A svájci székhelyű Müller Technologie az ABB vontatási berendezéseit alkalmazza a régi dízelmozdonyok hibrid és felsővezetékes üzemre való átállításához. Az ABB technológiájával háromféle hajtásmód lehetséges, így a mozdonyok nagy rugalmasságot és megnövelt élettartamot nyernek, hogy megfeleljenek a környezetvédelmi követelményeknek. A nulla károsanyag-kibocsátású üzemmód különösen hasznos lesz a munkaterületeken és az alagutakban.
Bár a vasút már napjainkban is a legtisztább, legkörnyezetkímélőbb közlekedési módok közé tartozik, még mindig jelentős fejlődési lehetőségek rejlenek benne. Következésképpen a vasúti ágazat olyan fenntartható megoldások felé mozdul el, amelyek jelentősen csökkentik a szén-dioxid-kibocsátást és a káros környezeti hatásokat.
A Müller Technologie dízelmozdonyai eredetileg az 1990-es évek közepén készültek, és már 30 éve üzemelnek. A mozdonyokat általában az építéshez és karbantartáshoz használják, és egyik feladatuk az elektromos szerszámok, eszközök áramellátása. Ez korábban azt jelentette, hogy a dízelmotort üresjáratban kellett működtetni, amíg a mozdony a munkaterületen tartózkodott. Az ebből eredő füst és zaj kellemetlen volt, különösen lakott területeken, alagutakban és éjszaka. Mindazonáltal a vállalat a legújabb technológia alkalmazásával folyamatosan megújítja járműparkját, hogy folyamatosan csökkentse a CO2-kibocsátást.
Ezért a Müller Technologie innovatív Aeam 841 hibrid mozdonyai az eredeti dízelmozdonyokon alapulnak, amelyeket most átalakítanak, hogy hármas üzemmódú (tribrid) működést valósítsanak meg. A mozdonyokat elsősorban az építési, karbantartási, tolatási és teherszállítási területeken használják. Az átalakítást követően a mozdonyok képesek lesznek felsővezetékről, vontatási akkumulátorokból és új típusú dízelgenerátorból származó energiát használni. A fő cél a CO2-kibocsátás minimalizálása az új környezetvédelmi követelményeknek való megfelelés érdekében.

A vontatásilánc-megoldás fejlesztéséhez és a szükséges berendezések szállításához technológia partnert kereső Müller Technologie az ABB-hez fordult. A projekt követelményei között nagyfokú üzembiztonság és költséghatékonyság szerepelt, és az is előfeltétel volt, hogy a vontatási berendezéseket nagyon korlátozott helyre kell beépíteni. További elvárás volt, hogy az átalakítást a mozdony karosszériájának módosítása nélkül hajtsák végre, mivel ez egyszerűbb engedélyezési folyamatot biztosít.
A meglévő dízel-elektromos mozdonyok 920 kW-os motorral rendelkeztek, amely egy generátoron keresztül hajtotta a kétfokozatú, 724 kW-os kimenő teljesítményű hajtásláncot. A korszerűsítés során a négy motor összteljesítményét 1000 kW-ra növelték. Az átalakítás során a dízelmotort egy 500 kW-os, megújuló üzemanyaggal is működni képes egységre cserélték, az eredeti villanymotorokat pedig teljesen felújították és megtartották.
Korszerű vontatási megoldás
Az ABB által szállított vontatási rendszer BORDLINE® CC1500 AC Compact átalakítóból, eBoxból, vontatási akkumulátorokból és egy vontatási transzformátorból áll.
A BORDLINE® Compact Converter egy magasan integrált megoldás, amely tartalmaz egy hálózati átalakítót, két vontatási átalakítót, két segédátalakítót és egy vontatási akkumulátor szaggatót, beleértve az aluláteresztő szűrőt is. A háromfokozatú vontatási átalakítók mintegy 7-9%-kal energiahatékonyabbak, mint a mozdonyok eredeti kétfokozatú egységei. Kisebb igénybevételnek teszik ki a motor szigetelését, és alacsonyabbak a harmonikus veszteségek, ami további energiamegtakarítást jelent a motoroknál. A visszatápláló fékezési funkció további energiamegtakarítást eredményez azáltal, hogy a fékezési energiát a vontatási akkumulátorokba vagy a felsővezetékbe táplálja.
Az eBox interfész csatlakozó felületet biztosít az átalakító és az akkumulátorok között, és magában foglalja az akkumulátor-kezelő rendszert. A vontatási akkumulátorok LTO (lítium-titán-oxid) cellatechnológián alapulnak, amelynek előnye a nagyon rövid töltési idő. A mozdony akkumulátorai lemerült állapotból körülbelül 20 perc alatt feltölthetők, így a teljes feltöltés a munkanap rövid szünetében is megoldható.
A vontatási akkumulátorok a felsővezetékről, a dízelgenerátorról vagy a járműtelepi áramforrásról is tölthetők.
Szoros együttműködés a rendszerfejlesztésben
„Szorosan együttműködtünk az ABB-vel, nem csak a vontatásilánc-megoldás kifejlesztésében, hanem annak biztosításában is, hogy az beilleszthető legyen a mozdonyokba” – nyilatkozta a Müller Technologie AG vasúti járművekkel foglalkozó projektcsoportja. „Az ABB megbízható partner, és elégedettek voltunk a két vállalat együttműködésének zökkenőmentes folyamatával. Már tárgyalunk az együttműködés új lehetőségeiről.”
„Ezt a három üzemmódú működést a Müller csapatával együtt fejlesztettük ki és valósítottuk meg” – mondja Mike Bamberger, az ABB Svájc Traction Sales vezetője. A meglévő mozdonyokból a lehető legtöbb elemet újra felhasználtuk, és a rendszert úgy terveztük meg, hogy az eredeti motorokkal működjön. A motorokat teljesen felújítottuk, de módosításokra nem volt szükség”.
Fenntarthatóság az alacsony kibocsátású működés révén
A felújítási projekt során 5 mozdonyt tesznek alkalmassá a jövőbeni fenntartható üzemelésre. A korszerűsítés további 25 évvel hosszabbítja meg a mozdonyok élettartamát. Maga a projekt környezetvédelmi szempontok figyelembevételével valósul meg: minden mozdonyból 28 tonna acélt - beleértve a régi motort, a vontatási átalakítót és néhány karosszériaelemet - újrahasznosítanak. A meglévő motorok megtartása mellett az alvázat és a forgóvázkereteket is felújították, és az új követelményekhez igazították. A jelentős acélmegtakarítással felújított járművek bérmozdonyként kerülnek vissza a vasúti piacra. A régi mozdonyok energiahatékony technológiákkal történő átalakítása összhangban van az éghajlatvédelmi célokkal, és elősegíti a fenntartható vasúti közlekedést.

A mozdonyok minimálisra csökkentik a CO2-kibocsátást, valamint a füst- és a zajszennyezés csökkentésével javítják a dolgozók munkakörülményeit. Az ABB vontatási láncának köszönhetően megvalósulhat a csendes üzem éjszaka és a sűrűn lakott városi területeken.
A hibrid mozdonyok külső energiaforrás nélkül is képesek lesznek több futást lebonyolítani. A Müller Technologie számításai szerint a felsővezetékekről a mozdonyüzem 80%-át tudják ellátni, a fennmaradó rész energiaigényét pedig a vontatási akkumulátor vagy a dízelgenerátor fedezi. Összességében a dízelfogyasztás várhatóan akár 85%-kal csökkenhet az átalakítás előtti értékhez képest. Ez mozdonyonként évi 8500 liter gázolaj megtakarítását jelenti.
Az új mozdonyok fontos előnye, hogy a munkaterületeken károsanyag-kibocsátás nélkül üzemelhetnek. A vontatási akkumulátorokat ezért nemcsak meghajtásra használják, hanem a helyszínen használt eszközök, berendezések tápfeszültséggel történő ellátására is.
Az átalakított mozdonyok fenntarthatósági előnyeinek köszönhetően a retrofit projekt hozzájárul ahhoz, hogy Svájc 2050-re elérje a nettó nulla kibocsátási célját.
A hagyományos dízelmotorok fenntartható alternatíváinak alkalmazása jelentősen csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást, és segíti a vasúti ágazatot a dekarbonizációban. Az ABB széleskörű szakértelme, valamint a fenntartható közlekedést szolgáló átfogó vontatási megoldásai utat nyitnak egy energiahatékonyabb és tisztább jövő felé.

A Müller Technologie AG székhelye a svájci Frauenfeldben található, Zürichtől mintegy 50 km-re, északkeletre. A családi vállalkozás vasúti pályaépítéshez szükséges gépeket, valamint speciális vasúti és közúti járműveket fejleszt, épít és tart karban. Az Aeam 841 hibrid mozdony mellett a vállalat tűzoltó- és mentőjárművet is fejleszt. A Müller-csoport cégei vállalják a pályák építését és karbantartását, valamint a vasúti építkezések biztonságának biztosítását is.
Az ABB technológiai vezető szerepet tölt be az energetika és az automatizálás területén, egy fenntarthatóbb és erőforrás-hatékonyabb jövő kialakítását segíti elő. Mérnöki és digitalizációs szakértelmének összekapcsolásával az ABB segít az iparágaknak abban, hogy nagy teljesítményt érjenek el, miközben hatékonyabbá, termelékenyebbé és fenntarthatóbbá válnak, és így túlszárnyalják korábbi termelési eredményeiket. Az ABB-nél ezt "Engineered to Outrun"-nak nevezzük. A vállalat több mint 140 éves múltra tekint vissza, és világszerte több mint 110 000 alkalmazottat foglalkoztat. Az ABB részvényeit a SIX Swiss Exchange (ABBN) és a Nasdaq Stockholm (ABB) tőzsdén jegyzik. www.abb.com
Magyarországi vállalata, az ABB Kft. 1991-ben alakult és azóta az egyik vezető szállítóként van jelen a hazai közmű, gyógyszer- és élelmiszeripari, valamint energetikai szektorokban.
ABB weboldal: http://new.abb.com/hu
Facebook oldal: https://www.facebook.com/ABBMagyarorszag
Instagram: abb_magyarorszag/