ABB toob esimesena turule ülima efektiivsusega vedelikjahutusega mootori

ABB toob esimesena turule ülima efektiivsusega vedelikjahutusega mootori

ABB arendas välja uue IE5 SynRM mootori, mis ühendab SynRM mootorite ülima efektiivsuse vedelikjahutuse suure jõudlusega, viimane oli varasemalt saadaval vaid induktsioonmootorite puhul. Uued mootorid sobivad ideaalselt oludesse, kus on oluline suur võimsus ja kompaktsus.

IE5 SynRM vedelikjahutusega mootoreid saab kasutada energiakulude säästmiseks ja heitkoguste vähendamiseks või seni kasutusel olnud madalama efektiivsusega mootorite asendamiseks. Need sobivad ideaalselt mitmesugustele tööstusharudele, näiteks laevandus, plasti ning toiduainete valdkondades kasutamiseks.

ABB Eesti juhatuse liikme Jukka Patrikaineni sõnul on ABB nii SynRM-tehnoloogia kui ka vedelikjahutuse valdkonna teerajaja. “Nüüd oleme need kogemused kokku toonud meie IE5 SynRM vedelikjahutusega mootorisse, mis pakub klientidele võimalusi rakendada uut tehnoloogiat veelgi laiemates valdkondades. Uue mootori arendamine selles konfiguratsioonis on üks “maailma esimesi” peale plahvatusohtlikesse keskkondadesse mõeldud IE5 SynRM ATEX mootorite turuletoomist,” sõnab Jukka.

IE5 SynRM vedelikjahutusega mootorite peamine eelis seisneb nende oluliselt suuremas energiatõhususes võrreldes praegu kasutusel olevate traditsiooniliste vedelikjahutusega induktsioonmootoritega. Energiatõhusus on elektrimootori kogukulu optimeerimisel väga oluline, sest selle töötamiseks vajaliku energia maksumus mootori eluea jooksul moodustab ligikaudu 97 protsenti mootori kogukulust. Ostuhind on aga ligikaudu 2% ja hooldus 1%.

IE5 mootoritel on 40 protsenti väiksemad soojuskaod, kui IE3 mootoritel, seega tasuvusaeg, valides IE5 mootori IE3 mootori asemel, on sageli alla aasta.

Uue mootori täiustatud jahutussüsteem vähendab laagrite töötemperatuuri, mis omakorda pikendab mootori eluiga ja vähendab hooldusintervalli.

Mootorid on töökindlad ja IP55 kaitseklassiga, et vältida niiskuse, mustuse ja tolmu ligipääsu.  Samuti on neil sile välispind, et mis hoiab ära tolmu kogunemise. Seega on need ideaalsed nõudlikemates rakendusvaldkondades, kus on vajalik suurendatud võimsus ning kus ruum on piiratud, näiteks laevade masinaruumides.

Need mootorid ei vaja välist ventilaatorit, seega ei sega need ümbritsevat keskkonda ega eralda soojust. See on oluline eelis protsesside puhul, mida mõjutab õhuvool – näiteks plastitööstuses ning toidu- ja joogitööstuses. Tänu ventilaatorite puudumisele paraneb ka töökeskkond, kuna väheneb müratase.

Vedelikjahutusega IE5 SynRM pakub suuremat paindlikkust - suurem võimsus sama jalajäljega ning kompaktsem paigaldus.

Lisaks on IE5 SynRM vedelikjahutusega mootorid oluliselt kergemad kui konkureerivad mudelid, muutes nende käsitsemise ja paigaldamise lihtsamaks. 240 kW IE5 SynRM mootor (võllikõrgus 315) kaalub 870 kg, mis on peaaegu poole vähem võrreldes IE3 induktsioonimootori kaaluga.

IE5 SynRM vedelikjahutusega alumiinium korpusega mootorid on saadaval võllikõrgustel IEC 200-315. Uue seeria mootorid on võimsusega 37 kuni 710 kW toitepingel 400V.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) on elektrifitseerimise ja automatiseerimise valdkonna tehnoloogialiider, kes võimaldab luua säästvamat ning ressursitõhusamat tulevikku. Ettevõtte pakutavad lahendused ühendavad insenerioskusteabe, et optimeerida seadmete tootmist, elektrifitseerimist ja opereerimist. Tuginedes enam kui 140-aastasele ajaloole, on ABB enam kui 105 000 töötajat pühendunud innovaatiliste lahenduste leidmisele tööstuse ümberkujundamiseks.

ABB tegutseb Eestis alates 1992. aastast. Ettevõtte tegevus jaotub nelja valdkonda: müük (tooted, seadmed, süsteemid), tootmine (mootorid, generaatorid, sagedusmuundurid), korrashoiuteenused (seadmed, süsteemid) ning äriteenused (personali-, klienditeeninduse jt teenused ABB Grupi ettevõtetele). Üle 30 tegevusaasta jooksul Eestis on ABB pälvinud viis korda Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse välja antava „Aasta Välisinvestori“ auhinna ning korra Eesti parimale ettevõttele määratava „Ettevõtluse Auhinna“. www.abb.ee

center

Lingid

Võtke meiega ühendust

Downloads / Allalaadimised

Jagage seda artiklit

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp