Szpital z innego wymiaru. Samorządowcy sięgają po nowoczesne rozwiązania budynkowe.

Modernizacja szpitala w Czeladzi to jedna z tych inwestycji, w których jednostka samorządowa bierze pod uwagę nie tylko koszty. Dzięki nowym technologiom szpital stał się bezpieczniejszy i bardziej dostępny, a wkrótce będzie też niezależny energetycznie.

Można powiedzieć, że po trwającej kilka lat modernizacji, budynek Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi przeszedł epokową przemianę. Stara, poszarzała elewacja nabrała blasku, infrastrukturę przystosowano do osób z niepełnosprawnościami, nowe wyposażenie oddziałów pomaga medykom w pracy i poprawia bezpieczeństwo pacjentów. Jednak modernizacja objęła też te elementy, które nie rzucają się w oczy, a które świadczą o dość nowatorskim, jak na budynek użyteczności publicznej, podejściu do technologii.

fot. arch. PZZOZ w Czeladzi
fot. arch. PZZOZ w Czeladzi
center

Obok nowego wyposażenia medycznego, szpital został również „uzbrojony” w zautomatyzowane oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne, które – podobnie jak wentylacja i klimatyzacja – jest nadzorowane przez sterowniki firmy ABB. Takie systemy nadzorcze znalazły się również w całej instalacji energetycznej. Budynek wyposażono ponadto w analizatory sieci oraz kompleksowy monitoring. Dzięki temu zmniejszono ryzyko awarii zasilania i ułatwiono codzienną konserwację. Całość została zintegrowana z systemem kontroli dostępu oraz czujnikami i sygnalizacją pożaru.

Świadomy projekt modernizacji

– Tak zaawansowane systemy zostały ujęte już w warunkach przetargu. Od początku całego procesu widać było, że inwestor wie, czego chce – zaznacza Krzysztof Grodzki z firmy ABB, który brał udział w projekcie modernizacji czeladzkiej placówki. – To doskonały i niestety niezbyt powszechny przykład, kiedy to jednostka samorządowa podejmuje świadomą decyzję o modernizacji budynku użyteczności publicznej, biorąc pod uwagę nie tylko koszty inwestycji. W tym przypadku liczył się również potencjał mniejszych kosztów utrzymania i zwiększenie komfortu dzięki nowoczesnym technologiom

Ciekawą przemianę przeszła stara kotłownia. Inwestor podjął bowiem decyzję o wdrożeniu rozwiązania kogeneracyjnego. W jednym lokalnym procesie będzie wytwarzane ciepło oraz energia elektryczna. Cała kogeneracja, pompownie i wymienniki ciepła, a także proces wytwarzania energii, zostały wyposażone w sterowniki i system zarządzania ABB. Całość, łącznie z automatyką, zaprojektowano tak, aby w przyszłości do systemu można było podłączyć panele fotowoltaiczne i pozyskiwać energię ze słońca. – To niespotykane w tego typu obiektach w Polsce rozwiązanie – przyznaje Krzysztof Grodzki.

O dość nowatorskim podejściu do modernizacji budynku mówi również firma HEIMAT z Tychów, która jest partnerem ABB w tym projekcie. – Analizując zakres projektu można dojść do wniosku, że dla inwestora najważniejsze jest bezpieczeństwo oraz komfort pacjentów i personelu. W dalszej kolejności ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko. W wielu innych inwestycjach to tylko puste hasła, ale w tym przypadku założenia i efekt końcowy nie rozmijają się. Każdy punkt umowy jest skrupulatnie weryfikowany przez inwestora. Najmniejszy element infrastruktury ma dla niego ogromne znaczenie – mówi Michał Zaród, prezes zarządu HEIMAT Sp. z o.o.

Inwestycje nie muszą być drogie

Z założeń inwestora wynika, że budynek docelowo ma stać się niezależny energetyczne. Już dzisiaj, na publicznie dostępnych wyświetlaczach, można zobaczyć aktualne zapotrzebowanie energetyczne obiektu, zużycie prądu oraz ilość wytworzonej we własnym zakresie energii. Kiedy do już wdrożonych rozwiązań dołączy także fotowoltaika oraz odzysk ciepła odpadowego, założony przez inwestora scenariusz stanie się realny.

– Jak na budynek publiczny, a przede wszystkim szpital, który musi funkcjonować w trybie 24/7, założenia i ich realizacja są naprawdę ciekawe – przyznaje Krzysztof Grodzki. – Dzisiejsza technologia pozwala już na takie inwestycje i wcale nie muszą one być kosztowne. A decyzja zależy tylko i wyłącznie od świadomości menedżera, który zarządza takim projektem.

  • fot. arch. PZZOZ w Czeladzi
  • fot. arch. PZZOZ w Czeladzi

Najistotniejsze zmiany w PZZOZ w Czeladzi dokonano w ciągu ostatnich dwóch lat, ale w sumie już od 6 lat trwają inwestycje w infrastrukturę i zakup sprzętu. Wydano na to ok. 60 mln zł. Efekt jest imponujący. Zbudowano, a następnie powiększono oddział anestezjologii i intensywnej terapii, utworzono oddział okulistyki z blokiem operacyjnym. Nowy wygląd zyskały także oddziały: urazowo-ortopedyczny, neurologiczny, dziecięcy, oraz chorób wewnętrznych z pododdziałem szybkiej diagnostyki kardiologicznej. Oddano do użytku także nowe gabinety diagnostyczne i pracownię endoskopii. Wyremontowano blok operacyjny, dostosowując go do współczesnych wymogów i tworząc kolejną – czwartą – salę operacyjną. Po 62 latach szpital doczekał się także instalacji gazów medycznych.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp