Formuła E monitoruje samą siebie, aby poprawić wydajność

  • System ABB Ability™ OPTIMAX zarządza energią podczas wyścigów w 9. sezonie Formuły E
  • Rozwiązanie pozwoli monitorować, analizować i optymalizować zużycie energii elektrycznej na torze

Formuła E sięga coraz chętniej do portfolio Przemysłu 4.0. Tym razem elektryczna seria zdecydowała się na system zarządzania energią, który pozwoli śledzić ile kilowatów zużywają poszczególne zespoły i gdzie znajdują się „energetyczne” wąskie gardła.

fot. arch. ABB
fot. arch. ABB
center

ABB Ability™ OPTIMAX – bo tak nazywa się to rozwiązanie – ma być wykorzystywany przez inżynierów w dniu wyścigu do monitorowania odbiorników energii i analizy zużycia, dzięki czemu stawiająca na wydajne technologie elektryfikacji Formuła E ma być jeszcze bardziej wydajna.

W każdym dniu wyścigowym, na terenie gdzie odbywają się zawody E-Prix, działać będzie około 14 urządzeń pomiarowych. Ich zadaniem będzie zbieranie cennych danych, a konkretnie jaka moc (ile kilowatów) jest aktualnie wykorzystywana przez zespoły i innych partnerów Formuły E, oraz ile energii (kilowatogodzin) jest konsumowane w wybranym okresie, np. w czasie samego wyścigu lub w czasie ładowania bolidów.

Dane te będą przesyłane za pośrednictwem chmury Microsoft Azure do osób odpowiedzialnych za kontrolę wyścigu. Monitoringiem objęte zostaną wszystkie kluczowe lokalizacje podczas E-Prix: studio telewizyjne, strefa dla fanów E-Village, centrum dla mediów, restauracje, padok oraz oczywiście tor i garaże poszczególnych zespołów.

– Formuła E to sport cechujący się niezwykłą dynamiką, nie tylko na torze wyścigowym. Bez nowoczesnych rozwiązań, jak cyfrowy monitoring zużycia energii, nie mielibyśmy możliwości szybkiej agregacji i analizy danych. Brak wiedzy to z kolei brak postępu w tym wyścigu w stronę optymalizacji – powiedział Radosław Dudzik, odpowiedzialny za rozwiązania cyfrowe w biznesie Elektryfikacji ABB w Polsce.

Niektóre wyścigi Formuły E organizowane są na ulicach miast, co stanowi dodatkowe wyzwanie jeśli chodzi o rodzaje i lokalizacje źródeł zasilania. W takim przypadku system OPTIMAX ma wizualizować wszystkie źródła na jednym ekranie komputera lub urządzenia mobilnego w trybie online. Takie rozwiązanie jest dodatkowym ułatwieniem dla techników i inżynierów, którzy będą mogli bardziej efektywnie planować wszelkie aktywności na i wokół toru.

– Formuła E to pierwszy w historii motosport, który uzyskał certyfikat zerowej emisji netto. Cały czas szukamy sposobów, aby seria miała tak niewielki wpływ na środowisko jak to tylko możliwe. Naszym kolejnym krokiem jest system monitorujący zużycie energii, który może pokazać, gdzie jest potencjał do dalszych oszczędności kilowatów – powiedział prezes zarządu Formuły E Jamie Reigle.

9 sezon Formuły E rozpoczął się 14 stycznia w Meksyku. W sumie elektryczne bolidy będą uczestniczyć w 16 wyścigach na 11 torach w różnych stronach świata, włączając w to kilka nowych lokalizacji: Hajdarabad w Indiach, Kapsztad, Sao Paulo i Portland.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp