„Komplekti abil saavad tudengid paremini aru, kuidas sagedusmuundurid aitavad parandada protsesside kvaliteeti, ohutust ja efektiivsust, võimaldades täpset masinate juhtimist tootmisprotsessides,” selgitas Jaanus Karu, ABB Eesti Sagedusmuundurite tehase inseneriosakonna juht. „See kogemus annab neile väärtuslikke oskusi, mida vajatakse kaasaegses tööstuses.”
Demonstreerimiskomplekti kasutusiga on hinnanguliselt 10–15 aastat, mis tähendab, et aastate jooksul saavad seda kasutada väga paljud tulevased insenerid. Lisaks praktilistele oskustele omandavad tudengid teadmisi, mis on olulised energiasäästu ja tootmiskulude optimeerimisel. “Sagedusmuundurite täpne juhtimisvõime vähendab mehaanilist koormust seadmetele, pikendades nende tööiga ning aitab kaasa keskkonnasäästlikkusele,” selgitas Karu.
Komplektiga on kaasas lühijuhend, mis võimaldab tudengitel iseseisvalt õppida seadmete kasutamist. ABB on sarnaseid komplekte kasutanud oma arendustegevustes ning uute töötajate koolitamisel. „Meil on hea meel näha, et need seadmed saavad nüüd toetada ka noorte inseneride õppimist,” lisas Karu.
"On väga oluline, et tudengid saavad praktikumides kasutada viimase põlvkonna sagedusmuundureid, mis on hetkel tööstuses kasutusel," ütles TalTechi elektrotehnika ja mehhatroonika õppekava juht professor Anton Rassõlkin. "See annab neile praktilise kogemuse seadmetega, millega nad tulevikus tööstuskeskkonnas kokku puutuvad."
Professor Rassõlkin lisas, et ABB on olnud pikaajaline partner, kelle juures läbivad praktikat mitmed Tallinna Tehnikaülikooli tudengid. "Samuti töötab ABB-s suur hulk meie vilistlasi, kes on jätkanud edukat karjääri just seal. See koostöö pakub tudengitele hindamatu kogemuse ja valmistab neid suurepäraselt ette tulevaseks tööeluks," rõhutas Rassõlkin.
Sagedusmuundurite demokomplekti annetati SA Tallinna Tehnikaülikooli Arengufondile, mille eesmärk on vahendada nii rahalisi kui ka muid toetusi ülikooli arenguks, linnaku paremaks muutmiseks ja üliõpilaste õppetegevuse parendamiseks. „ABB annetus selle demokomplekti näol on eeskujulik näide, kuidas ettevõtted saavad aina rohkem panustada üliõpilaste õppesse, et kooli lõpetamisel astuksid ülikooli uksest välja just selliste kompetentsidega innukad valdkonna noored, kes on ettevõtetes kasutatavate tehnoloogiatega tuttavad,“ sõnas Arengufondi juhataja Elinor Toming.
ABB ja TalTechi pikaajaline koostöö on hõlmanud mitmeid annetusi ja projekte, mis on aidanud kaasa insenerihariduse arendamisele Eestis. Varem on TalTechi laborites kasutusele võetud ABB sagedusmuundurid ja robotid, mis on andnud tudengitele võimaluse töötada kaasaegsete tehnoloogiliste lahendustega.
SA Tallinna Tehnikaülikooli Arengufond on loodud 1999. aastal eesmärgiga tunnustada ja toetada andekaid ja edumeelseid üliõpilasi stipendiumitega, vahendada erinevaid toetusi ülikooli ja selle üliõpilaste toetuseks ning paigutada fondile toetusena laekunud vara ja raha majanduslikult otstarbekalt. Täpsem info taltech.ee/arengufond.
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) on elektrifitseerimise ja automatiseerimise valdkonna tehnoloogialiider, kes võimaldab luua säästvamat ning ressursitõhusamat tulevikku. Ettevõtte pakutavad lahendused ühendavad insenerioskusteabe, et optimeerida seadmete tootmist, elektrifitseerimist ja opereerimist. Tuginedes enam kui 140-aastasele ajaloole, on ABB enam kui 105 000 töötajat pühendunud innovaatiliste lahenduste leidmisele tööstuse ümberkujundamiseks.
ABB tegutseb Eestis alates 1992. aastast. Ettevõtte tegevus jaotub nelja valdkonda: müük (tooted, seadmed, süsteemid), tootmine (mootorid, generaatorid, sagedusmuundurid), korrashoiuteenused (seadmed, süsteemid) ning äriteenused (personali-, klienditeeninduse jt teenused ABB Grupi ettevõtetele). Üle 30 tegevusaasta jooksul Eestis on ABB pälvinud viis korda Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse välja antava „Aasta Välisinvestori“ auhinna ning korra Eesti parimale ettevõttele määratava „Ettevõtluse Auhinna“. www.abb.ee