Az Ipar 4.0 hatása a minőségellenőrzési folyamatokra

Az Ipar 4.0 hatása a minőségellenőrzési folyamatokra

A különböző technológiai fejlesztések vezérelték az első, második és harmadik ipari forradalmat. Mindegyik a termelékenység hatalmas növekedését jelentette. Az első ipari forradalom a 18. században kezdődött, amikor a gőzt munkára fogták, és megalkották a gőzgépet. Ennek köszönhetően javultak a gyártási eredmények, viszont a minőségirányítás akkoriban az áru kézzel, manuálisan történő ellenőrzését jelentette. A 19. század második ipari forradalmát az elektromosság vezérelte. Ekkor a vállalatok tömeggyártást és összeszerelő sorokat hoztak létre. Ez a fajta gyártási mód termelékenyebbé tette a cégeket, de a minőségellenőrzés még mindig gyerekcipőben járt, viszont bizonyos mértékben már elkezdtek szabványokat kidolgozni és alkalmazni. A harmadik ipari forradalom a 20. század közepén kezdődött, amikor az elektronika támogatta az automatizálás és az összekapcsolt termelés első fázisát. De ebben a szakaszban már komoly szerepet kapott a minőségellenőrzés is. A szakemberek szoftvereket fejlesztettek ki a minőségi dokumentáció kezelése és az információk gyorsabb rögzítése érdekében. Az Ipar 4.0 vagy ahogy sokan nevezik a negyedik ipari forradalom eltér a korábbiaktól. Mert ebben az esetben nem a technológiai fejlődés idézte elő azt. Hanem az Ipar 4.0 arra épül, hogy a rendszerek azáltal teremtenek értéket, hogy összekapcsolják az információkat a termelésben részt vevő emberek és gépek, ipari robotok között. Az Ipar 4.0 során az intelligens gyártás hierarchikus rendszerből rugalmas folyamatokká alakul át. Ez az új, hatékony környezet teljesen új kihívást jelent a minőségellenőrzéssel foglalkozó szakemberek számára.

Hogyan automatizálja az ABB a minőségirányítási rendszereket?

Napjainkban csak a tökéletes az, ami elfogadható. Ezt minden vásárló el is várja, manapság már nem kötnek kompromisszumot a fogyasztók. Nem úgy, mint az ipari forradalom harmadik szakaszában. A szakemberek ezért különféle mechanizmusokat dolgoznak ki, ez magában foglalja a minőségellenőrzési intézkedéseket, például a kiváltó okok elemzését és a statisztikai folyamatellenőrzést. Viszont a tömeggyártás jelenlegi szintjén csak az tud lépést tartani a minőségellenőrzés hatékonysága tekintetében, amely vállalat ezt a folyamatot is automatizálja. Az ABB ezt a gyártói igényt ismerte fel és ennek tudatában alkotta meg az innovatív minőségellenőrző rendszerét. Ez az ABB 3DQi rendszer. Ez pedig lehetővé teszi, hogy a gyártási folyamatok során a vállalatok magas szintű minőségellenőrzést érjenek el a hiba észlelése, ellenőrzése és kijavítására során. Az ABB 3DQi minőségellenőrző modulja a strukturált fénytechnológia pontosságát ötvözi a robot sebességével és rugalmasságával.

Hogyan javítja az Ipar 4.0 a minőségellenőrzési folyamatokat?

Az Ipar 4.0 öt területen befolyásolja jelentősen a minőség-ellenőrzési folyamatokat. Ezek pedig a következők: az adatminőség, az információmegosztás, az ellenőrzés sebessége, a minőség költsége és a képességek javulása. Nézzük is a részleteket. Az ABB által kifejlesztett minőségellenőrző ipari robotok geometriai mérésekkel ellenőrzik a termékek minőségét. Ez a technológia olyan pontos, hogy az emberi hajszál szélességének felénél kisebb hibákat is képes érzékelni. Ezáltal a gyártók kiküszöbölhetik az időigényes kézi ellenőrzések szükségességét, ugyanakkor jelentősen csökkentik a hibák valószínűségét, ami a selejt lehetőségét is minimalizálja. Ez nagyban hozzájárul a költségek csökkentéséhez. De az ABB 3DQi In-line minőségellenőrző modulja, amely egy ABB ipari robot és az ABB 3D optikai szkennerének kombinációja valós időben gyűjt és továbbít adatokat. Ez segít a szakembereknek hatékonyan javítani a folyamatokat, és biztosak lehetnek a minőségfejlesztési elemzéshez használt információk pontosságában. Az ABB által kifejlesztett rendszer nem elszigetelten tárolja az adatokat, hanem azonnal tovább küldi azokat. Ennek köszönhetően a szakemberek további teszteléseket, értékeléseket és egyéb tevékenységeket tudnak elvégezni annak érdekében, hogy a felmerülő hibát, hibákat azonnal orvosolják. Ezenfelül az ABB által kifejlesztett rendszer automatizálja az alacsony képzettséget igénylő, ismétlődő feladatokat, például az ellenőrzést és a tesztelést végzők munkáját. Ennek köszönhetően ezek a dolgozók nagyobb hozzáadott értékkel rendelkező munkafolyamatokat végezhetnek, amely tovább növeli az adott vállalat nyereségességét.

Az Ipar 4.0 lehetővé teszi a modern üzleti modellek megvalósítását

Számos vállalat számára elengedhetetlen, hogy az Ipar 4.0-t beépítsék a napi üzleti folyamataikba. Ez lehetőséget nyújt számukra a hatékonyság és a minőség jelentős javulására. Mert napjainkban a nagy multinacionális vállalatok többsége beszállítókkal dolgozik. Ezen partnerek viszont csak abban az esetben tarthatják meg státuszukat, ha ugyanazzal a minőségbiztosítási rendszerrel, vagyis minőséggel dolgoznak, mint megrendelőik. Ez pedig utat nyit egy innovatívabb és fenntarthatóbb üzleti modellnek, amely még a társadalomra is pozitív hatással van. Mert az Ipar 4.0 a gépek, eszközök és gyárak közötti automatizálást, adatcserét és kapcsolódást teszi hatékonnyá. Ez magában foglalja a minőségellenőrzési folyamatokat is, és az adatok digitalizálását, integrálását és hálózatba foglalását. Ennek pedig egyetlen célja van, mégpedig az, hogy a jobb minőség biztosítása mellett, rövidebb gyártási időt garantáljanak. Ennek pedig egyetlen feltétele van, mégpedig az, hogy a termelési folyamat és az ellátási lánc minden része együtt működjön: az automatizálás, a robotika, az IoT, és a minőségbiztosítási folyamatok során is.

Milyen előnyökkel jár az Ipar 4.0 alkalmazása a minőségbiztosítási folyamatok területén?

Az Ipar 4.0 a korábban manuálisan végrehajtott folyamatok automatizálásával segített a költségek csökkentésében, valamint az automatizált adatcsere lehetővé teszi a teljesítmény nyomon követését és a problémák azonnali jelzését, mielőtt még jelentősebb problémákká fajultak volna. Ez azt is jelenti, hogy hatékonyan csökkenthető a készletszint, és elkerülhető a felesleges alapanyag mozgatás, ami mind a vállalat, mind a partnerek számára segít csökkenteni a költségeket. Ezenfelül minimalizálható a selejt mértéke. Mert a rendszernek köszönhetően gyorsabban meghatározható a termelési problémák oka. De ez azt is segíti, hogy még véletlenül se kerüljön hibás, vagy sérült termék kiszállításra. A 3DQI minőségellenőrző rendszer nem érintkezik a legyártott alkatrésszel, és pillanatok alatt elvégzi az ellenőrzést. Sőt, a 3D optikai szkenner körülbelül 5 millió pontot képes vizsgálni, közel 2 millióval többet, mint a hagyományos CMM rendszerek. Ráadásul az ABB rendszere különálló alkatrészeket is és összeszerelt késztermékeket is gond nélkül tud vizsgálni. Ehhez az ipari robot kezelőjének csupán annyit kell változtatnia, hogy a robot karjának távolságát ennek fényébe pontosan beállítja. Tehát az ABB 3DQi minőségellenőrző rendszer nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a vállalat minőségi árucikkeket, félkész termékeket, alkatrészeket szállítson, miközben megszabadul a szállítási határidők be nem tartása miatti ködbértől. Ezzel is segítve a vállalatokat, hogy az Ipar 4.0 követelményrendszerének minél hamarabb és hatékonyabban megfeleljenek. Hiszen az Ipar 4.0 az új technológiák befogadásáról és alkalmazásáról szól.

Linkek

Lépjen kapcsolatba velünk!

Letöltések

Cikk megosztása

Facebook LinkedIn X WhatsApp