Išmanus apšvietimas taupo energiją išmaniausioje Švedijos mokykloje

Naujoje Švedijos vidurinėje mokykloje automatizuota ABB apšvietimo sistema paverčia ją saugia, patogia ir padeda taupyti energiją.

Po kelerių metų praleistų laikinose patalpose į naują Švedijos Halmstado mokyklą "Kattegatt" įžengs mokiniai, jų tėvai ir mokytojai. Esminiai "Kattegatt" vidurinės mokyklos žodžiai yra „išmanus protas“ (angl. "brain smart”). Šią koncepciją pagal mokslinius smegenų tyrimus mokykla sukūrė, siekdama sudaryti kuo palankesnes sąlygas mokytis. Pagrindiniame įėjime - pirmoji Švedijoje "smegenų sporto salė", kurioje mokiniai, be kita ko, žaisdami gali treniruoti smegenis: kai žaidėjas gauna kamuolį, galvos juosta registruoja smegenų veiklą. Laimi tas, kuris yra labiausiai susikaupęs ir atsipalaidavęs.

  • Mokykla žymiai sumažins energijos suvartojimą: nuo maždaug 150 kWh m2 - senojoje mokykloje iki maždaug 80 kWh m2 - naujoje kasmet.
  • Pirmoji Švedijoje "smegenų sporto salė", kurioje mokiniai treniruoja smegenis.
  • "Kai naudojau kito prekės ženklo, o ne ABB KNX detektorius, man trūko funkcionalumų, todėl reikėjo įsigyti papildomai 2 - 3 produktus,“ - sako Daniel Bengtsson, "Prenad".
  • Daugiau nei 19 000 m2 naujoje mokykloje, kurioje mokosi 1 600 mokinių bei dirba 200 mokytojų, įrengta pastatų automatizavimo sistema KNX.

„Labai norėjome sukurti technologijų srityje pirmaujančią mokyklą, kuri būtų patraukli  būsimiems mokiniams ir būtų tvari, komfortiška ir išmani ateities mokykla,“ - sako už mokyklos pastatą atsakinga mokyklos vadovė Ida Ahlberg.

Daugiau nei 19 000 mnaujoje mokykloje, kurioje mokosi 1 600 mokinių bei dirba 200 mokytojų, įrengta pastatų automatizavimo sistema KNX. Dabar KNX valdo visą mokyklos apšvietimą. Visi šviestuvai turi DALI - standartinę skaitmeninio šviesos valdymo sąsają, kuri leidžia paprastai ir lengvai viską valdyti per KNX. Mokykloje taip pat yra buvimo jutikliai, kurie užtikrina šviesų pritemdymą ar išjungimą, jei patalpa kurį laiką yra tuščia. Kai išeidamas iš mokyklos paskutinis žmogu, įjungia signalizaciją, automatiškai išsijungia ir visas apšvietimas - taip taupoma energija ir mažinama tarša.

„KNX ir DALI derinys - apšvietime neturi sau lygių. Skaičiavimai rodo, kad sutaupoma mažiausiai 30 procentų elektros energijos, lyginant su rankiniu būdu valdomu apšvietimu. Tokiose didelėse patalpose visada yra kažkas, kas pamiršta išjungti šviesą, todėl ši sistema leidžia nesukti dėl to galvos ir sutaupyti, nes tuščiose patalpose šviesos išsijungia“, - sako ABB elektrifikacijos pardavimų specialistas Anders Holmén.

Ateityje galima per KNX prijungti ir valdyti daugiau funkcijų, tokių kaip šildymas ir žaliuzės.

  • KNX ir DALI derinys - apšvietime neturi sau lygių. Skaičiavimai rodo, kad sutaupoma mažiausiai 30 procentų elektros energijos, lyginant su rankiniu būdu valdomu apšvietimu.
  • Dabar KNX valdo visą mokyklos apšvietimą.
  • KNX sistema taip pat gerina saugumą. Jei ryte, kai išjungiama signalizacija, neatsirakina bent vienas iš avarinių išėjimų, mokykloje neįsijungia šviesos ir ji lieka tamsi - tai aiškus signalas, kad ja negalima naudotis
  • Įsijungus priešgaisrinei signalizacijai, šviesa tuo pačiu metu yra reguliuojama visoje mokykloje, o klasėse išjungiamas garsas ir projektoriai. Tai palengvina saugią ir savalaikę evakuaciją, apsaugomi mokiniai ir mokytojai.
  • Tokio dydžio pastatui kaip „Kattegatt“ vidurinė mokykla, automatinė apšvietimo valdymo sistema žymiai sutaupo elektros energijos sąnaudas.

„Tai buvo didžiausia mano programuota ir instaliuota KNX sistema. Bet buvo puiku ir gerokai  greičiau, nei tikėjausi, nors su KNX dirbu tik porą metų. ABB komanda visada padėjo, jei man  reikėjo pagalbos ar turėjau klausimų dėl sistemos optimizavimo“, - sako Halmsatado bendrovės "Prenad", kuri diegė sistemą, darbuotojas Daniel Bengtsson.

Tokio dydžio pastatui kaip „Kattegatt“ vidurinė mokykla, automatinė apšvietimo valdymo sistema žymiai sutaupo elektros energijos išlaidas. Švedijos energetikos agentūros duomenimis, apšvietimas sudaro beveik trečdalį visų Švedijos mokyklų elektros energijos išlaidų. Modernūs LED šviestuvai su KNX valdymu leidžia sutaupyti daugiau nei 85 proc. elektros energijos, kurios reikia apšvietimui (lyginant su įprastuoju, rankiniu būdu valdomu apšvietimu). Mokykla tikisi žymiai sumažinti energijos suvartojimą: nuo maždaug 150 kWh m2 - senojoje mokykloje iki maždaug 80 kWh m2 - naujoje, kasmet.

Be taupymo ir patogumo, KNX sistema taip pat pagerina ir saugumą. Jei ryte, kai išjungiama signalizacija, neatsirakina bent vienas iš avarinių išėjimų, mokykloje neįsijungia šviesos ir ji lieka tamsi - tai aiškus signalas, kad mokykla negalima naudotis. Įsijungus priešgaisrinei signalizacijai, šviesa tuo pačiu metu yra reguliuojama visoje mokykloje, o klasėse išjungiamas garsas ir projektoriai. Tai palengvina saugią ir savalaikę evakuaciją, apsaugant mokinius ir mokytojus.

„Laukiame, kada galėsime naujose, moderniose patalpose sukurti visiems saugią bei mokytis ir bendradarbiauti skatinančią aplinką,“ - sako Ida Ahlberg.

Tekstas: Ingela Roos

Nuotraukos: Anna Rehnberg

Nuorodos

Susisiekite su mumis

Atsisiuntimai

Dalintis šia informacija

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp