek
  • GE markasının uzun vadeli kullanımı üzerinde mutabık kalındı
  • 2,6 milyar ABD Doları satın alma bedeli
  • Yaklaşık 200 milyon ABD doları yıllık maliyet sinerjisi potansiyeli
  • ABB ve GE, ABB ürünleri için uzun vadeli, stratejik tedarik ilişkileri kuruyor
  • İlk yılda artış gösteren operasyonel hisse başına kar
  • 2018 yılının ilk yarısında satın almanın tamalanması öngörülmekte

ABB, GE'nin global elektrifikasyon çözümleri iş kolu olan GE Endüstri Çözümleri’ni bünyesine kattığını duyurdu. GE Endüstri Çözümleri, 100'den fazla ülkede yoğun müşteri bağlantılarına ve ABB'nin en büyük pazarlarından olan Kuzey Amerika'da köklü bir kurulu sisteme sahiptir. Genel merkezi Atlanta, Georgia'da bulunan GE Endüstri Çözümleri bünyesinde dünya çapında yaklaşık 13.500 kişi çalışmaktadır. GE Industrial Solutions 2016 yılında yaklaşık 2,7 milyar ABD Doları gelir elde etmiş olup, %81 civarında operasyonel EBITDA marjı ve yaklaşık %61 EBITA marjı elde etmiştir. ABB, GE Endüstri Çözümleri’ni 2,6 milyar ABD Doları karşılığında satın alacaktır; işlemin, operasyonel açıdan kademeli olarak bir yıl içinde tamamlanması planlanmaktadır. ABB, beşinci yılda yaklaşık 200 milyon ABD doları yıllık maliyet sinerjisi gerçekleştirerek; GE Endüstri Çözümleri'ni emsal performansına ulaştırmayı öngörmektedir. ABB ve GE, işlemin ve yaratılan toplam değerin bir uzantısı olarak, GE Endüstri Çözümleri ürünlerinin yanı sıra GE'nin tedarik ettiği ABB ürünleri için uzun vadeli, stratejik bir ilişki kurma üzerinde mutabık kalmıştır.

ABB İcra Kurulu Başkanı Ulrich Spiesshofer şu ifadeleri kullandı: “GE Endüstri Çözümleri ile elektrifikasyonda dünya çapındaki ikinciliğimizi pekiştireceğiz ve cazip Kuzey Amerika pazarına erişimimizi genişleteceğiz. GE ile kurulan uzun vadeli stratejik tedarik ilişkisi ile birlikte bu işlem, hissedarlarımız için önemli bir değer yaratacaktır.”

Spiesshofer, sözlerine şu şekilde devam etti: “GE Endüstri Çözümleri ekibi ile birlikte, bu işletmeyi global ABB ailesinin bir parçası olarak emsal performansına ulaştırmak üzere köklü planlarımızı disiplinli bir şekilde yürüteceğiz. Aktif portföy yönetiminin sonraki adımında, esas olarak Kuzey Amerika pazarında rekabeti güçlendirerek ve erken dönem işlerde riski düşürerek ABB'nin ağırlık merkezini Next Level stratejimize paralel olarak kaydırmaya devam ediyoruz.”

GE İcra Kurulu Başkanı John Flannery ise şu ifadeleri kullandı: “Bu birleşme, elektrik koruma ve dağıtım varlıklarını geniş bir yelpazede tamamlayarak iki global işletmeyi bir araya getirecek.” “ABB çalışanlarımıza, alan uzmanlığımıza ve derinlik ve tecrübe sahibi olduğumuz segmentlerde faaliyet gösterme becerimize değer veriyor. GE aynı zamanda iki şirketin birlikte çalışmasıyla ABB'nin genişletilmiş stratejik tedarik ilişkisinden de faydalanacak.”

GE Endüstri Çözümleri’nin, ABB’nin Elektrifikasyon Ürünleri (EP) işkoluna entegre olmasıyla, benzersiz bir küresel portföy ile Kuzey Amerika'daki ve dünya çapındaki müşteriler için çok kapsamlı bir ürün yelpazesi ortaya çıkacak. ABB'nin yenilikçi teknolojilerinden ve ABB AbilityTM dijital platformu ile GE Endüstri Çözümleri’nin tamamlayıcı çözümlerinden ve piyasa erişiminden faydalanacaklar. Satın almaya GE markasının uzun vadeli kullanım hakkı da dahildir. ABB, GE Endüstri Çözümleri yönetim ekibini koruyacaktır ve tecrübeli satış gücünü temel alacaktır. Kapanıştan sonra, bu işlem başlangıçta ABB Elektrifikasyon Ürünleri’nin operasyonel EBITA marjı üzerinde baskı yaratacaktır. ABB, EP'nin 2020 yılında hedeflenen %15-%19 marj koridoruna döneceğini taahhüt etmektedir.

ABB'nin Elektrifikasyon Ürünleri işkolu Başkanı Tarak Mehta şu ifadeleri kullandı: “Bu satın alma, dünya çapında ve Kuzey Amerika'da elektrifikasyon için tercih edilen ortak konumumuzu pekiştirecek. Bölümümüz için bu son derece cazip çekirdek piyasada yeni fırsatlar oluşturmak üzere GE Industrial Solutions’ın ve ABB’nin müşterileri ve kanal ortakları ile birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu birleşmenin sinerjilerini hayata geçirmek ve birleşik işletmemizin 2020 yılında tekrar hedeflenen koridora dönmesini sağlamak üzere net bir entegrasyon planına sahibiz.”

ABB’nin Elektrifikasyon Ürünleri işkolu, küresel kanal iş ortakları ve son müşteriler ağı üzerinden dünya çapındaki müşterilere her gün 1,5 milyondan fazla ürün ulaştırmaktadır. Bu işkolu, trafo merkezinden prize kadar daha akıllı, daha güvenilir bir elektrik akışı için kapsamlı alçak ve orta gerilim ürünleri ve çözümleri portföyü sunar

Bu satın alma işlemi ile birlikte ABB daha önce duyurulan hisse geri alım programını askıya almıştır.

İşlemin mutat düzenleyici izinler çerçevesinde 2018'in ilk yarısında tamamlanması öngörülüyor. Credit Suisse ve Dyal Co., ABB için mali müşavir sıfatıyla hareket etmiştir ve Davis Polk & Wardwell hukuk müşavirliği sunmuştur.

Daha Fazla Bilgi

Basın bültenine ve sunum slaytlarına www.abb.com/news adresindeki ABB News Center ve www.abb.com/investorrelations adresindeki Yatırımcı İlişkileri ana sayfasından erişilebilir.

Orta Avrupa Saatiyle (CET) 25 Eylül tarihinde saat 09:00’da (BST 08:00, EDT 03:00) ABB, bir basın konferansı düzenlenecektir. Etkinliğe konferans görüşme yoluyla katılmak mümkün olacaktır. Birleşik Krallık'tan arayanlar +44 207 107 06 13 numarasına ulaşmalıdır. İsveç'ten aranacak numara +46 85 051 00 31 olup, Avrupa'nın geri kalanından arayanlar +41 58 310 50 00 numarasını kullanabilir. ABD ve Kanada'dan arayanlar +1 866 291 41 66 (ücretsiz) veya +1 631 570 56 13 (uzun mesafe ücretlerine tabi) numaralarına ulaşabilir. Hatlar görüşme başlamadan 10-15 dakika önce açılacaktır.  

Orta Avrupa Saatiyle 12:00'da (BST 11:00, EDT 06:00) analistler ve yatırımcılar için bir konferans görüşme ve internet yayını planlanmıştır. Birleşik Krallık'tan arayanlar +44 207 107 06 13 numarasına ulaşmalıdır. İsveç'ten aranacak numara +46 85 051 00 31 olup, Avrupa'nın geri kalanından arayanlar +41 58 310 50 00 numarasını kullanabilir. ABD ve Kanada'dan arayanlar +1 866 291 41 66 (ücretsiz) veya +1 631 570 56 13 (uzun mesafe ücretlerine tabi) numaralarına ulaşabilir. Arayanların görüşme başlangıcından 10 dakika önce telefon etmeleri rica olunur. Görüşmeye ABB web sitesinden de erişilebilecektir ve konferans görüşmenin sona ermesinden bir saat sonra oturumun kaydı podcast olarak www.abb.com/investorrelations web sitemizden yüklenebilecektir.

GE Endüstri Çözümleri Hakkında

Thomas Edison dünyanın ilk devre kesicisinin patentini aldığından beri, GE Endüstri Çözümleri elektrifikasyonun geleceğini dönüştürmektedir. Dijitalin ve endüstriyelin buluştuğu noktada elektrik çözümleri tasarlıyoruz – akıllı, dayanıklı ve elektriği şebekeden kullanım noktasına kadar kontrol etmek üzere donanımlı. Her gün, en zorlu enerji sorunlarını çözmek üzere müşterilerimizle ortaklaşa çalışıyoruz ve endüstriyi sadece dünya çapındaki dijital endüstri şirketinin yapabileceği biçimde yeniden hayal ediyoruz. http://www.geindustrial.com/

GE Hakkında

GE (NYSE: GE), Dünyanın Dijital Endüstriyel Şirketi olan GE, yazılımla tanımlı makineleri ve birbiriyle bağlantılı, hızlı ve öngörülü çözümleri ile sektörde dönüşüm yaratıyor. GE, her şirketin aynı teknolojiyi, pazarı, yapıyı ve zekayı paylaştığı ve bunlara erişim sağladığı "GE Store" adlı küresel bir bilgi alışverişi ortamı kapsamında çalışıyor. Her icadımız, bulunduğumuz endüstriyel sektörlerde inovasyonu ve uygulamaları daha ileri taşıyor. GE; bünyesindeki insanlar, hizmetler, teknoloji ve ölçek ile endüstrinin dilini konuşarak müşteriler için daha iyi sonuçlar üretiyor. www.GE.com

ABB Hakkında

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) elektrifikasyon ürünleri, robotik ve hareket, endüstriyel otomasyon ve güç şebekeleri alanlarında kamu hizmetleri, sanayi, ulaşım ve altyapı sektörlerindeki müşterilerine global çapta hizmet veren öncü bir teknoloji lideridir. 125 yılı aşan inovasyon tarihine sahip olan ABB, bugün endüstriyel dijitalleşmenin geleceğini yazıyor ve Enerji ve Dördüncü Endüstri Devrimini harekete geçiriyor. ABB 100'den fazla ülkede yaklaşık 136.000 www.abb.com

ABB 2010 yılından beri Amerika Birleşik Devletlerinde 11 milyar ABD Doları üzerinde yatırım yapmıştır ve yurt çapındaki 60'tan fazla AR&GE ve üretim sahası ile ülke genelinde yaklaşık 20.000 kişiyi istihdam etmektedir.

Geleceğe yönelik beyanlar hakkında önemli bilgi

Bu basın duyurusu, GE Industrial Solutions'ın ABB tarafından satın alınması ile ilgili "geleceğe yönelik beyanlar" içermektedir. Söz konusu geleceğe yönelik beyanlar planlamaktadır, niyetlidir, öngörmektedir, taahhüt etmektedir gibi kelimeler ve benzer terimler ile tanımlanabilir. Böylesi geleceğe yönelik beyanlar mevcut beklentileri temel almaktadır ve herhangi birini geciktirebilecek, saptırabilecek veya değiştirebilecek unsurlar da dahil olmak üzere esasa ilişkin riskler ve belirsizlikler içermektedir. Bu risk ve belirsizlikler, mevcut beklentilerin maddi olarak farklı şekilde sonuçlanmasına neden olabilir. Geleceğe yönelik hiçbir beyanın gerçekleşeceği garanti edilemez. Diğer risklerin yanı sıra, satın almanın tamamlanacağı veya tamamlanır ise öngörülen süre içerisinde tamamlanacağı ya da satın almanın öngörülen faydalarının gerçekleşeceği hiçbir şekilde garanti edilemez. Bu basın duyurusundaki

geleceğe yönelik beyanlar, ABB'nin faaliyetlerini etkileyen çok sayıda belirsizlikle, özellikle de 31 Aralık 2016 itibariyle ABB'nin resmi Faaliyet Raporunda dikkat çektiği faktörlerle birlikte değerlendirilmelidir. ABB'nin geleceğe yönelik beyanlarını yeni bilgi, sonradan ortaya çıkan gelişmeler veya başka şekillerde ortaya çıkan bilgiler doğrultusunda güncelleme yükümlülüğü yoktur.

 1 ABB finansal tanımlarına göre düzetilmiş 2016 GE Industrial Solutions finansal bilgileri

Share this article

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp