Miniciti – miasto dla dzieci w świecie dorosłych technologii

W Centrum Praskim Koneser w Warszawie powstało nowe miasteczko. To Miniciti – wyjątkowy projekt edukacyjny, w ramach którego dzieci mogą wcielać się w różne role zawodowe i poznawać co ciekawsze tajniki świata dorosłych. ABB jest partnerem strategicznym tej inicjatywy. Firma przygotowała strefę inżyniera, aby zaszczepiać wśród najmłodszych pasję do nowych technologii.

Według danych firmy Grafton Recruitment, w tym roku na polskich uczelniach technicznych było 5,5 proc. studentów mniej niż rok wcześniej. W 2022 r. ten spadek wyniósł 3 proc. r/r. To niepokojący trend, zwłaszcza w kontekście rosnącego zapotrzebowania na specjalistów w przemyśle. A praca inżyniera jest naprawdę fascynująca – mówią inżynierowie z ABB. I demonstrują to na żywo.

  • fot. minicity
  • fot. minicity

– W ramach Miniciti wprowadzamy do zawodu inżyniera. Chcemy zapoznać dzieci z nowymi technologiami, które mają pozytywny wpływ na środowisko i otoczenie. W naszej przestrzeni będziemy pokazywać świat dorosłych, a przy okazji zaszczepiać pasje u najmłodszych, rozwijać ich potencjał oraz uczyć współpracy z innymi. To inspirujące miejsce, w którym zabawa łączy się z przekazywaniem wiedzy i wyrównywaniem szans – mówi Stanisław Tański, prezes zarządu ABB Sp. z o.o. – Jesteśmy dumni, że możemy wziąć udział w tym projekcie.

Miniciti to miniaturowe miasto, w którym są kamienice z najważniejszymi instytucjami i usługami, rozstawione wokół pulsującego rynku. Jest urząd miasta, policja, przychodnia lekarska, bank, a nawet radio i telewizja. Do każdego z tych miejsc dziecko może wejść, zobaczyć i doświadczyć z czym wiąże się praca, np. bankiera czy radiowca – i co trzeba umieć, aby już w tym bardziej dojrzałym życiu dobrze sobie radzić? Jest to rzeczywistość nieco uproszczona. Ideą było bowiem zbliżenie świata dorosłych do dzieci, nie odwrotnie.

W jednej z kamienic miniaturowego miasta młodzi eksploratorzy mogą zobaczyć co potrafi robot współpracujący i jak działa aparatura elektryczna. Przede wszystkim jednak mają zadanie do wykonania: obniżyć poziom smogu w mieście, posiłkując się odnawialnymi źródłami energii. Tę zieloną energię należy doprowadzić do odbiorców za pomocą linii energetycznych optymalną trasą, aby ograniczyć straty. Dzieci muszą również odpowiednio wykorzystać sześć typów robotów na poszczególnych etapach produkcji ekologicznych aut w naszym – bardziej zielonym – mieście. Dzieciom w tym ambitnym przedsięwzięciu towarzyszą przeszkoleni opiekunowie, odpowiadając nawet na te nieco mniej „technologiczne” pytania.

  • fot. arch. ABB
  • fot. arch. ABB
  • fot. arch. ABB
  • fot. arch. ABB
  • fot. arch. ABB

– Gdy miałem kilka, kilkanaście lat, takich inicjatyw nie było. A szkoda, bo być może dziś nie musielibyśmy się mierzyć z deficytem specjalistów – przyznaje Radosław Dudzik z ABB, który na wydarzenie otwarcia Miniciti wybrał się z 8-letnią córką. – To projekt, który przede wszystkim pozwala kształtować zainteresowania i w przystępny sposób przedstawia zawiły obszar, jakim jest technologia. Dzieci uczą się poprzez praktykę, samodzielne odkrywanie, i jako rodzic mogę potwierdzić, że pod tym względem niewiele różnią się od dorosłych. Dlatego tak ważna jest uzupełniająca wobec szkoły rola biznesu, który praktykę może przenieść na poziom edukacji.

Miniciti to pierwszy taki projekt non-profit w Polsce i rozwinięcie idei edukacyjnej, zapoczątkowanej przez Fundację Miasto Dzieci prawie dekadę temu. Organizowane na terenie miasteczka wycieczki i warsztaty mają dać dzieciom pierwsze doświadczenia wiążące się z konkretnym zawodem, ale też uczyć ich przedsiębiorczości. Oferta skierowana jest do osób w wieku od 6 do 15 lat. Więcej informacji: https://miniciti.pl/

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp