ABB raadiosaade „Tark elukeskkond“ Äripäeva raadios: tark tööstus ja robotiseerimine

25. juunil oli eetris kuues saade sarjast „Tark elukeskkond“, mida veavad ühiselt ABB ja Äripäeva raadio. Seekordses saates keskenduti targa tööstuse ja robotiseerimise temaatikale.

Kuula saadet järgi SIIT.

Saatekülalised olid Ericsson Eesti tootmistehnoloogia juht Evo Kessler ning ABB tööstusautomaatika ja robootika valdkondade juht Leho Kuusk. Lühiintervjuudega olid saates idufirma Eziil juht Maido Janke ning TalTechi tootearenduse ja robootika programmijuht Raivo Sell.

„Kui vaadata statistikat, siis Euroopas on keskmiselt üle saja roboti kümne tuhande tööstustöölise kohta, Eestis aga ainult kümne,“ tõi Leho alustuseks välja. „Et konkureerida Euroopa ettevõtetega, siis on vaja ka meil tootmisettevõtete robotiseeritust oluliselt suureneda.“

Kui tööstusettevõtetelt küsida, mis tingib madala robotiseerituse, siis on tüüpiline vastus, et neil praktiliselt puudub seeriatootmine, seepärast ei ole midagi robotiseerida ja pealegi on alatine küsimus, kas robotiseerimine ülepea ennast ära tasub. Sellised seisukohad takistavad aga avatud lähenemist robotiseerimislahenduste peale mõtlemisele.

„Ericssoni robotiseerimise põhjused on olnud seotud peamiselt tootlikkuse kasvuga ning töötajate ohutuse suurendamise ja terviseriskide vähendamisega,“ märkis Evo Kessler. „Aktuaalne on tänasel päeval ka tööjõu saadavusest tingitud sõltuvuse vähendamine.“

Robotiseerimises valitsevatest trendidest rääkides tõi Leho välja modulaarse robootika, mille puhul on võimalik robotitest üsna hõlpsalt kombineerida erinevaid liine, lisada ja vähendada roboteid vastavalt tootmise vajadusele. Evo Kessler lisas olulise trendina koostöörobotite kasvu, mis suudavad inimesega samal ajal samas keskkonnas turvaliselt töötada. Koostöörobotid lisavad tootmisesse ka väga olulist paindlikkust.

„Kui tootmisrobotite arv ei kasva Eestis kümne aasta jooksul paarkümmend korda, siis pole meil enam tööstust,“ leidis Evo Kessler saate lõpetuseks. „Mina olen veendunud, et see nii-öelda robotiplahvatus toimub ka meil varsti.“

Leho oli Evo Kessleriga sama meelt, et Eesti tööstus vajab arenemiseks praegusest tunduvalt suuremat hulka roboteid.

ABB ja Äripäeva raadiosaates „Tark elukeskkond“ tuuakse kuulajateni nii tänased kui ka homsed targa elukeskkonna lahendused, milles ABB-l on olemas nii kompetents kui teadmised. Saade jõuab kuulajateni kord kuus.

Tunniajane saade läheb eetrisse kell 13, kordusega saatepäeval kell 18 ja pühapäeval kell 12. Saadet saab kuulata ka podcastina Äripäeva keskkonnas või vastava äpi abil, milles saab alla laadida nii Google Playst või App Store’ist.

Raadiosaate põhifookuses on targa eluskeskkonna tänased ja homsed lahendused eri valdkondades ja elualadel: transpordis, linnaruumis, hoonetes, tööstuses jne. Igasse saatesse on lisaks ABB ekspertidele kaasatud ka teisi oma ala asjatundjaid, kes toovad sisse nii teaduslikke kui elulisi vaatenurki.

Äripäeva raadio levib järgmistel lainepikkustel: Tallinn ja Harjumaa 92,4 MHz, Tartu 97,7 MHz, Pärnu 91,9 MHz, Haapsalu 96,0 MHz, Saaremaa 101,7 MHz, Ida-Virumaa 94,6 MHz, Tallinn ja Harjumaa 92,4 MHz, Tartu 97,7 MHz, Pärnu 91,9 MHz, Haapsalu 96,0 MHz, Saaremaa 101,7 MHz, Ida-Virumaa 94,6 MHz.

Saadete ajad:

Lingid

Võtke meiega ühendust

Downloads / Allalaadimised

Jagage seda artiklit

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp