ABB robotas savarankiškai dirba lifto šachtoje

Viena iš liftų ir eskalatorių lyderių „Schindler“ pristatė pilotinį projektą su automatine, savarankiškai veikiančia robotizuota liftų įrengimo sistema. Šiam iki šiol nematytam projektui „Schindler“ pasirinko ABB pramoninį robotą.

Įrengiant liftą šachtose tvirtinami atraminiai varžtai, ant kurių tiksliai ir saugiai pritvirtinami  bėgiai ir įėjimo durys, t. y. daugybė tokių atraminių varžtų. Ir kuo pastatas aukštesnis, tuo jų reikia daugiau.

„Skylių, šių varžtų tvirtinimui lifto šachtoje, gręžimas yra pasikartojantis, alinantis ir fiziškai varginantis darbas, o jam atlikti saugiai ir tiksliai būtinas maksimalus susikaupimas,“ - aiškino „New Technologies Schindler“ vadovas Christian Studer. „Lifto įrengimui reikia šimtų skylių atraminiams varžtams. Šachtoje yra triukšminga, daug dulkių, o pats darbas yra nuobodus ir varginantis.“

Todėl „Schindler“ sukūrė automatizuotą sistemą "Robotic Installation System for Elevators" (liet. robotizuota liftų įrengimo sistema), kurioje robotas pagerina ne tik ten dirbančių žmonių darbo sąlygas, bet įrengimo kokybę. „Schindler“ pristatė šį bandomąjį projektą su partneriais: „ETH Zurich“ mokslo ir technologijų universitetu bei  Šveicarijos ABB robotikos padaliniu.

Pagrindinė roboto užduotis - išgręžti skyles ir sumontuoti varžtus lifto šachtose. Tačiau šis robotas savyje turi daug daugiau, nes šis sprendimas turi autonominę montavimo sistemą, kuri savarankiškai juda iš aukšto į aukštą automatiniu keltuvu, ko iki šiol dar nėra buvę. „Projektuojant papildomas iššūkis buvo tas, kad reikėjo taip suprogramuoti robotą, kad jis nuolat gręžtų skyles tose pačiose koordinatėse milimetro tikslumu. Įrenginys juda lifto šachtoje iš vienos vietos į kitą ir turi nuolat bei dinamiškai adaptuoti gręžimo koordinates“,- paaiškino Ch. Studer.

© Schindler
© Schindler

Faktiškai, gręžimo koordinatės yra nustatytos iš anksto, tačiau prieš pradėdamas gręžti robotas nuskanuoja sieną ir patikrina, ar po ja nėra paslėpta armatūra, ar nėra nelygumų betono paviršiuje. Jei reikia koreguoti ir apskaičiuoti skylių pozicijas, montavimo sistema naudoja tam tikrą algoritmą.

Projektuotojų komandai surasti tinkamą robotą šiai sistemai buvo tikras iššūkis. Po ilgų svarstymų buvo pasirinktas ABB robotas IRB 2600. „Jo pasiekiamumas yra 1,65 m, o naudingoji apkrova - 29 kg, todėl jis puikiai tiko šiai užduočiai atlikti. O ABB pramoniniai robotai yra žinomi savo patikimumu dirbant sudėtingomis sąlygomis, o šiuo atveju tai buvo ypač aktualu,“- sakė Ch. Studer.

Pramoninis robotas paprastai yra gamykloje montuojamas ant pagrindo ir dirba pagal programą nuo „nulinės padėties“, o „Robotic Instalation System for Elevetors“ sistemoje IRB 2600 yra sumontuotas ant platformos, kurią lifto šachtoje laikinas keltuvas kilnoja aukštyn ir žemyn.

  • © Schindler
  • © Schindler

Šioje trimatėje erdvėje robotas gręžimo vietoje kaskart negali nusistatyti „nulinės padėties“, todėl mums teko pergudrauti valdiklį, kad roboto ranka kiekvieną kartą būtų tiksliai ties skylės koordinatėmis“, - pasakojo Ch. Studer.

Prieš robotui įkalant atraminius varžtus ir pajudant į kitą gręžimo vietą, jutikliai patikrina ir užtikrina, jog skylė yra išgręžta tiksliai ten, kur reikia. Ir taip daroma nuolat ir visiškai automatiškai.

„Nors ant platformos yra įrengta kamera, leidžianti viską stebėti per atstumą, o duomenys yra fiksuojami, ši sistema veikia savarankiškai. Jos stebėjimui ir valdymui nereikia operatoriaus“,- paaiškino Ch. Studer. Todėl ši sistema gali būti paprasčiausiai įrengiama lifto šachtoje, ten ji gali dirbti savarankiškai visą parą arba kol visi atraminiai varžtai bus sumontuoti.

Šis prototipas sėkmingai pasirodė keliose liftų sistemose Europoje. „Viso proceso metu IRB 2600 nesuklydo nei karto, o tai rodo jo patikimumą“,- pridūrė Christian Studer.

„Statybų pramonėje automatizacija yra plačiai aptarinėjama tema“, - sakė Ch. Studer. „Liftų šachtos dėl savo paprastos tiesios geometrijos labai tinka skaitmenizuotai statybai. Ši autonominė sistema leidžia mums diegti skaitmenizaciją tiesiog statybų aikštelėje. Naujausi jutikliai ir dirbtinis intelektas leido mums sėkmingai pristatyti šį pasaulinį debiutą“, - jis pridūrė.

Schindler AG būstinė yra Ebikon mieste (Šveicarija), tai yra „Schindler Holding“ pavaldi įmonė. Ji buvo įsteigta 1874 m.; šiuo metu joje dirba 65 000 darbuotojų visame pasaulyje. „Schindler“ yra viena iš liftų ir eskalatorių, bei su jais susijusių paslaugų, tiekimo lyderė pasaulyje. „Schindler“ sprendimai leidžia pasaulyje kasdien liftais ir eskalatoriais judėti virš milijardo žmonių. www.schindler.com

ABB (ABBN: Six Swiss Ex) įmonė yra technologijų lyderė, spartinanti skaitmeninę transformaciją pramonėje. Daugiau nei 130 metų inovacijų istoriją skaičiuojantys pasauliniai ABB verslai, paremti ABB AbilityTM skaitmenine platforma, yra keturi: elektrifikacija, pramonės automatizavimas, pavaros, robotika ir procesų automatizavimas. ABB elektros tinklų verslas 2020 bus perleistas „Hitachi“. ABB dirba daugiau 147 000 darbuotojų daugiau nei 100 šalių.  www.abb.com

Nuorodos

Susisiekite su mumis

Atsisiuntimai

Dalintis šia informacija

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp