Kuula saadet järele SIIT.
Külas olid elektriautode laadimisvõrgustikku arendava ettevõtte Eleport tegevjuht Raul Potisepp ning ABB andmesidekeskuste ja elektromobiilsuse segmendi globaalne juht Danel Türk. Saates sai sõna ka ajakirja Autoleht toimetaja Elmar Ots. Diskussiooni vedas saatejuht Karl-Eduard Salumäe.
Milline on täna pilt elektriautode maailmas, mida on lähiaegadel oodata? Milline olukord valitseb täna akude ja laadijate osas, millises suunas toimuvad arengud? Mis on laadimistaristu võtmeelemendid ja võtmeküsimused? Mis toimub lisaks autodele elektribusside ja elektriveokite vallas? Milline on elektromobiilsuse tulevik? Nendele ja teistelegi küsimustele otsiti vastust kaheksandas saates.
Raul Potisepp: „Elektriautod on ikkagi väga jätkusuutlik lahendus, kui vaadata pikemas perspektiivis, sest elektrivõrgud lähevad üha puhtamaks, üha rohkem tuleb kasutusse taastuvenergiat. Kindlasti tuleb mainida, et tänapäevaste elektriautode akud on piisavalt suured, et vähemalt Eesti piires saab kõik sõidud vabalt ära tehtud ja laadijaidki tuleb aina rohkem juurde.“
Danel Türk: „Uusi mudeleid avalikustatakse iga päev, peamine fookus on sõiduulatusel. Kui kaks aastat tagasi oli keskmine sõiduulatus 200-300 km vahel, siis uuemate tehnoloogiatega juba 400-600 km vahel. See seab uued väljakutsed ka laadimistaristule nii kodudes kui ka avalikes laadimispunktides. Samuti kasvab väga jõudsalt tarbesõidukite pakkumine ja ühistranspordi sõidukite valik.“
Türk: „Euroopa Liit tuli tänavu välja direktiiviga, kus toetatakse või ütleme siis kohustatakse paigaldama elektriautode laadijad uute kortermajade juurde. Viiskümmend protsenti parkimiskohtadest peavad olema elektriautode laadimisvalmidusega. Aga kindlasti tasuks ka renoveerimise käigus lisada elektriautode laadimisvõimalus. Tehnoloogia taha see täna kindlasti ei jää.“
Potisepp: „Kui võtta keskmise eestimaalase päevane sõidumaht, siis näitab lihtne arvutus, et nädalas tuleb kokku viiskümmend kilovatt-tundi energiakulu. Kogu selle mahu saab tegelikult ühe ööga poolkiire laadijaga täis laetud.“
Türk: „Laadijate paigaldamine magalapiirkondadesse ei ole nii suur probleem kui kardetakse. Laadimisseadmeid on võimalik paigaldada seinale või posti külge, nende mõõtmed on üsna väikesed. Amsterdamis on praktiliselt iga teise tänavavalgustusposti küljes laadija.“
Potisepp: „Eestis on umbes 1400 elektriautot. Mida rohkem elektriautosid juurde tuleb, seda rohkem tekib ka laadimisvõimalusi – see on päris kindel. Kui autode arv kasvab, siis näevad paljud seda võimaluse, mitte probleemina.“
Karl-Eduard Salumäe: „Aga kui Eestis on ühel heal päeval 100 000 elektriautot, siis milline peab olema see taristu, mis kõik selle laadimisvajaduse tagaks?“
Türk: „Kui me vaatame trende, siis kümne-kahekümne aasta jooksul elektrienergia tarbimine praktiliselt kahekordistub. Kindlasti hakkab elektrienergiat rohkem minema ka autodesse. Kui ühte kohta tuleb samaaegselt laadima kolm võimsat autot, siis on sinna vaja megavatt võimsust – elektrivõrguoperaatorid peavad hakkama selle peale mõtlema.“
Türk: „Veel üks oluline komponent taristus on energiasalvestus, mis annavad palju juurde. Kui me vaatame Euroopasse, siis kasutatakse energiasalvestusseadmeid järjest tõusvas joones.“
Potisepp: „Praegu on Eestis võrgust ostetav energia veel odavam kui salvestatud energia, kuid tulevikus võib asi pöörduda.“
Türk: „Kui vaadata tulevikku, siis elektromobiilsuse võidukäik jätkub suure tempoga. Kui me vaatame, mis toimub busside, autonoomsee sõidukite, sadamate konteinerlaadimisseadmete, kaevandusmasinate poolel, siis näeme, et reeglina liiguvad kõik fossiilkütustelt elektri peale. Ning kui vaatame, mis toimub akude poolel, siis saame veelkordse kinnituse, et asjad liiguvad kiirete sammudega edasi.“
ABB ja Äripäeva raadiosaates „Tark elukeskkond“ tuuakse kuulajateni nii tänased kui ka homsed targa elukeskkonna lahendused, milles ABB-l on olemas nii kompetents kui teadmised. Saade jõuab kuulajateni kord kuus.
Tunniajane saade läheb eetrisse kell 12 või kell 13, kordusega saatepäeval kell 18 ja pühapäeval kell 12. Saadet saab kuulata ka podcastina Äripäeva keskkonnas või vastava äpi abil, milles saab alla laadida nii Google Playst või App Store’ist.
Raadiosaate põhifookuses on targa eluskeskkonna tänased ja homsed lahendused eri valdkondades ja elualadel: transpordis, linnaruumis, hoonetes, tööstuses jne. Igasse saatesse on lisaks ABB ekspertidele kaasatud ka teisi oma ala asjatundjaid, kes toovad sisse nii teaduslikke kui elulisi vaatenurki.
Äripäeva raadio levib järgmistel lainepikkustel: Tallinn ja Harjumaa 92,4 MHz, Tartu 97,7 MHz, Pärnu 91,9 MHz, Haapsalu 96,0 MHz, Saaremaa 101,7 MHz, Ida-Virumaa 94,6 MHz, Tallinn ja Harjumaa 92,4 MHz, Tartu 97,7 MHz, Pärnu 91,9 MHz, Haapsalu 96,0 MHz, Saaremaa 101,7 MHz, Ida-Virumaa 94,6 MHz.
Eelmised saated