ABB i Politechnika Wrocławska – przemysł i edukacja na poziomie 4.0

Ponad 200 studentów, uczniów i profesjonalistów wzięło udział w zakończonym w czerwcu Projekcie Edukacja. Wspólne, niekomercyjne przedsięwzięcie Politechniki Wrocławskiej i firmy ABB przygotowało do pracy zawodowej wielu nowych specjalistów od Przemysłu 4.0.

Jednym z założeń Projektu Edukacja było zminimalizowanie ryzyka szoku poznawczego, którego często doznają studenci wchodząc na rynek pracy. Projekt realizowany na Wydziale Elektrycznym PWr miał uzbroić wykładowców w nowoczesne narzędzia, pomóc spojrzeć na proces kształcenia studentów z innej perspektywy, i przygotować przyszłych inżynierów do pracy w cyfrowym środowisku. Przy okazji skorzystali również nauczyciele i uczniowie technicznych szkół średnich.

fot. Michał Sokołowski, arch. ABB
fot. Michał Sokołowski, arch. ABB
center

Etapów było kilka. Organizowano szkolenia dla nauczycieli akademickich, kursy dla studentów, wykłady dla uczniów techników i profesjonalistów. Były wycieczki do fabryk ABB, a także wspólny udział w prestiżowej konferencji naukowo-technicznej ELSAF. Nie zapomniano oczywiście o kwestiach technicznych. Wyposażono Laboratorium Nowoczesnych Aparatów Elektrycznych w urządzenia podłączone do chmury obliczeniowej, dzięki czemu studenci mogą uczyć się zadań, które dziś są wyznacznikiem Przemysłu 4.0 – np. analizy parametrów elektrycznych (w tym celu opomiarowano m.in. rozdzielnicę budynku Wydziału Elektrycznego).

Analizator i bramka w walizce

– Z jednej strony organizowaliśmy edukację masową, w formie prelekcji, spotkań, wykładów i wycieczek. Z drugiej staraliśmy się przygotowywać dydaktykę spersonalizowaną dla osób, które z różnych względów, w tym zdrowotnych, mają utrudniony dostęp do edukacji. Na kwestię „uczenia się” Przemysłu 4.0 chcieliśmy spojrzeć szeroko, nie ograniczając się do rzeczy prostych i oczywistych, jak przekazanie urządzeń – tłumaczy Radosław Dudzik, kierownik ds. rozwoju rozwiązań cyfrowych w biznesie Elektryfikacji ABB w Polsce.

Jak dodaje, miało to wiele pozytywnych efektów, również tych namacalnych. Jednym z nich jest nowatorskie, mobilne urządzenie do pomiarów sieci energetycznej, które stworzono w ramach Projektu Edukacja. Składa się z analizatora jakości zasilania i bramki współpracującej z systemami chmurowymi ABB Ability, zamkniętych w hermetycznej walizce. Umożliwia to wykonywanie w dowolnym miejscu pomiarów w zakresie m.in. mocy biernej. Sprytne rozwiązanie, mogące zainteresować firmy przemysłowe i audytorów energetycznych.

  • fot. Michał Sokołowski, arch. ABB
  • fot. Michał Czosnyka, arch. Politechnika Wrocławska

– Ta inicjatywa nie służyła rozwiązywaniu bieżących problemów czy po prostu doposażaniu laboratoriów, ale jest długofalowym programem dla wykładowców, którzy budują swoje kompetencje, oraz dla studentów, którzy niedługo znajdą się na rynku pracy. Daliśmy im dostęp do najnowocześniejszych technologii, aby jeszcze zanim znajdą zatrudnienie, byli w stanie rozwiązywać problemy, z jakimi borykają się ich potencjalni pracodawcy – dodaje dr inż. Michał Czosnyka, adiunkt na Wydziale Elektrycznym PWr

Tutoring rówieśniczy i cyfrowa komunikacja

W projekt po stronie Politechniki Wrocławskiej zaangażowała się również dr inż. Wiktoria Grycan, która zaznacza, że uczelnia jest coraz bliżej tego, by każdy elektryk i automatyk opuszczający Wydział Elektryczny, był dobrze zaznajomiony z tematyką związaną z Przemysłem 4.0 i możliwościami zastosowania tego typu technologii w praktyce.

– Utarło się, że projekty edukacyjne na uczelniach technicznych to głównie nowy sprzęt i wyposażenie. W tym przypadku chcieliśmy pójść krok dalej, kładąc nacisk na niekonwencjonalne formy edukacji, jak edukacja spersonalizowana czy tutoring rówieśniczy, czyli tworzenie relacji, w której dwie strony pracują wspólnie nad wyznaczonym celem. Rolą tutora jest pokazanie narzędzi, a nie rozwiązań, wzbudzając w ten sposób kreatywność. Oczywiście wszystko w oparciu o nowoczesne pomoce naukowe i cyfrową komunikację. Chcieliśmy wejść na poziom edukacji 4.0 i myślę, że się to udało – uważa dr inż. Joanna Budzisz, kierowniczka projektu.

Równolegle do tych działań powstawała internetowa platforma do e-nauki, na bieżąco uzupełniana o nowe, ogólnodostępne materiały. Nie trzeba mieć statusu studenta Politechniki Wrocławskiej, by korzystać z zasobów przygotowanych w ramach Projektu Edukacja, wystarczy dostęp do sieci.

Projekt był finansowany przez rządy Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Zgodnie z harmonogramem, inicjatywa dobiegła końca, jednak nie oznacza to końca współpracy ABB z Politechniką Wrocławską.

– Planujemy kolejne projekty. Raczej nie będzie to powtórzenie identycznego scenariusza, ale mamy kilka pomysłów, dzięki którym otworzymy kolejne pola do współdziałania – dodaje Radosław Dudzik.

Więcej informacji: https://projektedukacja.pwr.edu.pl

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp