ABB otomotiv kaynak çözümlerini genişletmek için AB Rotech’i satın alıyor

ABB, yaklaşık 20 yıldır kapsamlı tecrübesiyle otomotiv sektörüne robotik kaynak çözüm ve servisleri sunan Bursa merkezli özel bir şirket olan AB Rotech’i satın alıyor. AB Rotech'in mühendislik ekibinin deneyimi, tasarımdan başlayıp işletmeye alma, elektrik mühendisliğinden müşteri hizmetleri aşamasına kadar robotik kaynak çevriminin tüm adımlarını kapsıyor. Taraflar satın almanın finansal değerini açıklamama konusunda anlaştı. Satın alma işlemi bu yıl içerisinde resmi onayların tamamlanmasından sonra nihai hale gelecek.

Bu satın alma, ABB’nin otomotiv sektörünün büyümekte olan tüm segmentlerine sunduğu robotik kaynak çözümleri portföyünü ve kabiliyetini genişletecek. Uluslararası Robotik Federasyonu’na göre, 2017 yılında yüzde 21 büyüme rekoru ile otomotiv segmenti dünyanın en büyük robotik pazarı olmayı sürdürüyor.  İhracatını artırmaya odaklanmış Türkiye’nin  otomobil ve ticari araç üretim hızının ülkenin Gayrı Safi Yurtiçi Hasılasındaki büyümenin daha da üzerinde olacağı öngörülmekte. 

ABB Robotics Genel Müdürü Per Vegard Nerseth şu görüşleri dile getirdi: “Bu satın alma Türkiye’de ve çevre ülkelerdeki otomotiv OEM’leri ve birinci kademe tedarikçileri için tercih edilen partner olma konumumuzu daha da güçlendirecek. Ayrıca ABB’nin rakipleriyle arasındaki farkı oluşturan öncü robotik çözümlerimizi ve müşteriye yakınlığımızı daha da güçlendirecek.  Bu birleşme ABB’nin müşterileri ile, müşterinin bulunduğu yerde çözüm temelli işbirlikleri kurma stratejisi ile de uyumludur.”

AB Rotech ABB’nin Authorized Value Provider programı kapsamında ABB sistem entegrasyonu yapan bir firma olarak çalışıyor ve yıllar içinde sağladığı büyüme ile ülkenin otomotiv sektöründe kendisine sağlam bir konum edindi. 

Türkiye’nin en büyük otomotiv üretim merkezinde faaliyet gösteren AB Rotech, müşterilerine ark, punta ve lazer kaynak dahil robotlu kaynak çözümlerinin yanı sıra freze ve takım işleme alanındaki çözümlerini ve uzmanlığını da sunmakta. Süreç tamamlandığında AB Rotech ABB’nin Robotik ve Hareket bölümünün altında yer alacak ve Robotik işkolunun bir parçası olacak. Ayrıca Türkiye’deki ve Güney Doğu Avrupa’daki otomotiv sektörünün kaynak çözümlerine odaklanan bölgesel uygulama merkezi konumuna gelecek.

AB Rotech CEO’su Ömer Şanda: “Bölgemizdeki otomotiv endüstrisinde genişlememizi ilerletmek için mükemmel bir zamanlama ve ABB bizim için mükemmel bir ortaktır. Birleşme sayesinde ABB’nin bölgedeki fırsatlara erişim kapasitesine ve güçlü müşteri yönetimi programlarına dahil olabileceğiz.”

Halihazırda Avrupa’nın otomotiv sektörüne hizmet vermek üzere İsveç Gothenburg ve Çek Cumhuriyeti Prag’da kurulu olan ABB bölgesel robotik kaynak çözüm merkezleri ile birlikte AB Rotech, tüm Avrupa bölgesine yaygın şekilde hizmet sunmaya katkıda bulunacak.  

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) kamu, sanayi, ulaşım ve altyapı sektörlerindeki müşterilerine elektrifikasyon ürünleri, robotik ve hareket, endüstriyel otomasyon ve güç şebekeleri alanlarında küresel hizmet sunan öncü bir teknoloji lideridir. 130 yılı aşan inovasyon geleneğini sürdüren ABB bugün, iki belirgin değer önerisiyle sanayide dijitalleşmenin geleceğini yazıyor: Herhangi bir santraldan herhangi bir prize elektrik getirmek ve doğal kaynaklardan bitmiş ürüne kadar endüstrileri otomatikleştirmek.  Tam elektrikli uluslararası FIA motor sporları sınıfı olan Formula E'nin isim ortağı ABB, sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmak üzere e-mobilitenin sınırlarını zorlamaktadır. ABB 100’den fazla ülkede yaklaşık 135,000 çalışanı ile faaliyet göstermektedir. new.abb.com/tr

ABB Robotik endüstriyel ve işbirliğine dayalı robotlar ve ileri dijital servislerin öncüsüdür. Dünyanın önde gelen robotik tedarikçisi olarak 53 ülkede ve 100’den fazla lokasyonda hizmet veriyoruz. Sağladığımız 400.000’den fazla robot çözümü, çok sayıda sektörde ve imalat uygulamasında halen çalışmaktadır. Müşterilerimize esneklik, verimlilik, emniyet ve güvenilirlik sunuyor, aynı zamanda geleceğin bağlı ve işbirliği temelli fabrikasına doğru yol alıyoruz. www.abb.com/robotics

Links

Contact us

Downloads

Share this article

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp