Cyfrowe serce inteligentnej fabryki

Przemysł 4.0 coraz śmielej wkracza do polskich fabryk. Priorytetem stają się elastyczność, dostępność i zmniejszanie energochłonności. Ostatnim przykładem jest firma Fideltronik z branży kontraktowej produkcji elektroniki (EMS), która zainwestowała m.in. w bezobsługowe stanowiska wsparte sztuczną inteligencją i analitykę chmurową.

Według raportu PwC, który zebrał informacje z ponad 700 zakładów produkcyjnych, firmy przemysłowe inwestują globalnie ok. 1,1 bln dolarów rocznie w rozwiązania cyfrowej transformacji1. Zmiana, która jest rezultatem m.in. przerwanych łańcuchów dostaw, rosnących kosztów energii i uwarunkowań prawnych, nie omija naszego kraju.

Fideltronik to największa polska firma w branży, która świadczy wyspecjalizowane usługi dla producentów oryginalnego sprzętu. Będąc poddostawcą często zaawansowanych technologicznie produktów, istotne jest nie tylko wsparcie inżynieryjne klienta. Liczy się elastyczność, dostępność czy terminowość. Dlatego też w Suchej Beskidzkiej powstała fabryka firmy, w której na powierzchni 5 tys. m2 znajdziemy cały wachlarz nowoczesnych rozwiązań: zrobotyzowane, samokalibrujące się stanowiska montażowe, zautomatyzowana kontrola jakości z inspekcją wizyjną 3D czy też wspomniane bezobsługowe stanowiska ze sztuczną inteligencją i chmurą obliczeniową w tle…

Najważniejsze to, co w środku

Aby sprostać potrzebom tej inteligentnej fabryki, kluczowe jest niezawodne zasilanie i zarządzanie energią, oczywiście w kategoriach Przemysłu 4.0. W zakładzie Fideltronik zasilanie z sieci elektroenergetycznej będzie wspierane przez instalacje fotowoltaiczną o mocy 500 kWp. Jednak najważniejsze jest to, co w środku… Sercem systemu zasilania są cyfrowe rozdzielnice ABB z wyłącznikami Emax 2, które umożliwiają zmniejszenie strat energii. Układ posiada funkcje diagnostyki urządzeń i monitoringu parametrów elektrycznych, dzięki czemu można skuteczniej zarządzać infrastrukturą w fabryce. Wszystkie istotne informacje zbierane z rozdzielnic będą wysyłane i analizowane przez chmurowe algorytmy obliczeniowe w systemie ABB Ability™ Energy and Asset Manager.

  • fot. Marcin Kolasa, arch. ABB
  • fot. Marcin Kolasa, arch. ABB
  • fot. Marcin Kolasa, arch. ABB

– Operator będzie miał dostęp do danych z dowolnego miejsca w trybie 24/7, mogąc śledzić trendy, mediany i prognozy oraz istotne zdarzenia, np. ile energii udało się zaoszczędzić lub gdzie i kiedy doszło do zakłóceń – zaznacza Radosław Dudzik, odpowiedzialny za rozwiązania cyfryzacji w biznesie Elektryfikacji ABB w Polsce.

Dlaczego ten aspekt „energetyczny” również jest istotny? Ze wspomnianego badania PwC wynika, że wśród firm produkcyjnych coraz większego znaczenia nabierają cyfrowe rozwiązania, które wspierają zrównoważony rozwój. Rośnie liczba wskazań na ten obszar jako na główny czynnik zmian w przedsiębiorstwie – w porównaniu do badania z 2021 r. przyrost pozytywnych opinii waha się od +36 proc. do aż +266 proc. w zależności od branży. W Europie coraz większy poziom adopcji tych rozwiązań może mieć związek z unijną dyrektywą, która od 1 stycznia 2024 roku rozszerza obowiązkowy zakres raportowania przez duże spółki w obszarach niefinansowych (a więc i środowiskowych). Od 2025 r. firmy zatrudniające powyżej 250 osób mają ujawniać w corocznych sprawozdaniach swój wpływ na środowisko. Ważne będą tutaj parametry związane z optymalizacją i rozdziałem energii elektrycznej.

Wspominany system zarządzania energią, jaki ma działać w fabryce Fideltronik, pozwala spełnić te wymogi. Monitoring parametrów elektrycznych umożliwi nadzór i optymalizację zużycia energii elektrycznej w poszczególnych segmentach produkcyjnych. W wybranych obszarach danych nastąpi integracja tego rozwiązania z systemem klasy ERP/Business Intelligence, co z kolei pozwoli prowadzić wielowymiarowe analizy techniczno-biznesowe.

Zaproponowany przez ABB pakiet zasilania posiada również zestaw certyfikacji związanych z efektywnością energetyczną i zrównoważonym modelem rozwoju przedsiębiorstwa.

Cyfryzacja w polskim wydaniu

Trzeba pamiętać, że cyfryzacja firmy to proces, który będzie trwał znacznie dłużej niż zwykła modernizacja technologiczna produkcji. W takim przypadku cały czas trzeba mieć na uwadze, jakie korzyści ten proces przyniesie firmie, czy przełoży się na dodatkowy wolumen produkcji i wydajność.

– Z firmą Fideltronik współpracujemy od wielu lat w procesie szeroko rozumianego Przemysłu 4.0 – mówi Marcin Kolasa z biznesu Elektryfikacji ABB w Polsce. – W polskim przemyśle przybywa firm, które nie boją się innowacji technologicznych i korzystają z cyfryzacji. W dobie przerywanych łańcuchów dostaw i rosnących kosztów energii, kiedy priorytetem staje się elastyczność, dostępność i zmniejszanie emisji, staje się to wręcz warunkiem koniecznym, jeśli chcemy utrzymać lub poprawić konkurencyjność.

Produkcja w nowej fabryce ruszyła w grudniu minionego roku.

1 https://www.pwc.de/en/strategy-organisation-processes-systems/operations/digital-factory-transformation-survey-2022.html

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp