- Az ABB „A nagy hatékonyságú motorok és hajtások kulcsszerepe a globális kibocsátáscsökkentésben és az energia-megtakarításban” című legújabb szakmai tanulmányában arra hívja fel a figyelmet, hogy az ipari energiahatékonyság javítása kulcsszerepet játszik a globális kibocsátás csökkentésében és az energia-megtakarításban. A dokumentum – amely az ENSZ Egyesült Arab Emírségekben megrendezett 28. COP28 klímakonferencián megfogalmazott célok elérését vizsgálja – kiemeli, hogy a növekvő energiaigény és villamosenergia-felhasználás miatt most van itt az ideje a hatékony technológiák, például a nagy hatékonyságú motorok és hajtások szélesebb körű alkalmazásának.
- Az ABB vezetői a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) brüsszeli energiahatékonysági konferenciáján a szélesebb körű cselekvés mellett fognak kiállni
- A dokumentum az energiahatékony megoldások gyorsabb elfogadása és bevezetése érdekében azt szorgalmazza, hogy a hatékony jogalkotás mellett növelni kell az állami és magánberuházások mértékét is
- A tanulmány a magas hatékonyságú motorokat, hajtásokat és a digitális technológiákat tekinti azon legfontosabb megoldásoknak, amelyek segítségével az ipar túlszárnyalhatja a korábbi teljesítményszinteket, a tevékenységeket pedig hatékonyabbá és környezetbarátabbá teheti
Az ABB a kiadott szakmai tanulmányában rámutat a globális ipari szektor előtt álló kihívás nagyságára, hangsúlyozza az ipari energiahatékonyság kritikus szerepét a növekvő energiaigény kielégítésében, és kiemeli, hogy az energiahatékonyság erősíti az energiabiztonságot, segíti az energia megfizethetőségét, valamint az ipari versenyképességet. Mivel a világ villamos energiájának 45%-át ipari villanymotorok alakítják át hajtássá1, az ipari energiahatékonyság a megoldás olyan fontos elemét jelenti, amelyet nem lehet figyelmen kívül hagyni.
Az ABB szakmai tanulmánya, amelyet a globális döntéshozóknak a Nemzetközi Energiaügynökség június 12-13-án, Brüsszelben megrendezendő 10. éves globális energiahatékonysági konferenciája előtt mutattak be, az iparban rejlő, kiaknázatlan energiahatékonysági potenciál nagyságrendjét ismerteti. A jelentés kulcsfontosságú célként jelöli meg az ipar számára a magasabb hatásfokú motorok gyors bevezetését, a motorok és a hajtások együttes alkalmazását, az energiaauditokból származó felismerések hasznosítását, valamint az optimalizált digitalizációt és az összekapcsolhatóságot. Sürgősen nagyobb volumenű beruházásokra és egyértelmű szabályozásra is szükség van az energetikai átmenet előmozdításához szükséges alapvető technológiák elterjedésének elősegítésére.
2024-ben a globális energiaigény 2,2%-kal nőtt, ami meghaladja az elmúlt évtized globális átlagát. E növekedés közel 40%-át az ipar adta, miközben az ipari villamosenergia-felhasználás 4%-kal nőtt2. E jelentős növekedés ellenére a motorok és hajtások energiahatékonyságát más fenntartható energetikai megoldásokhoz képest elhanyagolták.
Az ABB egyértelmű cselekvési tervben kéri a politikai döntéshozókat, hogy növeljék együttműködésüket a magánszektorral. A politikai döntéshozóknak ösztönzőkkel, támogatásokkal és adókedvezményekkel kell bátorítaniuk az iparágakat a hatékony technológiák bevezetésére, így kezelve az adatközpontok és az MI által az energiahálózatokkal szemben támasztott növekvő, de előre nem látható igényeket.
Erich Labuda, az ABB Motion Service divízió vezetője ezeket mondta:
„A világszerte mutatkozó trendeket vizsgálva jól látható, hogy a növekvő energiaigény, az éghajlatváltozás okozta kedvezőtlen hatások és a geopolitikai instabilitás együttes hatása miatt sürgősen szükség van az okosabb energiafelhasználásra. Az energiahatékonyság az egyik legütőképesebb, de még mindig nem eléggé kihasznált eszközünk ezen globális kihívások kezelésére. Az energiahatékonyság csökkenti a káros kibocsátást, erősíti az energiabiztonságot, és növeli az ipar ellenálló képességét – mindezt már ma elérhető technológiákkal. Büszkék vagyunk arra, hogy olyan átfogó tanulmányt készíthettünk, amely felvázolja, hogy miként tudunk több mint 10%-os energiakapacitást visszatáplálni a hálózatba anélkül, hogy az új infrastruktúra költségei több billió dollárt emésztenének fel.”
„A bevált megoldások, köztük a magas hatásfokú motorok és hajtások már most kétszámjegyű energiamegtakarítást eredményeznek. Az akár hét hónap alatti megtérülési időnek köszönhetően az üzleti szempontok egyértelműen kedvezőek. Itt az ideje a korszerűsítésnek, a hatékony megoldások nagyobb mértékű bevezetésének. A szakmai tanulmányunk kiemeli, hogy az energiahatékonyság-javítás ütemének 2030-ig évi 4%-ra történő megduplázásával a nettó zéró károsanyag-kibocsátási célhoz szükséges kibocsátáscsökkentés egyharmada elkerülhető lenne, ami Kína éves energiafogyasztásának felel meg.”
„Az energiahatékonyság nem opcionális fejlesztés – mindenekelőtt kritikus fontosságú korszerűsítésnek tekintendő. A nagyobb energiahatékonyság nemcsak az energiafüggetlenséget erősíti, hanem a gazdasági növekedést is serkenti, így ezen megoldások alkalmazása egyértelmű, ésszerű választást jelent.”
A jelentés bemutatja, hogy az energiahatékony technológia milyen nagy hatást gyakorolhat az iparra, és az előnyök között azonosítja a beruházások gyors megtérülését, valamint a hosszú távú, hatékonyabb működést.
2024 novembere és 2025 májusa között az ABB több mint 10 500 ipari villanymotorral hajtott rendszert vizsgált meg. Ezek közül 5900-at kiemelten kezeltek és értékeltek. A vizsgált rendszerek esetében átlagosan 43%-os energiamegtakarítási lehetőséget határoztak meg, ami megközelítően 941 000 MWh3 energiamennyiségnek, azaz 91 715 amerikai háztartás éves energiafelhasználásának felel meg4.
Mivel világszerte több mint 300 millió ipari villanymotor üzemel, a korszerű, nagy hatásfokú technológiák alkalmazásával jelentős energiafelhasználás-csökkenés és szén-dioxid-kibocsátás mérséklés érhető el. Számos megoldás létezik, amelyek jelentős megtakarítást eredményezhetnek: az IE3-as osztályú motorok 96%-os hatékonyságot érnek el, azonban az IE4-es motorok ennél jobb paraméterekkel rendelkeznek, így további 15%-kal csökkentik az energiaveszteségeket. A IE5-ös besorolású motorok pedig még hatékonyabbak, akár 20%-kal alacsonyabb veszteséggel üzemeltethetők, mint az IE4-es motorok. A motorok ipari alkalmazáshoz igazított méretezése tovább növelheti az ipari hatékonyságot.
Még nagyobb megtakarítás érhető el a változó sebességű hajtásokkal (VSD), amelyek a terheléshez igazodó fordulatszám és nyomaték beállításával optimalizálják a motor működését, és jellemzően 25%-kal csökkentik az energiafogyasztást. Mivel jelenleg az ipari motorok mindössze 25%-a használ hajtásokat, a nagy hatékonyságú motorok és hajtások nagyobb mértékű bevezetésével jelentős lehetőség nyílik a globális energiafogyasztás akár 10%-os csökkentésére is.
A teljes tanulmány elolvasásához kérjük, kattintson ide : ACHIEVING THE COP28 UAE CONSENSUS
Az ABB Hajtások üzletága globális piacvezető a motorok és hajtások terén, termékeivel és megoldásaival elősegíti a termelékenyebb és fenntarthatóbb jövőt szolgáló energetikai átállás felgyorsítását. Innovációinkkal és a technológia határainak kitolásával a vevőink, az iparágak és a társadalmak számára is lehetővé tesszük az alacsony szén-dioxid-kibocsátású jövő megvalósítását. A digitalizálással támogatott hajtásaink, motorjaink és a szolgáltatásaink segítségével a vevőink és partnereink jobb teljesítményt érhetnek el, javíthatják a biztonságot és a megbízhatóságot. Optimális hajtás- és motormegoldásokat tudunk kínálni az alkalmazások széles körében, minden ipari szegmensben, amelyek segítségével az ipari vállalatok túlszárnyalhatják eddigi teljesítményüket, működésüket hatékonyabbá és környezetbarátabbá tehetik. Globális jelenlétünknek köszönhetően a világ minden pontján elérhetőek vagyunk, így vevőink igényeit gyorsan ki tudjuk elégíteni. A villamos hajtásláncok terén szerzett több mint 140 évnyi tapasztaltra építve a 100 országban több mint 23 000 főt foglalkoztató üzletágunk folyamatosan fejleszti szakmai ismereteit és töretlenül fejlődik. go.abb/motion
Az ABB technológiai vezető szerepet tölt be az energetika és az automatizálás területén, egy fenntarthatóbb és erőforrás-hatékonyabb jövő kialakítását segíti elő. Mérnöki és digitalizációs szakértelmének összekapcsolásával az ABB segít az iparágaknak abban, hogy nagy teljesítményt érjenek el, miközben hatékonyabbá, termelékenyebbé és fenntarthatóbbá válnak, és így túlszárnyalják korábbi termelési eredményeiket. Az ABB-nél ezt "Engineered to Outrun"-nak nevezzük. A vállalat több mint 140 éves múltra tekint vissza, és világszerte több mint 105 000 alkalmazottat foglalkoztat. Az ABB részvényeit a SIX Swiss Exchange (ABBN) és a Nasdaq Stockholm (ABB) tőzsdén jegyzik. www.abb.com
Magyarországi vállalata, az ABB Kft. 1991-ben alakult és azóta az egyik vezető szállítóként van jelen a hazai közmű-, valamint energetikai szektorban.
ABB weboldal: http://new.abb.com/hu
Facebook oldal: https://www.facebook.com/ABBMagyarorszag
Instagram: abb_magyarorszag
YouTube: https://www.youtube.com/ABBMagyarorszag
Referenciák:
1 IEA-jelentés: Energiahatékonysági szakpolitikai lehetőségek a villanymotorral hajtott rendszerek esetében (IEA's "Energy-Efficiency Policy Opportunities for Electric Motor-Driven Systems" report)
2 Nemzetközi Energiaügynökség: 2025. évi globális energetikai felmérés; Főbb megállapítások 2025 (International Energy Agency, Global Energy Review 2025: Key Findings, 2025)
3 Az ABB által 2024 novembere és 2025 májusa között végzett energiahatékonysági felméréseken (Energy Appraisals) alapuló adatok
4 Zöldenergia-egyenérték kalkulátor / Green Power Equivalency Calculator | US EPA