"Rakett 69" finalistid ABB-s praktikal

Teadussaate "Rakett 69" kaks finalisti Uku Andreas Reigo ja Riko Piirsild olid mõnda aega tagasi osana saatest kaks nädalat ABB-s praktikal. Noored teadushuvilised võttis enda tiiva alla ja juhendada Joonas Karu, kes "Rakett 69" saates külaliskohtunikuna üles astus. Millega finalistid meie juures kokku puutusid ja mida kõige enam õppisid?

Noored teadushuvilised Joonase
Noored teadushuvilised Joonase "tiiva" all. Vasakult: Joonas Karu, Riko Piirsild ja Uku Andreas Reigo.

Kui saate finalistidelt ABB kohta esmamuljeid küsisime, siis nõustusid mõlemad, et nende üllatus oli suur, kui nägid, milline üks tootmine välja näeb. Neist kumbki polnud varem töötlevat tööstust külastanud. Nähes, milline on tootmistöötajate töökeskkond kogu tehnoloogia ja ergonoomikaga, olid poisid olid positiivselt üllatunud. Neile oli jäänud mulje, et see kärarikas ja pigem räpane koht, kuid meie ajamite tehase valgusküllasus ja puhtus tekitas neis endiski soovi midagi oma kätega valmis teha.

Praktiline praktika

Oma kätega loomist ei pidanud Uku ja Riko kaua ootama, sest Joonas Karul oli nende jaoks välja mõeldud kahe nädalane tihe programm. Poisid tutvusid kõikide meie tootmisüksustega, lugesid läbi erinevad ohutusjuhendid ja seejärel võisidki nad laborisse ja protoalale praktiseerima suunduda.

  • Protoalal sai mõõta, puurida ja ehitada.
  • Ehitatav testalus pani ka vanemad insenerid pead vangutama.

Tehnika ja teadushuvilistele noortele pakkusid just labor ja protoala palju avastamisrõõmu. Seal said nad katsetada erinevaid tööriistu, mille olemasolust neil varem aimugi polnud ning mis töö palju kiiremaks ja efektiivsemaks tegid. Uku Andreas Reigo tõi ühe huvitava tööriistana välja näiteks mikroskoobi, millega ta laboris defektselt tootelt vigu otsis ja mis võimaldas sisse zoomida, pildistada ja palju muud teha.

  • Laboris töötamine tegi tehnikahuvilised eriti rõõmsaks!

Kui küsisime poistelt, kuidas ABB kolleegid neid vastu võtsid, jätkus neil ainult kiidusõnu. Riko rääkis, et neid võeti kohe tiimiliikmetena ja vastati kõikidele nende küsimustele, kuigi teati, et nad on majas vaid kaks nädalat. Algul arvas Riko murelikult, et nad lihtsalt jälgivad, kuidas teised insenerid tööd teevad, kuid nende üllatus oli suur, kui nad siiski päris palju praktilist oma kätega ära teha said.

Uku Andreas lisab, et Joonas tekitas mõnusa keskkonna õppimiseks, suhtlemiseks ja kogemuste jagamiseks.

„Uued teadmised, mis tulevikus kasuks tulevad“

Kaks nädalat ei ole kindlasti mitte piisavalt pikk aeg praktika läbimiseks ja erinevate tööprotsesside mõistmiseks. Siiski nõustusid "Rakett 69" finalistid, et teadmiste ja kogemuste pagas täienes kahe nädalaga märgatavalt. Riko Piirsild ütles, et varem tundusid insenerid talle igava ja kaugevõitu inimestena, ajamite tehase insenerid suutsid kahe nädalaga tema arvamust kardinaalselt muuta ja tulevikus võiks temastki insener saada. Kuna Riko alustas selle aasta septembris õpinguid informaatika erialal Tartu Ülikoolis, siis ehk on temast sirgumas meie järgmine tarkvarainsener. Kes teab?

  • Joonas näitas saate finalistidele, millise toote vastutaja ta on.
  • Ei saanud jätta tegemata ka albumi kaanepildi väärilist jäädvustust.

Insenerikultuuri tutvustamine noortele on oluline

Noorte juhendaja Joonas Karu jäi saates kohtuniku ja hiljem praktika juhendaja rolliga rahule. „Väga tore kogemus ning Uku ja Riko on ägedad noored, kellelt minulgi nii mõndagi õppida oli,“ rääkis Joonas.

Ta lisab, et saates osalemine toetajana aitab meil noorte seas tehnikaalasid populariseerida ja läbi praktika saame tutvustada insenerikultuuri.

Septembri alguses selgus kümnenda hooaja võitja, kelleks on Uku Andreas Reigo! Palju õnne talle ja Rikole eduka ning vaatamispõnevust pakkuva hooaja eest.

Uku Andreas Reigo
Uku Andreas Reigo

"Rakett 69" alustas ETV ekraanil esmakordselt aastal 2011. Aasta hiljem nimetas Euroopa Ringhäälingute Liit "Rakett69" Euroopa parimaks haridussaateks ja Eesti Teadusagentuur andis saatesarjale üle «Tunnustatud Teaduse Populariseerija» auhinna. ABB osales saates sponsorina esimest korda 10 hooajal.

Lingid

Võtke meiega ühendust

Downloads / Allalaadimised

Jagage seda artiklit

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp