Jej powierzchnia to prawie 10 000 m2 (dla porównania boisko piłkarskie zmieścimy na nieco ponad 7000 m2). Umieszczono tutaj ponad 5 tysięcy modułów PV i kilkanaście inwerterów. Instalacja zasila znajdujące się nieopodal dwa zakłady ABB: silników elektrycznych i napędów przemysłowych. Codziennie tamtejsze linie produkcyjne opuszczają urządzenia o wysokiej klasie sprawności. Będą napędzać pompy, wentylatory, taśmociągi i inne maszyny przemysłowe w różnych stronach świata.
Od niedawna produkcja tych silników i napędów odbywa się z wykorzystaniem energii słonecznej. Dzięki nowej instalacji, w skali roku fabryki zmniejszą emisję CO2 o ok. 1500 ton (dla porównania 1 tonę CO2 emituje samochód osobowy z silnikiem spalinowym na dystansie 8000 km1). Z kolei oszczędności z tytułu mniejszych rachunków za energię mogą wynieść nawet 3 mln zł.
Wkrótce panele staną również na firmowym parkingu oraz na przyległych działkach. Docelowo 70 proc. zapotrzebowania obu fabryk ABB na energię będzie pochodzić ze słońca.
– Przemysł odpowiada za około 37 procent światowej konsumpcji energii. Połączenie wysokowydajnego silnika elektrycznego z napędem to prosty sposób na zmniejszenie energochłonności aplikacji przemysłowych. Dla nas to również zobowiązanie. Zasilając produkcję tych urządzeń energią odnawialną, działamy odpowiedzialnie, ale i konsekwentnie – mówi Robert Szczotka, dyrektor biznesu Systemów Napędowych ABB w Polsce.
Farma fotowoltaiczna w Aleksandrowie Łódzkim została podłączona do systemu zarządzania energią. ABB Ability™ Energy Management monitoruje ilość wytwarzanej energii z paneli fotowoltaicznych. Wkrótce rozwiązanie zyska nowe funkcjonalności, które pozwolą m.in. na dokładne określenie energochłonności poszczególnych linii produkcyjnych w zależności od pory dnia i wydajniejszą dystrybucję, dopasowaną do aktualnych potrzeb.
Elektrownie słoneczne mają powstać również w innych lokalizacjach ABB w Polsce. W drugiej połowie przyszłego roku farma fotowoltaiczna o mocy 1,6 MWp stanie w Przasnyszu. W efekcie tamtejsza fabryka aparatury i rozdzielnic średniego napięcia będzie zasilana wyłącznie energią słoneczną. W planach jest także instalacja paneli przy siedzibie spółki w Warszawie. Jednocześnie firma rozpoznaje możliwość budowy elektrowni słonecznej 2 MWp, która zasilałaby jej hub produkcyjno-inżynieryjny w Bielsku-Białej.
Inwestycje w fotowoltaikę są elementem strategii zrównoważonego rozwoju ABB, która zakłada m.in., że do 2030 r. działalność firmy osiągnie zerowy bilans dwutlenku węgla.
1https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/society/20190313STO31218/emisje-co2-z-samochodow-fakty-i-liczby-infografiki