Alajaama seadmed ja automaatika tagas ABB ASi elektrivõrkude üksus ehk täna juba iseseisev ettevõte ABB Power Grids Estonia AS. Ühtlasi aitasid ABB insenerid välja töötada laevade juhtimissüsteemi, et muuta Tallinki laevad kaldaelektrivõimelisteks.
„Meie ligi kahekümne aastane kogemus kaldaelektrilahenduste valdkonnas on Tallinki ja Tallinna Sadama jaoks loodud terviklahenduse näol tallinlaste käsutuses. Hea meel on tõdeda, et meie meretranspordi ettevõtted mõtlevad suurelt ja keskkonda säästvalt. On au olla osaline Eesti esimese sellise lahenduse rajamisel ja panustada rohelisema linnaruumi arendamisse,“ märkis ABB Balti riikide juht Jukka Patrikainen.
Arvestuslikult väheneb ettevõtte ühe kaldaelektrit kasutava reisilaeva CO2 heitmete maht ligikaudu 100 tonni võrra ühes kuus. Tallinna Vanasadamas on loodud võimalused kaldaelektrit tarbida kolmel Tallinki reisilaeval.
Tallink Grupp on alates 2017. aastast tänaseni investeerinud ettevõtte 5 reisilaeva kaldaelektriseadmetesse kokku umbes kolm miljonit eurot, pikemas perspektiivis on kontsernil plaanis varustada kaldaelektriseadmetega ühtekokku 10 reisilaeva, vastavalt sadamate kaldaelektri ühenduste valmidusele, investeeringu kogumahuks on planeeritud 6 miljoni eurot.
„Täna on meie laevadel võimalik tarbida kaldaelektrit juba kolmes puhtama linnakeskkonna nimel panustavas Läänemere kodusadamas – Tallinnas, Stockholmis ning Helsingi Lõunasadamas, sealjuures Stockholmis on meie laevad nii-öelda „stepslis“ olnud juba alates 2018. aasta suvest. Tallinki laevastiku plaanilise uuendamise kava näeb ühe prioriteedina ette varustada reisilaevad keskpinge kaldaelektriseadmetega, ning on tervitatav, et täna on Vanasadamas võimalik üheaegselt ühendada oma laevad kaldaelektriga juba kolmel sadamakai kohal,“ ütles Tarvi-Carlos Tuulik, Tallink Grupi peakapten ja HT Laevateeninduse juht.
Tallinna Sadam paigaldas mullu viiele Tallinna Vanasadama kaile innovatiivsed kaldaelektriseadmed. Ühtekokku 3,5 miljonit eurot maksma läinud arendus võimaldab sadamas seisvatel reisilaevadel maapealset elektrit kasutades vähendada töötavatest laevamootoritest paiskuvaid heitgaase, mürareostust, vibratsiooni ja optimeerida laevade kütusekasutust.
„Tallinna Vanasadam on üks tihedaima laevaliiklusega sadamaid Euroopas, ning seetõttu on taastuvenergia ja keskkonnasõbraliku kaldaelektri kasutuselevõtt sadama jaoks märgiline samm laevaliiklusest tuleneva keskkonnamõju vähendamisel ning puhtama Läänemere ja parema elukeskkonna loomisele kaasa aitamisel. Tallinlased ja pealinna külalised saavad edaspidi nautida puhtamat linnaõhku ja oluliselt vähem kostab ka laevamootorite müra,“ ütles Tallinna Sadama energeetikaosakonna juhataja Taavi Tilk.
Nüüdsest lülitatakse pärast Vanasadama kai ääres sildumist reisilaevade diiselgeneraatorid välja ja laevad ühendatakse kaldaelektrivõrguga. Laeva energiatarve kaetakse kaldaelektrivõrgust, ilma et see häiriks kuidagi laevapardal pakutavaid teenuseid. Tallinna Vanasadamas saavad kaldaelektrit kasutada nii Tallinna-Stockholmi kui Tallinna-Helsingi laevaliine teenindavad Tallinki laevad.
Tallinna Sadama kaldaelektrilahenduse ehitas välja AS Elero. Terviklahenduse arendamisel lõi kaasa Scaleup (Shore-Link), mille insenerid töötasid välja kaldal paiknevate süsteemide lahendused ja elektriühenduseks vajamineva kaugjuhitava kraana.
Tallinna Sadama kaldaelektri projekti kaasrahastas Euroopa Liit läbi TWIN-PORT III meetme.