„Lae end“ haridusprogrammi valitud 20 särasilmset õpetajat alustasid koolitussarja

„Lae end“ haridusprogrammi valitud 20 särasilmset õpetajat alustasid koolitussarja

Lae End haridusprogrammi valitud 10 füüsikaõpetajat ja 10 keemiaõpetajat kogunesid esimesele koolitusele, et alustada uute teadmiste omandamist. Uus aasta algas põnevate ettekannete, harivate ekskursioonide ja praktiliste töötubadega. ABB on Lae End programmi üks ellukutsujatest.

Koolituse esimesel päeval kogunesid väljavalitud õpetajad Eesti Energia peakontorisse, kus tutvustati programmi, viidi läbi tiimiharjutusi ning arutleti selle üle, kuidas IKT vahendid aitavad kaasa reaalainete õppimisele ja õpetamisele. Edasi said õpetajad tuttavaks Videoõpsi meeskonnaga ning toimus praktiline stsenaariumite kirjutamise töötuba.

Päev lõppes mõnusa kogukonnaõhtuga, mis andis võimalust teineteisega paremini tuttavaks saada. Eesti Energia juhatuse liige Kristjan Kuhi tutvustas osalejatele energiakontserni tegemisi ja energeetikavaldkonna väljakutseid, värbamise ja töösuhete valdkonnajuht Natalja Horohordina rääkis järelkasvust ning arendusjuht Ragle Raudsepp jagas harivaid õppetunde inseneeria ja vesinikutehnoloogiate teemal.

Eesti Energia juhatuse liige Kristjan Kuhi tõi oma sõnavõtus esile, et maailm muutub järjest keerulisemaks ja põnevamaks, ning meil on vaja leida lahendusi erinevatele väljakutsetele - kuidas muuta hooned energiatõhusaks, kuidas püüda kinni CO2 või kuidas tuult ja päikest efektiivselt kasutada. „Õpetajate roll on oluline, sest nende juhendamisel saavad noored avastada loodus- ja reaalainete põnevust ning mõista selle aluspõhimõtteid. Õpetaja on see inimene, kes loob esmase kontakti ainega, suunab ja inspireerib,“ sõnas ta.

Koolitusprogrammi teine päev algas põneva ekskursiooniga Iru elektrijaama, kus programmi osalised said põneva ülevaate Eesti suurima elektri ja soojuse koostootmisjaama telgitagustest. Seejärel liiguti üheskoos ekskursioonile Energia Avastuskeskusesse, kus said õpetajad anda meediale kommentaare ning omavahel vestlusringis arutleda teemal, kuidas jõuda erineva haridusliku vajadusega õpilasteni.

Sel aastal osaleb kahekordne arv õpetajaid, sest korraldajad lisasid programmi lisaks füüsika suunale ka keemia. Haridusprogrammi kolmandast hooajast võtavad osa õpetajad kaheksast erinevast maakonnast:

Enelin Olesk Ilmatsalu Põhikoolist, Gretel Maidre Toila Gümnaasiumist, Maimu Torn-Kallion Kohila Gümnaasiumist, Kristo Markus Soika Jakob Westholmi Gümnaasiumist, Peeter Jõeloo Tartu Forseliuse Koolist, Raimo Maasik Rakvere Põhikoolist, Marili Uluots Tartu Erakool ProTERAst, Ihor Verkhohliad Vabaduse Koolist, Maarika Vällik Tabivere Põhikoolist, Merle-Kairit Toom Rannu Koolist, Elve Mäekivi Lagedi Koolist, Geidi Mitt Kindluse Koolist, Martin Saar Tallinna Reaalkoolist, Karoliina Tõnisson Tallinna Järveotsa Gümnaasiumist, Kädi Koppel C. R. Jakobsoni nimelisest Torma Põhikoolist, Larissa Žarkova Narva Eesti Põhikoolist, Greta Varb (Pentsa) Põlva Koolist, Triinu Vohu Kihnu Koolist, Kati Kümnik Kiltsi Mõisakoolist ja Anna Perova Pelgulinna Gümnaasiumist.

"Lae end" programmi 2024. aasta osalejad
center

Õpetajad külastavad haridusprogrammi ellu kutsunud ettevõtteid, et näha seal füüsika, keemia ja inseneriameti praktilisi näiteid. Õpetajad loovad koostöös Videoõpsiga õppevideod, mis katavad 7. klassi loodusõpetuse õppeprogrammi, et toetada õpetajaid koolides ning noori iseseisvas õppimises. Lisaks saavad õpetajad korraldajatelt kingiks Praktikali õppekomplektid praktiliste tundide läbi viimiseks. Programmi lõpus saavad õpetajad rahalise preemiana 13. kuupalga, 2184 eurot brutos, mis on võrdne 2024. aasta õpetaja keskmise palgaga.

Ettevõtted ABB, Enefit, Fermi Energia, LHV, Nordecon ja Metrosert lõid koostöös haridusmaastiku eestvedajatega õpetajatele suunatud programmi Lae End, et viia kaasaegsem õppekogemus kõigi füüsikat ja keemiat õppivate põhikoolilasteni üle Eesti. Programmi partneriteks on Eesti Füüsika Selts, Eesti Keemiaõpetajate Liit, Praktikal ja Videoõps.

Lae End programmi kohta loe lisaks: www.laeend.ee.

Kutsekoja tööjõu- ja oskuste prognoosisüsteemi OSKA koostatud analüüsist selgus, et jätkuvalt on suur õpetajate asendusvajadus. Eeskätt on puudu matemaatika ja loodusainete õpetajatest. Tekitamaks noortes huvi reaalteaduste õppimise vastu, on tarvis inspireerivaid õpetajaid, kes oskaksid õpitavat reaalse eluga siduda, innustaks küsima, kahtlema ja katsetama. Noortes huvi tekitamiseks on vaja, et ka õpetajal endal oleks õppetöö läbiviimine põnev ja seda Lae End programm neile pakubki, viies õpetajad kokku haridusvaldkonna uuendajatega.

Lingid

Võtke meiega ühendust

Downloads / Allalaadimised

Jagage seda artiklit

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp