Saugesnė ir tvaresnė statyba - ABB robotika tobulina statybų pramonę

Saugesnė ir tvaresnė statyba - ABB robotika tobulina statybų pramonę

9 iš 10 statybų bendrovių iki 2030 metų prognozuoja kvalifikacijos trūkumą. 81 proc. teigė, kad artimiausią dešimtmetį pradės naudoti robotus. Aplinkosauga ir sauga taip pat skatina bendrovių investicijas į robotiką.

Nauji ABB robotizuoti automatikos sprendimai skatina statybų pramonės automatizavimą,  padėsiantį spręsti tokius iššūkius, kaip labiau įperkamas ir aplinką tausojantis būstas,  mažesnis statybų poveikis aplinkai ir augantis darbo jėgos ir kvalifikacijos trūkumas.

Robotika atveria didžiules galimybes didinti produktyvumą, efektyvumą ir gamybos lankstumą  statybų pramonėje, nuo automatizuotos modulinių namų gamybos iki robotizuoto  suvirinimo, medžiagų tvarkymo statybvietėse, bei namų ar tam tikrų konstrukcijų 3D spausdinimo. Robotai ne tik paverčia pramonę saugesne ir ekonomiškesne, bet ir didina  tvarumą bei mažina poveikį aplinkai, tuo pačiu pagerindami kokybę ir sumažindami atliekų kiekį.

„Šiuo metu tik labai nedidelis skaičius statybos bendrovių naudoja automatiką, todėl čia matome didžiulį robotizacijos potencialą. Skirtingai nei automobilių gamyboje ar elektronikos surinkime, dauguma statybose naudojamų metodų nesikeitė ištisas kartas, todėl mūsų kuriami nauji sprendimai padės spręsti pagrindinius šios pramonės srities iššūkius“, - sakė ABB robotikos verslo prezidentas Sami Atiya. „Ši nauja pramonės sritis išplės mūsų sprendimų, skirtų sparčiai augantiems segmentams, tokiems kaip elektronika, sveikatos priežiūra, plataus vartojimo prekės, logistika, maisto bei gėrimų pramonė, spektrą ir padės  patenkinti augančią automatizavimo paklausą įvairiose pramonės šakose.“

ABB užsakymu atliktame tarptautiniame tyrime1, kuriame dalyvavo 1900 didelių ir mažų Europos, JAV ir Kinijos statybų bendrovių, 91 proc. teigė, kad per ateinančius 10 metų susidurs su kvalifikacijos trūkumu, o 44 proc. teigė, kad pritrūks darbuotojų. 42 proc. respondentų svarbiu prioritetu nurodė saugos ir sveikatos gerinimą. Toks pat procentas teigė, kad pagrindinis pokyčių variklis šioje pramonės srityje yra aplinka.

81 procentas statybos bendrovių teigė, kad per ateinantį dešimtmetį pradės naudoti arba išplės robotikos ir automatikos naudojimą, kai tuo tarpu šiandien robotiką naudoja tik nedaugelis bendrovių. Tik 55 procentai statybos bendrovių apklausoje teigė, kad naudoja robotus, lyginant su 84 proc. automobilių pramonėje ir 79 proc. gamyboje.

Prognozuojama, kad bendra statybų pramonės vertė iki 2030 metų pasaulyje augs 85 proc. iki 15,5 trln. JAV dolerių2, o ABB vidinė analizė mato dviženklį robotikos automatizavimo augimą  pagrindiniuose statybų sektoriuose per ateinančius 10 metų.

Augant aplinkosaugos reguliavimams bei ekonomiškesnių pastatų poreikiui, robotizuota automatika leidžia mažinti atliekų kiekį ir pagerinti kokybę, o tai yra ypač svarbu, nes skaičiuojama, kad iki ketvirtadalio į statybvietę atgabentų medžiagų tampa atliekomis3. Automatika ir skaitmeniniai sprendimai leis statybininkams efektyviau iš anksto suprojektuoti statybų procesus ir sumažinti atliekas.

Vien tik ES 2020 m. antrąjį ketvirtį trūko daugiau kaip 200 000 žemos ir aukštos kvalifikacijos darbuotojų4, todėl darbo jėgos trūkumas šioje pramonės srityje yra didelė problema, o  jaunimas atsisako darbo statybose, nes priima tai kaip pavojingą užsiėmimą. Statybininkų susižalojimai darbo vietoje sudaro apie 30 proc., o mirtini atvejai čia yra keturis kartus dažnesni nei kitose pramonės srityse ir sudaro apie 108 000 žūčių kasmet5.

Robotai statybas gali padaryti saugesnėmis tvarkydami didelius ir sunkius krovinius, dirbdami nesaugiose vietose ir įgalindami naujus, saugesnius statybos būdus. Pasikartojančių ir pavojingų užduočių, kurių žmonės vis labiau nenori atlikti, perdavimas robotams reiškia, kad automatika gali padėti spręsti darbo jėgos ir kvalifikacijos krizę bei paversti statybų pramonę  patrauklesne jauniems žmonėms.

Pirmieji projektai, kurie gerina lankstumą, produktyvumą ir kokybę jau buvo įgyvendinti Kanadoje, bendrovėje "Autovol", kur buvo automatizuota medinių stogų atramų gamyba;  robotizuotas „Schindler Lifts“ liftų montavimas, bei surenkamų modulinių „Intelligent City“ namų gamybos automatizavimas, kuris gamybos efektyvumą padidino 15 proc., greitį - 38 proc., o atliekas sumažino 30 proc.

ABB taip pat bendradarbiauja su keletu pirmaujančių universitetų, tokių kaip Šveicarijos mokslinių tyrimų universitetas "ETH Zurich", kurdama naujas automatizuotas statybų technologijas ir remia robotikos pritaikymo mokslinius tyrimus architektūros ir statybos srityje.

1ABB Construction Industry Survey May 2021. Conducted by 3Gem Global Market Research & Insights, the ABB construction industry survey of 1900 CEO or Managing Director decision-makers in large and small businesses including residential and commercial construction, component suppliers, contractors and subcontractors, architects and designs and consultants in the USA, Canada, China, UK, Germany, Austria, Switzerland, Sweden, France & Italy. Conducted April 22, 2021 - May 12, 2021, 3Gem Research & Insights utilize industry-standard panel management systems and adhere to stringent quality control procedures; delivering double opt-in, GDPR-compliant consumer and B2B panels.

2 The Global Construction 2030 report (link)

UK Departmentfor Environment, Food and Rural Affairs, DEFRA (link)

EU (link)

International Labor Organization 2015 (link)

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) yra pasaulinė technologijų lyderė, kuri skatina visuomenės ir pramonės virsmą link produktyvesnės ir tvaresnės ateities. Apjungdama programinę įrangą su elektrifikacijos, robotikos, automatikos ir pavarų produktų asortimentu, ABB praplečia technologijų ribas ir perkelia efektyvumą į naują lygmenį. ABB patirtis siekia daugiau nei 130 metų, o sėkmę lemia apie 105 000 aukštos kvalifikacijos darbuotojų daugiau nei 100 šalių.  www.abb.com

Nuorodos

Susisiekite su mumis

Atsisiuntimai

Dalintis šia informacija

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp