Rakett 69 lendab ABB osalusel eetrisse 2. mail kell 19.30

2. mail on eetris teadust populariseeriva saatesarja Rakett 69 järjekordne osa. Seekord lahendavad võistlejad ABB osalusel sündinud ülesandeid, ühe kohtunikuna astub lavale ajamite tehase insener Joonas Karu.

Saatesari läheneb suurele finaalile, 2. mai saates on alles jäänud vaid neli võistlejat. Saates asuvad nad lahendama kahte ülesannet ning kes teise ülesande kaotavad, peavad jätkamiseks lahendama ka lõppmängu ülesannet.

Saatejuht ja kohtunik on Aigar Vaigu, kaaskohtunikud Mart Noorma ning ABB ajamite tehase insener Joonas Karu.
Saatejuht ja kohtunik on Aigar Vaigu, kaaskohtunikud Mart Noorma ning ABB ajamite tehase insener Joonas Karu.

Esimeses ülesande lahendamises võistlevad noorelt individuaalselt. Võistlejatel tuleb konstrueerida süsteem, mis heiskaks lipu täpselt märgitud kõrgusele. Kes esimese ülesande kõige kiiremini lahendab, võib valida endale kaaslase teiseks ülesandeks.

Teises ülesandes võistlevad noored tiimides 2 vs 2. Teises ülesandes tuleb disainida tuulegeneraatori automaatne suunamuutja. Võistlejate ülesanne on disainida süsteem, mis keeraks generaatori alati tuule suunda.

Teise ülesande kaotajad peavad lahendama lõppmängus sildistamata masina ülesannet, kus tuleb juhendit ja loogikat kasutades käivitada masin normaalrežiimis. Kes masina esimesena õigesti käivitab, saab saates jätkata.

Saate lõpuks selgub hooaja esikolmik, kes lunastavad endale sellega ülikoolipääsmed TalTechi, Tartu ülikooli, Tallinna ülikooli, Eesti Maaülikooli. Saate võitja pälvib 10 000-eurose stipendiumi.

Saatejuht ja kohtunik on Aigar Vaigu, kaaskohtunikud Mart Noorma ning ABB ajamite tehase insener Joonas Karu. Loomulikult on saade eellindistatud ja tänu sellele saime uurida Joonaselt esimese telekogemuse emotsioone.

Joonas Karu saate salvestusel.
Joonas Karu saate salvestusel.

„Võrreldavaid kogemusi varasemast ei olnud, kuigi masside ees midagi kommunikeerida ja neile seletada on ette tulnud, viimati TalTechi loengutes,“ märkis Joonas. „Teleesinemise ja ülikooliloengute pinge oli omajagu sarnane, aga siiski üksjagu erinev. Ka lektori rollis tuli kramp peale, kuid sellest sain paari lausega üle. Kui on öelda ainult paar lauset, mis pole päris sinu enda laused läheb esimene kord ikka sassi. Nii teles ka juhtus. Teleesinemine nõuab harjumist ja harjutamist.“

Joonas kirjeldas, et tema ülesanne oli teha lühike tutvustus ülesannetest, mida võistlejad hakkasid läbi tegema ja kommenteerida jooksvalt ülesannete täitmist ning anda tagasiside lahendustele. Üldiselt olnud lindistus Joonase sõnul 90 protsenti ootamist võteteks valmistumise, klippide lõikamise ja kokkumonteerimise tõttu.

„Mind pani imestama see, et kui saate tegijad andsid vihjeid, kuidas valmistuda ülesanneteks enne lindistust, siis enamik osalejaid jättis selle tähelepanuta,“ rääkis Joonas. „Ülesanded olid huvitavad, kuid nende keerukus on suhteline ja sõltub vaatajast. Meil kui kohtunikel pingeid ega kohustusi ülesandeid lahendada ei olnud, nii saime rahulikult mõelda ja planeerida, kuidas meie ülesandeid lahendaksime.“

Saade on järelvaadatav kohe pärast eetrit nii ETV kui rakett69.ee veebilehelt. Kordused televisioonis on praeguse info põhjal 3. ja 7. mail.

Rakett 69 on Eesti Televisioonis alates 2011. aasta kevadhooajast eetris olev teadust populariseeriv telesaadete sari. Tänavu on käimas saatesarja 10. hooaeg.

Rakett 69 kasutab rahvusvahelist „eduka esineja otsimise“ formaati kohandatud kujul, kus osalejad peavad esialgu võistkondlikult ja hiljem individuaalselt lahendama erinevaid nuputamisülesandeid. Võistlejate tulemusi hindab kolmeliikmeline kohtunike žürii. Igas saates langeb välja üks osaleja.

Rakett 69-st saab lähemalt lugeda:

https://rakett69.ee/reeglid

https://rakett69.ee/ajalugu

Lingid

Võtke meiega ühendust

Downloads / Allalaadimised

Jagage seda artiklit

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp