Gröönimaal ja Lapimaal saab klaasist igludes vaadelda virmalisi ning merehoovuste kantud jäämägesid

Gröönimaal ja Lapimaal saab klaasist igludes vaadelda virmalisi ning merehoovuste kantud jäämägesid

The English version available below

Klaasist iglud on ideaalne võimalus veeta aega kesk Põhjamaist loodust. ABB oskusteabe ja KNX hooneautomaatika standardid tagavad neis lummavate vaadetega majutuskohtades süsteemide tõrgeteta toimimise ka kõige karmimates ilmastikutingimustes.   ABB on aastaid teinud koostööd klaasist iglude arendajatega Soomes. Alates 2016. aastast on ABB tehnoloogia taganud, et neis igludes täitub nii mõnegi külastaja unistus segamatult vaadelda virmalisi ja nautida Põhjamaade puutumata looduse ilu.  

ABB i-bus® KNX süsteemiga on siin ühendatud innovatsioonilt parimat rakendades õhksoojuspump, ventilatsiooniseade, põrandaküte ning klaasist katuse sise- ja välisküte. Näiteks vee lekke korral lülitab magnetventiil veevarustuse välkkiirelt välja ja fiiberoptiline ühendus edastab häire vastuvõtule ning hoolduskontorisse. ABB lahendused hoolitsevad kogu hooneautomaatika eest. Gröönimaal on kasutusele võetud klaasist iglude kaasaaegseim variant nimega Smart Lucia, mis on samuti varustatud ABB hooneautomaatikaga vastavalt KNX standardile. Kõnealune nutikast klaasist ja terasest valmistatud klaas-iglu asub Gröönimaa rannikul Ilullisati nimelises Arctic Hotel’i hotellis. Kaljuservale paigaldatud igludes peatuvad turistid saavad ööpäevaringselt nautida kohaliku looduse vaateid, merd ning seal hulpivaid jäämägesid.   „Inimesed tulevad siia kala püüdma ja jäämägesid uudistama – neid on siin üsna palju. Lähedal on fjord, millest murduvad välja suured jäämäed. Merehoovus kannab neid meie igludest mööda,“ räägib Kari Matti Ruhanen, Savon Lasituote – Soome firma, mis toodab klaasist iglusid – omanik.   Klaasist iglu toimib tänu KNX’ile iga ilmaga   Klaasist iglud valmisid 2018. aastal, kui inspiratsiooni saadi mõttest ehitada lisaks klaasist terrassidele ka mugavamaid elamispindu.

Arhitekt Teemu Pirinen liitus Smart Lucia projekteerimismeeskonnaga ja nii disainitigi omanäolised klaasist välisseintega iglud, milles saab nautida 360-kraadiseid panoraamvaateid.   Klaasist iglu hotellitoad töötati välja nii, et need sobiksid kõikidesse ilmastikutingimustesse. Klaas on keeruline ehitusmaterjal. Suvel kuumeneb see kergesti, talvel võib sellele kogunev lumi klaasi jahutada ja takistada ka vaateid, sealhulgas virmalisi – viimased on üheks suurimaks vaatamisväärsuseks polaaraladel. Iglud aga eeldavad keerukat küttesüsteemi.  

„Soovisin igludele kvaliteetset hooneautomaatikasüsteemi, mida on lihtne kasutada. Meie valik langes ABB i-bus® KNX tehnoloogia kasuks, tuginedes meie varasemale kogemusele. On oluline, et klaasist iglu toimiks ootuspäraselt – olenemata ilmastikuoludest. Meie iglud viiakse Gröönimaa karmidesse ilmastikutingimustesse. Iglumajutuse vastu on olemas reaalne huvi ka kõrbetes asuvates turismisihtkohtades. Isegi kuumades kõrbetingimustes saab klaasist iglu teha mugavaks, et siis nautida kaunist öist tähistaevast,“ seletas Ruhanen.  

Igludes on kontrollpaneel, kust saab reguleerida kondensaatorite ja vesiküttega põrandakütteseadmete tööd. Klaasseinte seespoolse pinna ja katuse välispinna temperatuur hoitakse sobivana elektrireleede abil, samal ajal kui jahutussüsteem ja varuküte toimivad õhksoojuspumba abil. Kogu süsteemi saab juhtida ruumis asuvate kontrollpaneelide või rakenduse kaudu ning välja lülitada hotellitoa sissepääsukaardiga.   Energiatarbimise andmed, samuti külastajatele vajalik info nagu restorani menüüd, on integreeritud kasutajaliidesesse. Analüüsi jaoks salvestatakse andmed häiresignaalide ning tulekahjuandurite töö, samuti tubade, põrandate ja klaaside temperatuuride kohta.  

„KNX abil saame eemalt jälgida, kuidas hooneautomaatika töötab külastuse ajal ning probleemide korral saab anda nõu nende lahendamiseks. Automaatika kasutamise koolitusi saab teostada ka eemalt, ilma kõrbesse või Gröönimaale reisimata,“ räägib Ruhanen.   Oskar Järnefelt, ABB piirkonna müügijuht rääkis, et klaasist iglu ei ole just kõige lihtsamini hooldatav struktuur. „KNX’i abil töötab see väga hästi. Igludel on põranda- ja klaasiküte, mis peab töötama veatult ning mille kasutamine peab olema lihtne ja kasutajasõbralik,“ ütles Järnefelt. Mehe sõnul seisnevad KNX’i eelised selle rakendatavuses, skaleeritavuses, kopeeritavuses ning rahvusvahelises tugisüsteemis. Olles rahvusvaheline avatud standard, leidub KNX eksperte üle kogu maailma ja ABB kui globaalne ettevõte saab toeks olla peaaegu kõikjal maailmas.

„Olles sätestanud ja programmeerinud esimese iglu opereerimise, on tänu KNX’i kopeeritavusele juba oluliselt kiirem paigaldada ja seadistada ka ülejäänud majutuseks mõeldud sarnased ruumid,“ ütleb Järnefelt. „Kui juhtimisseadmed on õigesti seadistatud, on nende tööd lihtne kontrollida, nii et energiat ei raisata.“  

Kasutajasõbralik ja lihtne hooneautomaatika aitab igludes energiat säästa. Rakenduses saab seada seadistused nii, et lülitaks välja kõik tuled ning pistikupesad ja seada ventilatsioon minimaalsele tasemele. Hotellil on võimalik turismi madalhooajal seadistada vabade majade energiatarbimine ka eemalt nii, et see kohandub automaatselt erinevatele kliimatingimustele, säästes energiat ja samal ajal vähendades hotelli töötajate vajadust kütte ja valgustuse funktsioneerimist manuaalselt reguleerida. Süsteemi saab jälgida ja hallata ka eemalt, mis vähendab oluliselt vajadust kohapealse hoolduse järele.  

Lingid

Võtke meiega ühendust

Downloads / Allalaadimised

Jagage seda artiklit

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp