Avarinis apšvietimas ir jo svarba sklandžiai žmonių evakuacijai

Tie apšviesti žali ženklai, rodantys kryptį link išėjimo turi paskirtį – dingus pagrindinio apšvietimo maitinimui rodyti kelią link artimiausio išėjimo. Tačiau sklandžiai žmonių evakuacijai iš pastato vien šių ženklų neužtenka – labai svarbu, kad nelaimės atveju būtų apšviesti ir evakavimosi keliai, bendros erdvės, pagalbos iškvietimo mygtukai, gesintuvai ir pan.

center

Ar pastatai, kuriuose leidžiate daugiausiai laiko, yra iš tiesų saugūs? Keletas ABB svarbiausių rekomendacijų avariniam apšvietimui padės jums atsakyti į šį klausimą.

 • Avarinis apšvietimas turi būti įrengtas negyvenamosiose patalpose, jeigu vienu metu jose būna 50 ir daugiau žmonių;
 • didesniuose nei 1000 m2 ploto garažuose;
 • didesnėse nei 50 m2 ploto prekybos paskirties patalpose;
 • visose gamybos paskirties patalpose be natūralaus apšvietimo;
 • evakavimo (si) keliuose, vedančiuose iš visų anksčiau minėtų patalpų ir pastatų, taip pat gydymo paskirties bei kitų pastatų, kur būna žmonės su ribotomis judėjimo galimybėmis.
 • Evakuacinio apšvietimo šviestuvai turi būti įrengiami: prie kiekvienų durų, pro kurias  evakuojamasi avarijų atvejais; taip pat prie evakavimosi kelyje esančių laiptų ir skirtingų grindų aukščio susikirtimo vietų;  kiekviename evakavimo (si) kelio posūkyje ir jo šakojimosi vietoje; visose evakavimo (si) kelių išėjimo į lauką vietose (kelio pabaigoje ir lauke šalia išėjimo); prie pirmosios pagalbos postų, gaisro signalizavimo sistemų, stacionariųjų gaisrų gesinimo sistemų valdymo įrangos vietų.

Avarinio-evakuacinio apšvietimo sprendimų sistemos

Lietuvoje  už avarinio-evakuacinio apšvietimo veikimą nelaimės atveju atsako pastato savininkas. Tinkamas avarinis apšvietimas, nelaimės atveju, gali išgelbėti ne vieną gyvybę, tad labai svarbu, kad įvykus nelaimei, sistema veiktų nepriekaištingai. Renkantis sistemą reikia atkreipti dėmesį ne tik į instaliacijos kainą, bet ir į būsimus aptarnavimo kaštus bei sistemos patikimumą.

Dažniausiai rinkoje siūlomi šie sprendimai:

 • Šviestuvai su individualiais akumuliatoriais (Su rankiniu testavimu arba automatiniu savi-testavimu),
 • Šviestuvai su individualiais akumuliatoriais ir centralizuotu testavimu,
 • Šviestuvai maitinami iš centrinio maitinimo šaltinio (centrinės baterijos).  

Nors dauguma Europos šalių jau uždraudė šviestuvus su rankiniu testavimu, Lietuvoje šis sprendimas vis dar populiariausias. Pagrindinis argumentas, žinoma, mažiausia kaina, tačiau svarbu atkreipti dėmesį į keletą punktų:

 • Pagal standartą, kartą per mėnesį šviestuvams turi būti atliekamas funkcinis testas – imituojamas trumpas įtampos dingimas ir tikrinama, ar šviestuvas veikia iš akumuliatoriaus;
 • Kartą per metus turi būti atliekamas pilno veikimo testas – šviestuvas iš akumuliatoriaus turi veikti 1 arba 3 valandas;
 • Šių testų rezultatai turi būti fiksuojami, o šviestuvai, kurie “neišlaiko” testo, turi būti keičiami.
 • Šių šviestuvų akumuliatoriai turi būti keičiami kas 4 metus.  

Daugiaaukščiame pastate visa tai reikia atlikti daugiau nei tūkstančiui šviestuvų. Gamybinėse patalpose šviestuvai įmontuoti pvz. 7 m aukštyje. Koks sprendimas tada? ABB siūlo centrinę testavimo ir stebėjimo sistemą DALI.

ABB DALI avarinio evakuacinio apšvietimo sistema

Valdiklio pagrindinis meniu. Būsenos „Normal“ ir „Error“
Valdiklio pagrindinis meniu. Būsenos „Normal“ ir „Error“
center

Prie šio DALI valdiklio galime prijungti 128 šviestuvus. Kiekvienas šviestuvas turi savo adresą, aprašymą ir tarpusavyje jie gali būti sugrupuoti pagal patalpas ar aukštus paprastesniam testavimui. 7 colių panelė su liečiamu ekranu nuolatos tikrina šviestuvų būseną ir jos viduryje degantis žalias simbolis „Normal“, reiškia, kad visi jūsų pastato šviestuvai yra patikrinti ir veiks nelaimės atveju. Atsiradus raudonam simboliui „Error“, tereikia jį paspausti ir matysite, kuris šviestuvas, kurioje vietoje ir kokio testo neišlaikė.

Paprasta instaliacija, nesudėtingas valdymas ir užtikrintas pastato saugumas – visa tai pasiekiama pasitelkus ABB DALI avarinio apšvietimo sistemą. 

Nuorodos

Susisiekite su mumis

Atsisiuntimai

Dalintis šia informacija

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp