Galime sutaupyti tiek elektros energijos, kad jos užtektų visai šaliai

Galime sutaupyti tiek elektros energijos, kad jos užtektų visai šaliai

Variklių ir pavarų energijos vartojimo efektyvumo didinimas yra puiki idėja, bet kaip tai atrodo praktiškai?

2023 m. liepos 1 d. įsigalioja antrasis Europos Sąjungos Ekologinio projektavimo reglamento (ES) 2019/1781 etapas, kuriuo nustatomi papildomi reikalavimai tam tikriems elektros varikliams. Pirmuoju reglamento etapu, kuris buvo įgyvendintas 2021 m., siekiama, kad elektros varikliai ir dažnio keitikliai taptų efektyvesni, siekiant iki 2030 m. ES sutaupyti 110 teravatvalandžių per metus. Kalbant apie šį skaičių, sutaupyta energija vienerius metus galėtų aprūpinti elektros energija visus Nyderlandus. Tai stulbinantis faktas: vien naudodama efektyvesnius variklius ir dažnio keitiklius ES sutaupys daugiau energijos, nei visa šalis sunaudoja per metus.

"Tiesiog naudodama efektyvesnius variklius ir dažnio keitiklius, ES sutaupys daugiau elektros energijos, nei per metus sunaudoja visa šalis."

Pasiekiamas energijos sutaupymas

Gera žinia yra ta, kad šiuos energijos vartojimo efektyvumo didinimo būdus galima pasiekti. ES ekologinio projektavimo reglamento pirmajame etape nustatyta, kad naujiems varikliams turi būti taikoma minimali IE3 energijos vartojimo efektyvumo klasė, o visiems naujiems dažnio keitikliams - IE2. Nors šie reikalavimai lieka galioti, antrajame etape tam tikriems varikliams, kurių vardinė galia yra 75-200 kW, nustatytas IE4 reikalavimas. ES yra pirmasis regionas pasaulyje, kuriame kai kuriems varikliams įvesti IE4 energijos vartojimo efektyvumo standartai. Produktai, atitinkantys naująjį reglamentą, jau daugelį metų pateikiami rinkai, todėl pereiti prie jo techniškai nesudėtinga, o variklių savininkams tai leis akivaizdžiai sutaupyti elektros energijos ir sumažinti eksploatavimo išlaidas.

Pridėjus dažnio keitiklius šių variklių greičiui valdyti, galima dar labiau sutaupyti elektros energijos. Iš tiesų, tinkamai suderinus didelio efektyvumo variklį su dažnio keitikliu, sąskaitos už elektrą gali sumažėti iki 60%, palyginti su varikliu, kuris nuolat veikia visu greičiu, kai valdomas tiesiogiai.

Tai tik pradžia

Nors efektyvesnių variklių ir dažnio keitiklių naudojimas pagal naująjį reglamentą duos daug naudos, vis dar yra galimybių dar labiau sumažinti energijos suvartojimą. Taip yra todėl, kad reglamente nurodomas tik minimalus reikalaujamas efektyvumo standartas. Iš tikrųjų yra variklių, kurių efektyvumas yra gerokai didesnis už minimalų lygį, o kartu su efektyviais dažnio keitikliais jie gali užtikrinti dar geresnes charakteristikas, ypač esant dalinei apkrovai.

Nors reglamentas apima efektyvumo standartus iki IE4, ABB sukūrė SynRM variklius, kurių energijos efektyvumo lygis siekia IE5 standartą. Ši itin aukšto lygio energinio efektyvumo klasė užtikrina iki 40% mažesnius energijos nuostolius, palyginti su IE3 klasės varikliais, be to, vartoja mažiau energijos ir išskiria mažiau CO2. Dėl šios ir kitų technologijų per 2020 m. ABB įdiegta didelio efektyvumo variklių ir dažnio keitiklių bazė leido sutaupyti 198 teravatvalandes elektros energijos, o tai prilygsta daugiau kaip tris kartus didesniam bendram metiniam Šveicarijos suvartojimui.

Nuorodos

Susisiekite su mumis

Atsisiuntimai

Dalintis šia informacija

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp