Niestety jak na razie nie ma maszyn bezawaryjnych, które poradzą sobie w każdej sytuacji. Czasem to operator musi wkroczyć i zadecydować co dalej – co należy zrobić, aby móc kontynuować produkcję. Nie inaczej jest ze stanowiskami zrobotyzowanymi. Każdy nawet najlepiej zaprogramowany robot potrafi się zatrzymać w połowie procesu. Często z bardzo prozaicznego powodu, np. brak sygnału z czujnika, brak komponentu, czy nieprawidłowy detal, wymagana jest interwencja obsługi.
Aby operator mógł sobie poradzić w szybki i bezpieczny sposób potrzebuje odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Musi umieć przeanalizować program, zrozumieć dlaczego robot stoi, jakiego sygnału mu brakuje oraz podjąć odpowiednią decyzję o kontynuowaniu procesu bądź o zatrzymaniu go i wyprowadzeniu ramienia w trybie ręcznym do pozycji bezpiecznej.
I w tym miejscu często napotykamy problem – który pracownik ma odpowiednią wiedzę. Często podczas inwestycji w nowoczesne technologie zapominamy o inwestycji w pracownika. Krąży przeświadczenie, że jakoś sobie poradzi – popatrzy, poczyta, sprawdzi w internecie. Bardzo możliwe, że tak będzie. Tylko pytanie jakim kosztem? Ile czasu będzie musiał to no poświęcić, jak długa będzie przerwa w produkcji i ile elementów po drodze uszkodzi poprzez pracę na zasadzie prób i błędów?
W ABB duży nacisk jest kładziony na przekazywanie wiedzy i rozwój kompetencji w zakresie obsługi i programowania robotów przemysłowych. To dało początki do stworzenia w 2011 roku Centrum Szkoleniowego Robotyki ABB, a które od 2017 roku działa w nowoczesnej siedzibie w Warszawie i nieustannie się rozwija.
Nowoczesne Centrum Szkoleniowe wyposażone jest w 12 stanowisk zrobotyzowanych: 9 w kontroler w wersji IRC5 oraz 3 z kontrolerem OmniCore. Centrum posiada najnowocześniejszy sprzęt i oprogramowanie - od klasycznych robotów sześcioosiowych, przez roboty typu delta (IRB 360, IRB 390), roboty czteroosiowe typu SCARA po roboty współpracujące (GoFaTM oraz YUMI®). Do dyspozycji klientów są również pozycjonery, tory jezdne, systemy SafeMove, Force Control oraz Integreted Vision, a także oprogramowanie PickMaster® oraz RobotStudio®.
Celem szkoleń, prowadzonych przez wykfalifikowaną i doświadczoną kadrę trenerską, jest podniesienie kwalifikacji osób korzystających ze zrobotyzowanych systemów wytwórczych. Program jest skonstruowany tak, aby spełnić oczekiwania wszystkich grup docelowych: od osób dopiero rozpoczynających swoją prace z robotami po osoby z doświadczeniem. Zawiera podstawowe szkolenia z obsługi i bezpieczeństwa pracy z robotami, na których pracownicy poznają zasady poruszania robotem i obsługi FlexPendanta, szkolenia z programowania manipulatorów, zarówno na poziomie podstawowym jak i zaawansowanym, oraz specjalistyczne kursy dotyczące poszczególnych opcji systemowych takich jak Conveyor Tracking czy Integrated Vision. Pracownicy mogą także ukończyć certyfikowane szkolenie SafeMove uprawniające to implementowania opcji SafeMove zwiększającej bezpieczeństwo w pracy z robotem. Dla pracowników służb utrzymania ruchu przeprowadzone są szkolenia z diagnozowania i napraw elektrycznych zarówno kontrolerów jak i ramion robota. W Centrum Szkoleniowym organizowane są również szkolenia, których tematyka jest dostosowana do specyficznych potrzeb klienta, a szkolenia mogą odbyć się zarówno na kontrolerach IRC5 jak i na kontrolerach OmniCore.
Poza bezpośrednią obsługą robotów, w ofercie znajdują się również kursy z programowania robotów offline w aplikacji RobotStudio®, flagowego rozwiązania ABB, które w znacznym stopniu zwiększa efektywność pracy.
Aby uzyskać więcej informacji nt. Centrum Szkoleniowego Robotyki ABB, jego oferty, poznać trenerów, a tak także zapisać się na wybrane szkolenie zapraszamy na stronę internetową oraz do wirtualnego zwiedzenia naszego Centrum.