W opublikowanej nowej białej księdze, ABB ujawnia potencjał znaczącej poprawy efektywności energetycznej w przemyśle i infrastrukturze, możliwej dzięki najnowszym i najbardziej wydajnym silnikom i napędom o zmiennej prędkości. ABB wzywa rządy i przemysł do przyspieszenia przyjęcia tej technologii, aby pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi.
Według Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), przemysł odpowiada za 37 procent światowego zużycia energii, a około 30 procent światowej energii zużywane jest w budynkach.
Silniki elektryczne i optymalizujące ich działanie napędy o zmiennej prędkości, choć w większości ukryte , są wbudowane w niemal każde środowisko. Mają one szeroki zakres zastosowań, o fundamentalnym znaczeniu dla naszego nowoczesnego stylu życia, począwszy od pomp przemysłowych, wentylatorów i przenośników w produkcji, poprzez systemy napędowe w transporcie, aż po sprężarki w urządzeniach elektrycznych oraz systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji w budynkach.
Zastosowanie wysokowydajnych silników i technologii napędowych pozwala zaoszczędzić energię w systemach chłodniczych, które zazwyczaj znajdują się głęboko w centrum obiektów spożywczych i napojów. Wykorzystanie wysokowydajnych silników i technologii napędowych pozwala na oszczędność energii w systemach chłodniczych, które zazwyczaj znajdują się głęboko w centrum obiektów gastronomicznych. W ciągu ostatniej dekady nastąpił wyjątkowo szybki rozwój technologii silników i napędów, a dzisiejsze innowacyjne konstrukcje zapewniają niezwykłą wydajność energetyczną. Jednak znaczna liczba przemysłowych systemów napędzanych silnikami elektrycznymi - około 300 milionów na całym świecie - jest nieefektywna lub zużywa znacznie więcej energii niż jest to wymagane, co powoduje ogromne straty energii.
Niezależne badania szacują, że wymiana tych systemów na zoptymalizowane, wysokowydajne urządzenia pozwoliłaby zmniejszyć globalne zużycie energii elektrycznej nawet o 10 procent. To z kolei stanowiłoby ponad 40 procent redukcji emisji gazów cieplarnianych, koniecznej do osiągnięcia celów klimatycznych na rok 2040, ustalonych w Porozumieniu Paryskim.
"Przemysłowa efektywność energetyczna, bardziej niż jakiekolwiek inne wyzwanie, ma pojedynczą największą zdolność do zwalczania zagrożenia klimatycznego. Jest to w zasadzie niewidzialne rozwiązanie klimatyczne na świecie" - powiedział Morten Wierod, prezes ABB Motion. "Dla ABB zrównoważony rozwój jest kluczową częścią celu naszej firmy i wartości, którą tworzymy dla wszystkich naszych interesariuszy. Zdecydowanie największy wpływ na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych możemy mieć poprzez nasze wiodące technologie, które zmniejszają zużycie energii w przemyśle, budynkach i transporcie."
Podjęto już znaczne kroki w celu wsparcia upowszechnienia pojazdów elektrycznych i odnawialnych źródeł energii. ABB uważa, że nadszedł czas, aby zrobić to samo dla technologii przemysłowej, która przyniesie jeszcze większe korzyści dla środowiska i globalnej gospodarki.
"Nie można przecenić znaczenia przejścia przemysłu i infrastruktury na te wysoce energooszczędne napędy i silniki, aby odegrać swoją rolę w bardziej zrównoważonym społeczeństwie" - kontynuuje Morten Wierod. "Przy 45 procentach światowej energii elektrycznej wykorzystywanej do zasilania silników elektrycznych w budynkach i zastosowaniach przemysłowych, inwestycje w ich modernizację przyniosą przeogromne korzyści w zakresie wydajności".
ABB często ocenia wpływ netto własnych zainstalowanych wysokosprawnych silników i napędów na globalną efektywność energetyczną. W 2020 roku umożliwił on zaoszczędzenie 198 terawatogodzin energii elektrycznej - ponad połowę rocznego zużycia w Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że do 2023 roku silniki i napędy ABB umożliwią klientom na całym świecie zaoszczędzenie dodatkowych 78 terawatogodzin energii elektrycznej rocznie, czyli prawie tyle, ile wynosi roczne zużycie Belgii, Finlandii czy Filipin i więcej niż całkowite roczne zużycie Chile.
Polityka regulacyjna należy do głównych czynników napędzających inwestycje przemysłowe w efektywność energetyczną na całym świecie. Podczas gdy Unia Europejska wdroży w tym roku swoje rozporządzenie w sprawie ekoprojektu (EU 2019/1781), które określa nowe, rygorystyczne wymagania dla rozszerzającej się gamy energooszczędnych silników, wiele krajów musi jeszcze podjąć działania.
Aby wykorzystać ogromne możliwości, jakie dają energooszczędne napędy i silniki w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, ABB twierdzi, że wszystkie zainteresowane strony mają do odegrania krytyczną rolę:
- Decydenci publiczni i przedstawiciele władz muszą zachęcać do ich szybkiego przyjęcia,
- Przedsiębiorstwa, miasta i kraje muszą być świadome zarówno oszczędności kosztów jak i korzyści dla środowiska oraz być skłonne do dokonania inwestycji, oraz
- Inwestorzy muszą przesunąć kapitał w kierunku firm lepiej przygotowanych do przeciwdziałania ryzyku klimatycznemu.
"Chociaż naszą rolą w ABB jest zawsze dostarczanie najbardziej wydajnych technologii, produktów i usług dla naszych klientów oraz kontynuowanie innowacji w celu uzyskania coraz większej wydajności, to samo w sobie nie wystarczy. Wszystkie zainteresowane strony muszą współpracować, aby doprowadzić do holistycznej transformacji sposobu, w jaki korzystamy z energii. Działając i wprowadzając innowacje wspólnie, możemy utrzymać ciągłość działania najważniejszych usług, jednocześnie oszczędzając energię i przeciwdziałając zmianom klimatu" - podsumowuje Morten Wierod.
Biała księga ABB "Achieving the Paris Agreement: The Vital Role of High-Efficiency Motors and Drives in Reducing Energy Consumption" można pobrać tutaj.