Patalpų oro svarba: kaip sumažinti jo užterštumą ir apsaugoti sveikatą

Patalpų oro svarba: kaip sumažinti jo užterštumą ir apsaugoti sveikatą

Naujasis ABB FusionAir® išmanus jutiklis turi keturias jutimo parinktis, kurios leidžia užtikrinti optimalią patalpų oro kokybę, saugumą ir komfortą.

Didžiausią laiko dalį žmonės leidžia uždarose patalpose, todėl jose esantys daiktai ir vidaus oro kokybė yra ypatingai svarbi visuomenės sveikatai bei kasdienei savijautai. Medikai atkreipia dėmesį, kad patalpų viduje esanti teršalų koncentracija žmonėms sukelia vis daugiau negalavimų, o jų priežastis nėra paprasta nustatyti. Sumažėjus šviežio oro cirkuliacijai įvairios paskirties pastatuose atsiranda reiškinys, vadinamas „sergančio pastato sindromu“ (angl. sick building syndrome). Jį sukelia prastos ventiliacijos ir netinkamai prižiūrimo oro kondicionavimo derinys.

Patalpų oro taršos šaltiniai – mūsų aplinkoje  

„Clean Air Day“ tyrimų duomenimis, oro užterštumas patalpose yra vidutiniškai 3,5 karto didesnis nei lauke1. Pasaulio sveikatos organizacija šią problemą įvardija kaip „vieną pavojingiausių aplinkos poveikių sveikatai“ 2.  

Yra daug šaltinių, kurie prisideda prie oro taršos patalpose. Kai kurie jų yra atpažįstami pagal skleidžiamą nemalonų kvapą, tačiau yra daug tokių, kurių savo aplinkoje nepastebime.  

Orą teršia daug daiktų ir produktų, kuriuos žmonės naudoja, mato ar su kuriais kontaktuoja kiekvieną dieną. Pavyzdžiui, pelėsis, tabako dūmai, namų apyvokos priemonės, dažai, klijai ir tirpikliai, asmens priežiūros ir dezinfekavimo priemonės, oro gaivikliai ir žvakės. Taip pat daugelyje patalpų yra šildytuvai, orkaitės, krosnys, židiniai ir vandens šildytuvai, kurie degina kurą – dujas, žibalą, alyvą, anglį ar medieną ir jų kvapai taip pat gali kelti neigiamą poveikį sveikatai.

Poveikis  ne visada lengvai atpažįstamas  

Šeimos gydytojas Julius Dabkus atkreipia dėmesį, kad žmogus per minutę įkvepia vidutiniškai 7-12 litrų oro, o fizinio aktyvumo metu net iki 50 litrų. Maži vaikai, pasak gydytojo, per minutę įkvepia du kartus daugiau oro, tenkančio vienam kilogramui kūno svorio negu suaugusieji, todėl oro taršos pasekmės vaikų organizmui yra sunkesnės. 

„Net ir esant nedidelei teršalų koncentracijai ore, nuolat kvėpuojant tokiu oru organizme pamažu kaupiasi kenksmingos medžiagos, kurių poveikis pasireiškia ne iškart, o po tam tikro laiko“, – pabrėžia medikas.  

Dabkaus teigimu, neigiama patalpų oro taršos įtaka organizmui dažniausiai pasireiškia galvos skausmu, užsikimšusiais sinusais arba sloga, odos bėrimu, akių niežuliu, mieguistumu ir pasunkėjusiu kvėpavimu.

Prevencija – natūralus vėdinimas arba ventiliacija  

Siekiant, kad gyvenamųjų patalpų oras būtų pakankamai švarus, pasak mediko, paprasčiausias ir pakankamai efektyvus vėdinimo būdas – natūralus, kai šviežias oras į patalpas patenka pro langus, orlaides ar mikroventiliacijos ertmes. J. Dabkus pabrėžia, kad patalpose būtina palaikyti ir tinkamą drėgmės lygį, nes didelis jos kiekis leidžia plisti dulkių erkutėms ir pelėsiams.  

Energetikos ir automatikos technologijų bendrovės ABB atstovas Lietuvoje Marjan Sadocha prabrėžia, kad gera ventiliacija oro kokybei itin svarbi, o mūsų šalies gyventojai vis dažniau domisi, kaip namuose ir kitose uždarose erdvėse gali pagerinti oro kokybę.  

„Patalpų oro kokybės tema svarbi visada, tačiau oru plintančių virusų rizika sukėlė papildomų rūpesčių ir paskatino imtis veiksmų, siekiant užtikrinti kuo saugesnę ir sveikesnę aplinką pastatų viduje. Reaguodami į vyraujančią problemą pristatėme naują „FusionAir Smart Sensor“ jutiklį, kuris leidžia patalpose stebėti temperatūrą, drėgmę, anglies dioksido (CO2) ar lakiųjų organinių junginių kiekį ir taip sumažinti užsikrėtimo virusais riziką bei pagerinti oro kokybę“, – kalba M. Sadocha.

Jo teigimu, įrenginį galima valdyti per programėlę, skirtą temperatūros, ŠVOK (šildymas, vėdinimas ir oro kondicionavimas), apšvietimo ar žaliuzių valdymui. Taip užtikrinamas bekontaktis valdymas ir sumažinama viruso plitimo rizika. Jutiklis užtikrina saugią oro kokybę, žmogaus kūnui tinkamą temperatūrą ir drėgmę, sureguliuotą apšvietimą ar apsaugą nuo tiesioginių saulės spindulių.  

„Kai patalpose yra žmonių oro kokybė yra nuolat tikrinama ir, jei oras ima prastėti, dalyviai įspėjami vaizdiniais indikatoriais. Kai patalpa atsilaisvina, išmanusis jutiklis įjungia automatinį patalpos oro valymą ir paruošia ją sekantiems svečiams. Šis prietaisas greitai ir lengvai montuojamas, todėl idealiai tinka įvairiose patalpose: namuose, biuruose, viešbučiuose, švietimo įstaigose, bendrose pramogų ar poilsio zonose“, – teigia M. Sadocha

„FusionAir Smart Sensor“ yra greitai ir lengvai montuojamas, jam nereikia skirtingų jutiklių ir taip yra gerinamas bendras erdvės vaizdas. Galimi keli „FusionAir“ jutiklių variantai, todėl jie idealiai tinka įvairiausiose patalpose: biuruose, viešbučiuose, švietimo įstaigose, bendrose pramogų ar poilsio zonose.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) yra pasaulinė technologijų lyderė, kuri skatina visuomenės ir pramonės virsmą link produktyvesnės ir tvaresnės ateities. Apjungdama programinę įrangą su elektrifikacijos, robotikos, automatikos ir pavarų produktų asortimentu, ABB praplečia technologijų ribas ir perkelia efektyvumą į naują lygmenį. ABB patirtis siekia daugiau nei 130 metų, o sėkmę lemia apie 105 000 aukštos kvalifikacijos darbuotojų daugiau nei 100 šalių.  www.abb.com

1 https://www.cleanairhub.org.uk/news-stories/indoor-air-pollution-3-5-times-worse-than-outdoor-air-pollution

2  https://www.who.int/phe/health_topics/outdoorair/databases/en/

Nuorodos

Susisiekite su mumis

Atsisiuntimai

Dalintis šia informacija

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp