Samsung C&T oraz ABB integrują technologie, które zwiększą możliwości inteligentnego budynku

  • Wkrótce rozwiązania automatyki budynkowej ABB zostaną zintegrowane z systemem zarządzania budynkiem Samsung C&T
  • Technologia inteligentnego budynku obu firm będzie dostępna z poziomu jednego interfejsu użytkownika
  • Współpraca ABB i Samsung C&T rozszerzy ofertę dla deweloperów i instalatorów również na rynku polskim

Biznes ABB Smart Buildings oraz Samsung C&T podpisały globalną umowę, na mocy której obie firmy zintegrują swoje rozwiązania z zakresu automatyki budynkowej oraz dystrybucji i zarządzania energią. Takie połączenie w ramach jednego interfejsu to dobra informacja dla użytkowników dużych budynków mieszkalnych i komercyjnych, ale i dla środowiska, ponieważ wiele wydajnych technologii w jednym miejscu to też większa efektywność energetyczna.

center

Co konkretnie zostanie zintegrowane? Przede wszystkim platforma Homeniq firmy Samsung C&T z flagowymi produktami ABB w zakresie inteligentnego budynku: ABB-free@home® oraz ABB i-bus® KNX. Zarządzanie produktami obu producentów będzie możliwe w ramach jednego panelu – użytkownik będzie płynnie przechodzić z jednej aplikacji do drugiej. W efekcie na tym samym ekranie pojawią się panele do obsługi praktycznie wszystkich elementów budynku: systemów HVAC i bezpieczeństwa, aparatury energetycznej, oświetlenia, czujników ruchu czy nawet rolet i sprzętu AGD.

– Nowoczesny budynek to setki urządzeń i systemów, które trzeba monitorować i regulować. Wszystko ma działać niezawodnie, sprawnie, a najlepiej jeszcze w sposób efektywny energetycznie. Osoby zarządzające takimi budynkami oczekują rozwiązań holistycznych, dzięki którym wszystko będzie dostępne w jednym miejscu, za pomocą kliknięcia – mówi Jarosław Grabowski z biznesu Elektryfikacji ABB w Polsce. – Współpraca ABB z Samsungiem otwiera szereg dodatkowych możliwości w zakresie w pełni zintegrowanego budynku. To także nowa jakość z perspektywy deweloperów i instalatorów na polskim rynku.

Integracja rozwiązań spod znaku „smart home” przełoży się też na wydajniejszą sieć energetyczną w budynku. Poszczególne rozwiązania mogą np. zmniejszać obciążenie w tzw. godzinach szczytowych, gdy cena za energię jest największa. Nie bez znaczenia jest też skuteczniejsze zarządzanie instalacjami fotowoltaicznymi.

– Firmy budowlane, deweloperzy i operatorzy budynków będą czerpać korzyści z modelu one-stop-shop Samsunga i systemów kontrolnych ABB. Nasza platforma jest rozwiązaniem przyszłościowym, które pozwala na stały rozwój i dodawanie kolejnych technologii – mówi Hyejung Helen Cho z Samsung C&T.

Nowa umowa to de facto zacieśnienie współpracy, która trwa już od dłuższego czasu. W kwietniu 2022 r. ABB i Samsung Electronics podpisały porozumienie, dzięki któremu możliwa będzie integracja ABB-free@home z platformą Samsung SmartThings.

Budynki odpowiadają za 40 proc. globalnej konsumpcji energii1 i 30 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych (GHG)2. Współpraca ABB i Samsung C&T pozwoli na dalszy rozwój technologii, które mogą obniżyć te wskaźniki. Firmy pracują nad nową, zaawansowaną platformą do zarządzania nieruchomościami. Po weryfikacji poprawności projektu, przeprowadzonej w Korei Płd., planowane jest uruchomienie pilotaży w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie.

1https://www.euenergycentre.org/images/unep%20info%20sheet%20-%20ee%20buildings.pdf

2https://www.eesi.org/topics/built-infrastructure/description

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp