ABB pētījums: Uzņēmumi straujāk investēs energoefektivitātes paaugstināšanā

ABB pētījums: Uzņēmumi straujāk investēs energoefektivitātes paaugstināšanā

  • Uzņēmumi plāno paātrināt energoefektivitātes pasākumu īstenošanu, lai ātrāk sasniegtu neto nulles emisiju līmeni, secināts ABB pasūtītajā pētījumā
  • 90% uzņēmumu plāno palielināt ieguldījumus nākamo piecu gadu laikā, bet 52% šajā pašā laika posmā plāno sasniegt neto nulles emisiju līmeni
  • Dēļ enerģijas cenu pieauguma un tā ietekmes uz rentabilitāti, energoefektivitāte kļuvusi par galveno prioritāti. Šķēršļi energoefektivitātes pasākumu ieviešanai ir izmaksas un dīkstāve

Pētījums apliecina, ka, lai panāktu neto nulles emisiju līmeni, globālās industrijas nākamo piecu gadu laikā paātrinās ieguldījumu veikšanu energoefektivitātes pasākumu īstenošanā. Pētījums "Energoefektivitātes investīcijas 2022" ir sagatavots pēc nesen publicētā ANO ziņojuma, kurā valstis tiek aicinātas kopīgi rīkoties, lai straujāk samazinātu siltumnīcefekta gāzu emisijas.

Pētījuma aģentūras Sapio Research veiktajā globālajā pētījumā piedalījās 2294 uzņēmumi no 13 valstīm, aptaujāto uzņēmumu darbinieku skaits bija no 500 līdz 5000. Aptauja sniedz pārskatu par nozaru plāniem investēt energoefektivitātes pasākumos, lai sasniegtu neto nulles emisiju līmeni. Galvenais secinājums - vairāk nekā puse (54%) uzņēmumu jau iegulda energoefektivitātes veicināšanā, bet 40% plāno investēt šogad.

"Ievērojamais iedzīvotāju skaita pieaugums un ekonomikas izaugsme negatīvi ietekmē klimatu, ja valdības un uzņēmumi nesāks aktīvāk ieviest klimata izmaiņu novēršanas pasākumus, mēs ātri vien sasniegsim kritisko punktu. Urbanizācija un ģeopolitiskā spriedze arvien vairāk apdraud energoapgādes drošību un ilgtspēju," komentē Taraks Mehta, ABB Elektriskās piedziņas biznesa vienības prezidents. "Energoefektivitātes uzlabošana ir nozīmīgs stratēģisks solis iespējamo krīžu pārvarēšanā. Aptaujāto uzņēmumu apņemšanās straujāk ieguldīt energoefektivitātes pasākumu īstenošanā ir pozitīva ziņa."

Augsts energoefektivitātes potenciāls ir uzņēmumos, kur izmanto ar motoru darbināmas sistēmas. Gandrīz divas trešdaļas respondentu norāda, ka modernizē ražošanas iekārtas, lai uzņēmuma darbība būtu efektīvāka, piemēram, izmantojot augstas efektivitātes elektromotorus, kas tiek kontrolēti ar mainīga ātruma piedziņām.

Tāpat industrijas norāda uz jomām, kas rada bažas. Puse respondentu apstiprina, ka lielākais šķērslis energoefektivitātes pasākumu ieviešanā ir izmaksas, savukārt 37 % aptaujāto norāda, ka šķērslis energoefektivitātes uzlabošanai ir dīkstāve. Tikai 41% respondentu uzskata, ka viņu rīcībā ir visa nepieciešamā informācija par energoefektivitātes pasākumiem.

"Ir svarīgi palīdzēt visām ieinteresētajām pusēm saprast, ka neto nulles emisiju līmenis nenozīmē tikai izmaksas. Gan piegādātājiem, gan valdībām ir jāuzņemas informatora loma, jāpārliecina, ka energoefektīvu tehnoloģiju ieviešana nodrošina gan ātru ieguldījumu atdevi, gan samazina CO2 emisijas. Energoefektivitāte ir izdevīga kā uzņēmējdarbībai, tā arī apkārtējai videi," sacīja Mehta.

Svarīgākie pētījuma secinājumi:

  • Vidēji 23 % no industriju gada izmaksām ir saistītas ar enerģijas patēriņu.
  • Deviņi no desmit respondentiem norādīja, ka enerģijas izmaksu pieaugums ir vismaz neliels drauds rentabilitātei, bet vairāk nekā puse (53%) to uzskata par mērenu vai būtisku draudu.
  • Neraugoties uz to, ka izmaksas ir būtisks šķērslis, lai veiktu investīcijas energoefektivitātes uzlabošanā, izmaksu ietaupījums bija vissvarīgākais iemesls ieguldījumu veikšanā (59%).

Energoefektivitātes kustība

Aptauja ir daļa no #energyefficiencymovement kustības īstenotajiem pasākumiem. Kustība, ko ABB uzsāka 2021. gadā, ir vairāku organizāciju iniciatīva. Šī kustība atbilst uzņēmuma izvirzītajai "Ilgtspēja 2030" stratēģijai, kuras mērķis ir atbalstīt ABB klientus ceļā uz CO2 ietekmes samazināšanu līdz 2030. gadam. Energoefektivitātes kustības mērķis ir informēt industrijas un mudināt rīkoties, lai samazinātu enerģijas patēriņu un oglekļa dioksīda emisijas, un apturētu klimata pārmaiņas. Uzņēmumi tiek aicināti pievienoties kustībai un rīkoties, lai iedvesmotu arī citus. Sīkāka informācija: https://www.energyefficiencymovement.com/en/

Energoefektivitātes investīcijas aptauja 2022. gadam ir pieejams šeit.

Saite

Sazināties ar mums

Lejuplādes

Dalīties ar šo informāciju

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp