Zirvede performans: ABB teknolojisi, yeni teleferik Zugspitze'yi güçlendiriyor

Şirketin en modern motor ve sürücüleri, Almanya'nın en yüksek dağında rekorlara konu olan telesiyej sisteminde emniyet ve güvenilirlik sağlıyor

Almanya'nın en yüksek dağına çıkmayı bekleyenlerin oluşturduğu uzun kuyruklar artık tarih oluyor. Bugün açılan ve Almanya'nın en yüksek noktası Bavyera Alpleri’nin zirvesi Zugspitze'ye saatte 580 yolcu taşıyabilen yeni ABB elektrikli teleferik sisteminin tek özelliği bu değil.

Bu hat, sarkaçlı veya askılı bir teleferik sistemi için üç dünya rekoru kırdı: 127 metrede 1950 metrelik çelik kolon yüksekliği ile en yüksek irtifa farkını aştığı gibi, istasyonun başından zirveye 3213 metrelik rotasıyla en uzun açıklığa sahip bulunuyor.

Sistem, 50 yıllık Eibsee teleferiğinin yerini alarak ve saatte taşınan yolcu sayısını neredeyse üç katına çıkararak Eibsee'in ünlü uzun bekleme sürelerinin aşılmasına yardımcı olacak.

Rekorlara konu olan bu yeni teleferik sistemini işletmeci firma Bayerische Zugspitzbahn Bergbahn AG’nin kullanımına sunmak, Alplerdeki ulaşım güçlüklerinin üstesinden gelmekte muazzam tecrübeye sahip ABB’nin bir dizi yenilikçi buluşuna da örnek teşkil ediyor.

ABB AG, Almanya Yönetim Kurulu Başkanı Hans-Georg Krabbe, "İsviçre'deki birçok teleferik ve telesiyejde ABB motor ve sürücüleri kullanılıyor. Almanya'da böyle benzersiz bir projeye katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz" dedi.

Güçlü çift motorlu tasarım

Bayerische Zugspitzbahn tarafından istenen, rüzgar ve hava koşullarından bağımsız olarak yılda 365 gün sorunsuz çalışabilen, bir sistem talebine karşılık vermek özellikle zordu. Bu koşullarda, güvenli ve rahat havadan taşıma ancak motor, sürücü ve diğer makinelerin mükemmel etkileşimine bağlıdır.

Teleferik kabinlerini, nerdeyse yüzde 104’ü (yaklaşık 46 °) dikey eğimli uzun bir mesafede, 10.6 metre/saniye hızında çekmek, Teleferik Vadisi İstasyonunda yer alan 800-KW'lık üç fazlı iki AC ABB motorunun sağladığı kayda değer güçle mümkün oluyor.

ABB’nin Alpler’deki mirası

19. yüzyılın sonlarından bu yana ABB, Alp Dağları bölgesinde güvenli, güvenilir ve enerji verimli ulaşım açısından sağlam bir itibar oluşturmuştur.

1912'de faaliyete geçen dünyaca ünlü 9 kilometrelik dişli demiryolu Jungfrau Demiryolu’nda, ulaşımı mümkün kılan elektrifikasyonu ABB sağlamıştı. Günümüzde yine ABB teknolojileri, Jungfrau Demiryolu’nun yılda bir milyondan fazla yolcuyu şiddetli kar yağışında dahi deniz seviyesinden 3454 metre rakımdaki, Avrupa'nın en yüksek tren istasyonu Jungfraujoch'a güvenli bir şekilde taşınmasını sağlamaktadır.

Ve kısa bir süre önce İsviçre Alpleri'ndeki Stoos'ta faaliyete başlayan 1.7 kilometre uzunluğundaki dünyanın en dik füniküler demiryolunun, iki adet 136 yolcu kapasiteli teleferiği de ABB tarafından tasarlanan ve üretilen yüksek verimli elektrik motorlarıyla güçlendirildi. Ayrıca sistemin diğer önemli bileşenlerini de ABB tedarik etti.

ABB AG, İsviçre’nin Satış, Ana Müşteriler ve Servis Bölüm Başkanı Ueli Spinner "Günümüzün konusu enerji verimliliğinde ilerleme kaydetmektir, Ama aynı zamanda, teknik destek, bakım ve servis söz konusu olduğunda da teleferik operatörlerinin tercih ettiği çözüm ortağız" dedi.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), elektrifikasyon ürünleri, robotik ve hareket, endüstriyel otomasyon ve güç şebekeleri alanlarında kamu hizmetleri, sanayi, ulaşım ve altyapı sektörlerindeki müşterilerine global çapta hizmet veren öncü bir teknoloji lideridir. 125 yılı aşan inovasyon tarihine sahip olan ABB, bugün endüstriyel dijitalleşmenin geleceğini yazıyor ve Enerji ve Dördüncü Endüstri Devrimini harekete geçiriyor. ABB, yaklaşık 136,000 çalışanı ile 100'den fazla ülkede faaliyet göstermektedir. www.abb.com

Share this article

Facebook LinkedIn Twitter