WEF-ile kogunenud maailma liidrid nägid 5G võimaldatava latentsuseta kommunikatsiooni potentsiaali. Davosi kongressikeskuses joonistas ABB robot YuMi liivale sõnumi, mille 1,5 km kaugusel asuv teine YuMi robot samaaegselt reprodutseeris.
Selline samaaegne toiming sai võimalikuks Ericssoni tehnoloogiaga varustatud Swisscomi 5G-võrgu kaudu reaalajas. Mitmeaastase tehnilise koostöö tulemusel on ABB ja Ericsson välja töötanud põhitehnoloogiad, mis on vajalikud seadmete ühendamiseks 5G mobiilsidevõrgu kaudu.
„ABB jätkab tööstuste digitaalse ümberkujundamise edendamist, investeerides uuenduslike lahenduste ja toodete väljatöötamisse,“ ütles ABB Grupi tegevjuht Peter Voser. „Meie partnerlus Ericssoni ja Swisscomiga aitab kasutada 5G täielikku potentsiaali tööstuslikus tootmises.“
„5G traadita tehnoloogiad lihtsustavad robotite ühendamist pilve ja tehase automatiseerimissüsteemidega,“ märkis ABB Grupi robootika ja diskreetse automaatika ärivaldkonna juht Sami Atiya. „See võimaldab kiiremat juurdepääsu rohkematele andmetele ja paremat ülevaadet otsuste tegemisel ning aitab parandada tõhusust ja töökindlust kogu tootmistsükli vältel. Kui asendame traditsioonilised juhtmetega seadistused 5G mobiilsidevõrkudega, saame paindlikkust tootmises märkimisväärselt suurendada.“
„5G tehnoloogiaalased partnerlused ettevõtete, valitsuse ja ühiskonna vahel on digitaalmajanduse arendamisel võtmetähtsusega,“ ütles Ericssoni tegevjuht Börje Ekholm. „Sellise partnerluse omaksvõtmise ja võimaldamise kaudu saab realiseerida uusi digitaalseid võimalusi, mis on kasulikud maailmamajandusele, riikide majandustele ja igas suuruses ettevõtetele.“
Uue tehnoloogia abil saavad ettevõtted sillutada teed tehastes olevate masinate suurima paindlikkuse saavutamiseks. 5G-võrkude kasutamisel saab suurte autonoomsete masinate ja robotite rühmade kasutuselevõtt ja tegevus reaalsuseks.
5G oluliseks eeliseks tööstuskeskkonnas on see, et ühe seadme juhtimise või üheotstarbelise tööpõhimõtte asemel saab multimasinaid juhtida ühe keskse ressursiga, vähendades nii operatsioonitehnoloogia- kui ka IT-süsteemide halduse ja hoolduse kulusid. 5G on palju võimalusi pakkuv tehnoloogia, mis aitab juhtida tööstuste digitaalset ümberkujundamist ning suurendada kogu tootmise valdkonnas tootlikkust, tõhusust ja kvaliteeti üle terve maailma.
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) on tehnoloogialiider, kes suunab tööstuse digitaliseerimist. Enam kui 130-aastase ajalooga innovaatorina tegutseb ABB neljas kliendikeskses ja globaalselt juhitud ärivaldkonnas: elektrifitseerimine, tööstusautomaatika, ajamid ning robootika ja diskreetne automaatika, mida toetab digitaalne platvorm ABB Ability™. ABB elektrivõrguäri müüakse Hitachile 2020. aastal. ABB tegutseb enam kui sajas riigis ja annab tööd ligikaudu 147 000 inimesele. www.abb.com
Eestis tegutseb ABB alates 1992. aastast, ettevõtte tegevus jaotub kolme valdkonda: müük (seadmed, süsteemid, korrashoiuteenused, projektid), tootmine (mootorid, generaatorid, ajamid, komplektalajaamad) ja äriteenused (raamatupidamis-, tarneahela juhtimis- ja personaliteenused ABB Grupi ettevõtetele). Rohkem kui 25 tegevusaasta jooksul Eestis on ABB pälvinud viis korda Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse poolt välja antava „Aasta Välisinvestori“ auhinna ning korra Eesti parimale ettevõttele määratava „Ettevõtluse Auhinna“. www.abb.ee