Elastyczny jak smart home!

Elastyczny jak smart home!

Tradycyjny montaż systemu automatyki dla inteligentnego domu kojarzy się z kuciem ścian i kilometrami przewodów sterujących. Taki scenariusz to już jednak przeszłość. Nowoczesne systemy, takie jak ABB-free@home®, można instalować w wykończonym domu lub mieszkaniu. Wystarczy odpowiednie rozmieszczenie czujników, połączenie z internetem i prosta aplikacja w telefonie.

Inteligentny dom to synonim komfortu na najwyższym poziomie. Wystarczy wyobrazić sobie, że siedząc wieczorem w fotelu, jednym ruchem palca możemy zapalić nastrojowe oświetlenie, zasunąć żaluzje lub włączyć ulubioną muzykę. Z kolei, wychodząc z domu, naciśnięcie jednego przycisku spowodowuje wyłącznie wszystkich urządzeń, przełączenie ogrzewania w tryb EKO i uzbrojenie alarmu.

Tak w praktyce działa system automatyki domowej ABB-free@home®, choć to tylko próbka jego możliwości. Jego kluczową zaletą jest intuicyjna integracja funkcji oraz domowych urządzeń, takich jak: oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja, żaluzje czy system domofonowy. System automatyki domowej to także czujniki, które sprawiają, że dom może „reagować” sam, w zależności od ustawień. Przykładowo, gdy czujnik wykryje porywisty wiatr, system smart home zwinie markizy i domknie okna po to, by uniknąć potencjalnych uszkodzeń. Takie ustawienia można dopasować do stylu życia i potrzeb domowników, a nawet zwiększyć ich bezpieczeństwo, np. gdy w domu nikogo nie ma, a system wykryje ruch. Wtedy użytkownik otrzyma powiadomienie na smartfon.

Coraz więcej inwestorów chce mieszkać w inteligentnym domu i decyduje się na komfortowy system smart home, nawet gdy budowa już dawno się zakończyła. Wcześniej barierą był remont i uciążliwe kucie ścian. Dziś to nie jest problemem.

Instalacja systemu smart home bez kabli

Tradycyjna instalacja systemu smart home oznacza dla instalatora zaplanowanie rozbudowanego schematu z przewodami sterującymi rozmieszczonymi w całym domu. Przewody zbiegają się później w jednej rozdzielnicy, gdzie znajduje się serce systemu w postaci jednostki sterującej. To pozwala na kontrolę nad wszystkimi podłączonymi funkcjami i urządzeniami z poziomu systemu, jednak w praktyce znacznie wydłuża czas ukończenia prac montażowych. Obecnie instalacja systemów dla inteligentnego domu została znacznie uproszczona i przyśpieszona, a co najważniejsze – jest możliwa nawet w już wykończonych inwestycjach.

Koniec z przewodami? To Ty wybierasz!

Przykładowo system ABB-free@home® można zamontować zarówno w nowo budowanych domach, jak i w całkowicie wyremontowanych obiektach lub w trakcie trwających prac remontowych. Na tak dużą elastyczność w planowaniu instalacji pozwala szeroki wybór urządzeń przewodowych i bezprzewodowych, dopasowanych do potrzeb użytkowników. Nie ma także ograniczeń w wyborze komunikacji przewodowej lub bezprzewodowej między urządzeniami systemu.

Różne poziomy rozbudowy gwarantują od samego początku wszechstronną elastyczność i indywidualność instalacji. Poszczególne funkcje, pomieszczenia lub cały system można łatwo rozbudowywać i dostosowywać do swoich potrzeb. Nie ma znaczenia czy instalacja została przygotowana pod automatykę czy nie. Nieważne czy jest to nowy dom, czy mieszkanie. Możemy rozbudowywać system ABB-free@home®, prawie w każdej instalacji.
Różne poziomy rozbudowy gwarantują od samego początku wszechstronną elastyczność i indywidualność instalacji. Poszczególne funkcje, pomieszczenia lub cały system można łatwo rozbudowywać i dostosowywać do swoich potrzeb. Nie ma znaczenia czy instalacja została przygotowana pod automatykę czy nie. Nieważne czy jest to nowy dom, czy mieszkanie. Możemy rozbudowywać system ABB-free@home®, prawie w każdej instalacji.
center

Instalacja bazuje na urządzeniach systemu ABB-free@home®, które zapewniają ten sam poziom funkcjonalności jak tradycyjny sprzęt, jednak nie wymagają podłączenia przewodu magistralnego. W przypadku połączenia kablowego przewód połączeniowy może przebiegać taką samą trasą co przewód zasilający. Instalator dowolnie wybiera z dostępnych kombinacji topologii: liniowych, drzewa i gwiazdy, co zapewnia elastyczność montażu.

Gdy wybór padnie na podłączenie bezprzewodowe, instalacja bazuje na urządzeniach systemu ABB-free@home®, które zapewniają ten sam poziom funkcjonalności jak tradycyjny sprzęt, jednak nie wymagają podłączenia przewodu magistralnego. Komunikacja między urządzeniami a systemem odbywa się wtedy za pośrednictwem stabilnej częstotliwości radiowej a urządzenia wzajemnie tworzą sieć typu mesh..

W obu wariantach instalacja systemu jest intuicyjna i bazuje na montażu czujników oraz elementów sterujących we wnętrzu domu. Sercem ABB-free@home® jest Access-Point, który zapewnia zarówno łączność magistralną, jak i bezprzewodową z czujnikami ściennymi oraz ekranami dotykowymi. Konfiguracja odbywa się przy pomocy przeglądarki internetowej z łącznością LAN oraz WLAN.

System Access Point 2.0, pozwala na połączenie do 150 urządzeń przewodowych i bezprzewodowych. Jeśli potrzeba więcej niż 64 urządzeń przewodowych
System Access Point 2.0, pozwala na połączenie do 150 urządzeń przewodowych i bezprzewodowych. Jeśli potrzeba więcej niż 64 urządzeń przewodowych
center

By zmieniać ustawienie np. ogrzewania czy oświetlenia, użytkownik korzysta z naściennych paneli sterujących i przycisków lub może sterować nimi zdalnie przy pomocy łatwej w obsłudze aplikacji na telefon lub tablet.

Zmiany i rozbudowa systemu w prostych krokach

System od ABB to nie tylko prosty montaż, ale też elastyczność wyboru dla domowników – pozwala bowiem na zintegrowanie nawet 150 urządzeń i funkcji domu. Nie trzeba jednak decydować się na wszystkie opcje od razu. Na dostępność i przyjazność systemu
ABB-free@home® wpływa m.in. możliwość rozbudowania sterowania lokalnego oraz centralnego. Inwestor może w każdej chwili zdecydować się na uzupełnienie instalacji o kolejne punkty sterujące, aż do stworzenia kompletnego systemu smart home do zarządzania całym domem.

System rozbudowywany o kolejne funkcje przekłada się na wygodę domowników oraz optymalizację zużycia mediów. Odpowiednio skonfigurowany sprawia, że domowa instalacja zużywa mniej energii i ciepła. Przykładowo ustawienia pozwalają na wyregulowanie optymalnej temperatury w każdym pomieszczeniu, w tym przełączenie ogrzewania w tryb ECO, gdy domownicy wychodzą z domu. Analogicznie system steruje także oświetleniem i wyłącza je, gdy w pomieszczeniu nikogo nie ma oraz automatycznie wyłącza klimatyzację po otwarciu okna. Dzięki temu poprawia się bilans energetyczny budynku, co ma odzwierciedlenie zarówno w niższych rachunkach, jak i większej dbałości o środowisko.

System pod kontrolą

ABB-free@home® to system, który wyróżnia się stabilnością i innowacyjnością. ABB stale pracuje nad rozbudową systemu, jego funkcjonalnością i bazą sprzętową. W najnowszej aktualizacji producent przedstawił innowacyjny zespół czujników ABB Tenton. Czujniki łączą w sobie aż 12 opcji sterowania w jednym urządzeniu. Mowa m.in. o automatyzacji, kontroli ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz sterowania oświetleniem i żaluzjami. Minimalistyczne sensory mogą mierzyć różne parametry, takie jak: temperatura powietrza, poziom wilgotności, zawartość dwutlenku węgla i lotnych związków organicznych.

ABB Tenton, to różne funkcje w jednym urządzeniu ułatwiają obsługę, ale też oszczędzają miejsce, koszty i czas podczas uruchamiania.
ABB Tenton, to różne funkcje w jednym urządzeniu ułatwiają obsługę, ale też oszczędzają miejsce, koszty i czas podczas uruchamiania.
center

Jednocześnie urządzenia dają dowolność montażu zarówno w standardowej puszcze montażowej, jak i bezpośrednio na ścianie z wykorzystaniem puszki natynkowej. Nowa linia sensorów ABB Tenton to nie tylko wygodne połączenie wielu funkcji, ale też redukcja ilości sterowników w instalacji.

System automatyki domowej ABB-free@home® to elastyczność zarówno w montażu i łączności, jak i w skalowalności zakresu funkcji. Co więcej, system umożliwia integrację z rozwiązaniami oferowanymi przez topowych producentów, mowa m.in. o oświetleniu Philips Hue czy asystencie głosowym Alexa Amazon lub Google Home.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp