ABB tarnib Balticconnectori suurprojektile keskpinge jaotusseadmed

ABB sai tellimuse Poola ettevõttelt Control Process S.A. keskpinge jaotusseadmete tarnimiseks suurprojekti Balticconnector kompressorjaamadele Paldiskis ja Puiatus.

ABB tarnib Control Process S.A.-le, kes on kompressorjaamade ehituse peatöövõtja, mõlema kompressorjaama õhkisolatsiooniga keskpinge jaotusseadmed UniSec koos paigalduse ja seadistusega. Lisaks tarnitakse jaamadele ka ACS5000 sagedusmuundurid, ent seda otse Šveitsi ABB-st.

ACS5000 sagedusmuundur.
ACS5000 sagedusmuundur.
UniSec.
UniSec.

„Klient eelistas Eesti ABB-d eelkõige kompetentsi pärast nii kohaliku turu kui seadusandluse mõistes,“ märkis ABB kesk- ja kõrgepingeseadmete müügispetsialist Madis Anni. „Ehk siis Control Process S.A. soovis maandada kõik võimalikud riskid.“

Vastavalt lepingule jõuavad jaotusseadmed objektile oktoobri alguses ning seejärel saab alustada nende paigalduse ja seadistamisega. Tööd lõpetatakse hinnanguliselt detsembris.

„Kogu projekti eesmärk on ühendada Eesti ja Soome gaasivõrgud,“ lisas Anni. „Nii suure projekti puhul on seadmete töökindlus äärmiselt kriitiline, eriti võttes arvesse, et tegemist on Eestis esimeste kompressorjaamadega.“

Eesti ja Soome maagaasi ülekandevõrgu Balticconnector operaatorid on Elering AS ja Baltic Connector Oy. Balticconnector ühendab Eesti ja Soome gaasivõrgud ning on eelduseks toimivale regionaalsele gaasiturule ning tarneallikate mitmekesistamisele (LNG terminalid, biometaan jne) Balti riikide ja Soome piirkonnas.

Projekti valmides paraneb maagaasi varustuskindlus nii Eestis kui Soomes ning moodustub suurem Soomet ja Balti riike hõlmav maagaasiturg, mis annab maagaasile võrdsed võimalused, et konkureerida teiste primaarkütustega. Ülekandevõrk annab ka suuremad võimalused taastuvenergia kasutamiseks.

Balticconnectori valmimisega paraneb Soomet ja Balti riike hõlmava ühise gaasituru integreeritus Euroopa Liidu ühtse turuga, kui valmis saab ka Leedu-Poola gaasiühendus GIPL ning kaob Soome isoleeritus ülejäänud Euroopa Liidu riikide maagaasi ülekandesüsteemist, mis tagab Soomele ligipääsu Lätis asuvale maa-alusele gaasihoidlale.

Balticconnectori projektiga on seotud ka Eesti-Läti ühenduse laiendamine, mille projektiedendaja on Elering AS. Projekti sisu on ühendustorustiku parendamine Eesti ja Läti vahel, mis hõlmab kompressorjaama ja uue gaasimõõdujaama ehitust Eestis.

Balticconnectori gaasi ülekandetoru koosneb kolmest osast: maapealne osa Eestis, merealune osa Soome lahe põhjas ja maapealne osa Soomes. Merealuse osa pikkus Paldiskist Eestis kuni Inkooni Soomes on 77 km. Gaasitoru võimaldab maagaasi kahesuunalist liikumist. 500-millimeetrise nominaalläbimõõduga ja kuni 80-baarise survega toru läbilaskevõime on 7,2 miljonit kuupmeetrit gaasi ööpäevas ehk 0,3 miljonit kuupmeetrit gaasi tunnis. Balticconnectori maapealse osa pikkus Eesti maismaal Kiilist Paldiskini on 55 km ning Soomes Inkoost Siuntioni 21 km.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) on teedrajav tehnoloogialiider, kes pakub terviklikke ja laiaulatuslikke lahendusi tööstuse digitaliseerimiseks. Enam kui 130-aastase ajalooga innovaatorina on ABB täna tööstuse digitaliseerimise juhtiv ettevõte ning tegutseb neljas kliendikeskses ja globaalselt juhitud ärivaldkonnas: elektrifitseerimine, tööstusautomaatika, ajamid ning robootika ja diskreetne automaatika, mida toetab ühine digitaalne platvorm ABB Ability™. ABB turuliidrist elektrivõrguäri müüakse Hitachile 2020. aastal. ABB tegutseb enam kui sajas riigis ja annab tööd ligikaudu 147 000 inimesele. www.abb.com

Eestis tegutseb ABB alates 1992. aastast, ettevõtte tegevus jaotub kolme valdkonda: müük (seadmed, süsteemid, korrashoiuteenused, projektid), tootmine (mootorid, generaatorid, ajamid, komplektalajaamad) ja äriteenused (raamatupidamis-, tarneahela juhtimis- ja personaliteenused ABB Grupi ettevõtetele). Rohkem kui 25 tegevusaasta jooksul Eestis on ABB pälvinud viis korda Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse poolt välja antava „Aasta Välisinvestori“ auhinna ning korra Eesti parimale ettevõttele määratava „Ettevõtluse Auhinna“. www.abb.ee

Merepõhja uuringust Balticconnectori rajamiseks Paldiskist Inkoosse

Balticconnectorist ja Balti-Soome gaasiturust

Balticconnectori ettevalmistustöödest Pakri poolsaarel

Lingid

Võtke meiega ühendust

Downloads / Allalaadimised

Jagage seda artiklit

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp