ABB analizuoja duomenis pasitelkusi bites

Ant ABB mokslinių tyrimų centro Krokuvoje pastato stogo - aviliai su bitėmis, kurios neša ne tik medų, bet ir duomenis kompiuterinių algoritmų testavimui.

ABB mokslinių tyrimų centrai (Corporate Research Centers (CRC)) sukūrė daugelio naujų kompanijos technologijų pagrindus. Tačiau ABB tyrimų centras Lenkijoje užsiima ne tik naujausiais tyrimasis, ant jo pastato stogo mini bityne gyvena nuo 50 000 iki 60 000 bičių.

Bendrovės darbuotojas, aistringas bitininkas, iš pradžių į centrą bites atnešė dėl jų gero poveikio aplinkai. Tačiau mokslininkai aptiko tai, kas yra svarbiau nei medus - daug įvairių naudingų duomenų.

„Mes visada stengiamės šioje didelėje ABB korporacijoje išlaikyti mažą kompanijos sielą ir vieną dieną nusprendėme, o kodėl gi to nepadarius ant mūsų pastato stogo? Tačiau bites čia įkurdinome ne vien tik dėl medaus, bet ir dėl galimybės šį didžiulį mūsų gyventojų skaičių panaudoti moksliniams tikslams,“ - sako ABB mokslinio tyrimų centro Krokuvoje vadovas Marek Florkowski. „Pradėjome nuo kelių paprastų jutiklių: drėgmės, temperatūros, oro sąlygų, CO2, o paskui įrengėme kameras, infraraudonųjų spindulių kameras, hiperspektrines kameras.“

Pirmajame avilyje, kuris ant stogo buvo užkeltas 2017 m. liepos mėn., gyveno viena bičių šeima - apie 10 000 bičių. Mokslinių tyrimų centro pastatų automatizavimo specialistas Dominik Lis yra patyręs bitininkas, prižiūrintis savo daugiau nei 20 bičių avilių. Jis aktyviai plečia ABB bityną, kuris tapo viena labiausiai ištirta bičių kolonija pasaulyje.

Centro specializacija - kompiuterinių algoritmų kūrimas, siekiant interpretuoti ir analizuoti didelius duomenų, gautų iš įvairių tipų ABB jutiklių, kiekius. Šių algoritmų bandymams labai naudinga turėti prieigą prie daugybės įvairių rūšių realių duomenų. Pasirodo, kad bitės gali suteikti daugybę duomenų.

„Šių dienų skaitmeninėje visuomenėje duomenys yra labai vertingi," - sako Florkowski. „Tačiau  labai svarbu ir duomenų apdorojimas bei jų interpretavimas. Būtent tai mes dabar ir darome. Mes kuriame tam tikrus modelių atpažinimo, klasifikavimo ir jų optimizavimo algoritmus.“

Aviliai Krokuvos centre buvo išsamiai sužymėti ir yra nuolat stebimi kelių vaizdo kamerų, o informacija apie temperatūrą ir drėgmę avilio viduje bei jo svorį yra nuolat perduodama į  serverį.

„Labai dažnai mokslas susiduria su problema - tinkama medžiaga tyrimams. Tas pats gali būti taikoma ir dideliems duomenų kiekiams bei algoritmams. Mums reikia tokio duomenų rinkinio, kuris atspindėtų tam tikrą realų procesą - ir būtent iš bičių mes gauname informaciją apie terminius procesus, ypač greitus judesius, lėtus judesius, gauname judesių ir tam tikrų elgesio modelių atpažinimo duomenis. Kolegos sako, kad tai yra labai naudingas eksperimentas,“ - sako Florkowski.

Gauti duomenys naudojami jutiklių technikos analizei bei analitinių algoritmų kūrimui. Pavyzdžiui, vaizdas iš į avilio landą nukreiptos kameros naudingas vaizdo atpažinimo bei objektų skaičiavimo sistemų kūrimui. Iš avilio vienu metu išskrenda daug bičių ir mokslininkai ieško būdo, kaip jas suskaičiuoti pagal dydį, skrydžio greitį ir foną. Didelis kiekis gana egzotiškų duomenų leidžia tyrėjams eksperimentuoti.

„Iš tiesų aviliai leidžia mums žaisti ir išbandyti visus duomenų analizės aspektus: jutiklius, duomenų gavimą, analizę ir jų vizualizaciją“, - sako mokslinių tyrimų centro vyresnysis mokslininkas Michal Orkisz. „Pažiūrėkite į bičių identifikavimo, bičių aptikimo ir bičių stebėjimo programas - jos gali tiesiogiai virsti objektų stebėjimu gamykloje ar krovininių konteinerių sekimu.“

„Jei norite tapti novatoriška bendrove, turite išbandyti kažką netradiciško. Tame visa esmė," - sako Florkowki.

Šie kūrybiniai eksperimentai sukūrė keletą naujų idėjų, bet taip pat sukūrė ir saldų šalutinį  produktą - ABB pagamintą medų.

Nuorodos

Susisiekite su mumis

Atsisiuntimai

Dalintis šia informacija

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp