Tudta, hogy a világ leggyorsabb papíripari nedvességérzékelője ABB fejlesztés?
A világ legnagyobb papír-, illetve kartongyártó gépeinek hossza a 350 métert is meghaladja, és munkaszélességük nagyjából 10 méter. Ezek a hatalmas ipari gépek olyan folyamatos gyártósort alkotnak, amely cellulózszálak (1%) és víz (99%) keverékéből 1 500 méter/perc sebességgel képes a papírszalag előállítására.
A papírgyártás jelenleg is alkalmazott technológiája még mindig a 18. század végén kidolgozott első mozgó nedves rostszövetgyártás elvén alapul. Ennek az összetett folyamatnak a során a gép a benne megszárított nedves rostszövetből erős, száraz papírszalagot állít elő. A papírgyártás szárítási szakasza rendkívül energiaigényes, ezért kulcsfontosságú a papírpép nedvességtartalmának folyamatos és pontos mérése.
A víztartalomnak a szárítási szakaszt megelőző csökkentése jelentősen visszafogja a szárításhoz szükséges energia mennyiségét, olyannyira, hogy 1%-kal kisebb nedvességtartalom akár évi 400 000 dollár értékű energiamegtakarítást is jelenthet. Itt jönnek a képbe az ABB nagysebességű nedvességérzékelői, melyek segítségével a papírgyárak minőségromlás nélkül optimalizálhatják energia- és nyersanyag-felhasználásukat.
A piacon jelenleg elérhető leggyorsabb és legpontosabb nedvességérzékelő – az ABB High-Performance Infrared Reflection (HPIR-R) típusú nedvességérzékelő szenzora – másodpercenként 5 000 mérést végez. Csak az összehasonlítás kedvéért: 50 évvel ezelőtt másodpercenként még nagyjából 60 mérés volt az elfogadott iparági norma. Azóta a papírgyártó gépek annyira felgyorsultak, hogy ma már másodpercenként kb. 17 méternyi papírszalag halad el a nedvességérzékelő előtt! A HPIR-R 83-szor annyi adatot gyűjt, mint 50 évvel ezelőtt használt őse. Ennyi adat birtokában a papírgyártók mindig pontosan tudják, hogy mekkora a papírszalag nedvességtartalma.
De az ABB érzékelője ennél is többre képes! Mivel a gépkezelők nemcsak a papírszalag egy-egy pontján, hanem annak teljes keresztmetszetében szeretnék megismerni a nedvességtartalom értékeit, ezért az érzékelő egy pásztázó keretbe építve a szalag egyik szélétől a másikig ide-oda mozog. Ezzel a megoldással az ABB érzékelője nagy felbontású digitális profilt tud készíteni az előállított papírról. A gépkezelők ennek a modellnek a segítségével bármikor megtekinthetik a papír nedvességtartalmát, és intézkedhetnek, hogy annak értéke a szalag teljes szélességében azonos legyen.
Tények röviden:
- 5 000 mérés másodpercenként
- A nedvesség 1%-nyi megváltozása akár 400 000 dollár értékű energiamegtakarítást is hozhat
- Pontos, folyamatos mérés digitális profilalkotással