Tunnustati Tallinna Tehnikakõrgkooli kõrgtehnoloogilist õppelaborit, kus tegutseb ka ABB YuMi

Tänavuse Euroopa piirkondade ja linnade nädala #EURegionsWeek raames tunnustati projekte, mis toetavad teaduse ja tehnoloogia arengut ning innovatsiooniprojekte, mis tõstavad kohalikku konkurentsivõimet. Eestist pälvis regionaalse investeeringuna erilist tunnustust Tallinna Tehnikakõrgkooli (TTK) käivitatud Tööstus 4.0 õppelabor, kuhu on üles seatud ka ABB koostöörobot YuMi.

ABB koostööroboti YuMi asukoht laboris on tootmisliini järeltöötluse ja koostamise osas. YuMi peamine ülesanne on toodete koostamine iseseisvalt või koostöös inimesega.

ABB YuMi tegutseb TTK tööstuslaboris osana tootmisliinist.
ABB YuMi tegutseb TTK tööstuslaboris osana tootmisliinist.
center

„Lähiaja eesmärk õppetöös on lisaks YuMile kasutusele võtta ABB programmeerimislahenduse RobotStudio, millega õpilased saaksid YuMile programme koostada ning seejärel neid päris robotiga katsetada,“ märkis projekti eestvedaja, TTK elektritehnika õppekava juht Kristo Vaher. „Kahjuks on meil aga inimressursi osas kitsas ja hetkel otsime endiselt inimest, kes hakkaks RobotStudiot õpetama.“

Kristo Vaher.
Kristo Vaher.
center

Tallinna Tehnikakõrgkooli tehas-õppelabor valmis Euroopa Liidu ühtekuuluvuspoliitika investeeringute toel ning avati esmakordselt 2018. õppeaasta alguses. Tänaseks on kõrgtehnoloogiline õppelabor võimaldanud koolitada kaasaegset tootmis- ja tööstustehnoloogiat valdavaid insenere ja spetsialiste, kuid mitte ainult.

„Laboril on suur roll terve TTK tegevuses, sest lisaks õppetööle saab meilt tellida erinevaid prototüüpe ning kasutada laborit koolisiseste projektide jaoks,“ ütles Vaher. „Labor on ühtlasi andnud meile võimaluse käivitada koostöö mitmete ettevõtetega, kes soovivad oma tootmisprotsesse kaasajastada. Labor toetab olulisel määral ka möödunud aastal TTK-s käivitatud robootika eriala õpet. Tööturul on robootika-alaste teadmiste ja oskuste järele suur nõudlus ning labor võimaldab pakkuda õpilastele veelgi paremat ja kaasaegsemat ettevalmistust.“

Tööstus 4.0 laboris on olemas robotid, liikurrobot, 3D-printerid ja mitmed muud targad seadmed, mille kaudu saab tutvustada õpilastele kaasaegset tööstustehnoloogiat. Laboris on võimalik simuleerida täielikult robotiseeritud tehase tootmisprotsesse ning koolitada seeläbi kaasaegsete teadmiste ja oskustega tööstusjuhte ning tootmisinsenere. TTK tööstuslabori ehitus ja tehnika Läks maksma üle 400 000 euro, millest ligi 80 protsenti tuli Euroopa Liidu ühtekuuluvuspoliitika toetusrahadest.

Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juhi Keit Kasemetsa sõnul on Euroopa Komisjon mitmeid aastaid näinud Eesti konkurentsivõime tõstmise ühe suurima kitsaskohana teadlaste ja ettevõtete vähest koostööd.

„Tööstus 4.0 aitab teadlaste tööd innovatsioonis ja tehnoloogia arengus paremini kasutada, laborit saavad oma tööprotsesside arendamiseks kasutada ettevõtted nii Tallinnast kui ka mujalt Eestist,“ ütles Kasemets. „Tallinna Tehnikakõrgkooli Tööstus 4.0 labor on hea näide Euroopa Liidu struktuuride ja fondide kaudu tehtud investeeringutest, mis tõstavad meie konkurentsivõimet.“

Tööstus 4.0 laboris on olemas robotid, liikurrobot, 3D-printerid ja mitmed muud targad seadmed.
Tööstus 4.0 laboris on olemas robotid, liikurrobot, 3D-printerid ja mitmed muud targad seadmed.
center

Tallinna Tehnikakõrgkool on Eesti suurim riiklik tehnikavaldkonna rakenduskõrgkool. Kõrgkoolis õpib umbes 3200 üliõpilast. Alates 2020/2021. õppeaastast saab õppida kuues instituudis tehnika, tootmise ja ehituse valdkonnas, teeninduse valdkonnas transporditeenuste õppesuunal, ärinduse, halduse ja õiguse valdkonnas ärinduse ja halduse õppesuunal ning tervise ja heaolu valdkonnas heaolu õppesuunal.

Euroopa piirkondade ja linnade nädalat #EURegionsWeek korraldavad Euroopa Regioonide Komitee ning Euroopa Komisjoni regionaal- ja linnapoliitika peadirektoraat. Tegu on Euroopa suurima regionaalarengut käsitleva üritusega, millest võtavad osa teadlased, tippametnikud, eksperdid ning poliitikud nii riigi kui kohalike omavalitsuste tasandilt.

ABB robootikavaldkond on tööstus- ja koostöörobotite ning kõrgtehnoloogiliste digitaalteenuste teerajaja. Ühe valdkonna juhtiva tarnijana tegutseb ABB robootikavaldkonnas 53 riigis ja enam kui 100 asukohas ning on tarninud üle 400 000 robotilahenduse mitmesugustele tööstusharudele ja rakendustele. ABB aitab klientidel parandada paindlikkust, tõhusust, ohutust ja töökindlust, liikudes samas ühendatud ja koostööl põhineva tulevikutehase poole. www.abb.com/robotics

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) on juhtiv ülemaailmne tehnikavaldkonna ettevõte, mis edendab ühiskonna ja tööstuse ümberkujundamist, et saavutada tootlikum ja kestlikum tulevik. Ühendades tarkvara oma elektrifitseerimise, robootika, automatiseerimise ja ajamite portfelliga, nihutab ABB tehnoloogia piire, et viia oma jõudlus uuele tasemele. Tipptasemel saavutuste ajalugu on kestnud enam kui 130 aastat ning ABB edu taga on ettevõtte 110 000 andekat töötajat enam kui 100 riigis. www.abb.com

Eestis tegutseb ABB alates 1992. aastast, ettevõtte tegevus jaotub kolme valdkonda: müük (seadmed, süsteemid, korrashoiuteenused, projektid), tootmine (mootorid, generaatorid, ajamid, komplektalajaamad) ja äriteenused (raamatupidamis-, tarneahela juhtimis- ja personaliteenused ABB Grupi ettevõtetele). Rohkem kui 25 tegevusaasta jooksul Eestis on ABB pälvinud viis korda Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse poolt välja antava „Aasta Välisinvestori“ auhinna ning korra Eesti parimale ettevõttele määratava „Ettevõtluse Auhinna“. www.abb.ee

Lingid

Võtke meiega ühendust

Downloads / Allalaadimised

Jagage seda artiklit

Facebook LinkedIn X WhatsApp