Bez zwarć i przeciążeń na polskich promach Ro-Pax

Na statkach instalowane są coraz bardziej złożone systemy dystrybucji i zarządzania energią. Nowego znaczenia nabierają urządzenia zapewniające bezpieczeństwo zasilania. Przykładem są trzy jednostki budowane obecnie dla spółki Polskie Promy, które będą wyposażone w szereg urządzeń zabezpieczających ABB.

Obecnie w regionie Morza Bałtyckiego działa ponad 20 operatorów promowych. Swoją pozycję na rynku systematycznie wzmacniają polscy przewoźnicy, którzy inwestują w nową, wydajniejszą flotę. Obecnie trzy promy samochodowo-pasażerskie (Ro-Pax) powstają w Gdańskiej Stoczni „Remontowa”. Jeden z nich będzie pływał pod banderą Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, dwa pozostałe uzupełnią flotę spółki Unity Line. W planach jest również budowa czwartej, bliźniaczo podobnej jednostki.

fot. Urszula Czapla, arch. ABB
fot. Urszula Czapla, arch. ABB
center

Wydajna dystrybucja na pokładzie

Mają to być jedne z najnowocześniejszych jednostek tego typu – z silnikami na gaz LNG wspieranymi rozwiązaniem bateryjnym. Każdy z promów zostanie wyposażony w dwa pędniki azymutalne Azipod, które ułatwiają operowanie w portach, zmniejszając zużycie energii i emisję CO2. Dostawcą pędników, a także systemów automatyki, monitoringu i zarządzania energią, jest ABB Marine & Ports. Jednak również polska spółka ABB ma swój istotny wkład w ten projekt.

Polscy inżynierowie ABB przygotowali zestaw przemienników częstotliwości oraz pełny pakiet aparatury łączeniowej, w skład której wchodzą wyłączniki powietrzne, wyłączniki kompaktowe, aparatura modułowa oraz elementy automatyki. Urządzenia będą pośrednio odpowiadać za zasilanie podstawowych instalacji na statku, takich jak oprawy oświetleniowe, sprzęt AGD oraz za odbiory krytyczne tj. sprzęt nawigacyjny i serwery. Szczególnie wyłączniki mają ważną rolę do odegrania – oprócz zapewnienia zasilania, chronią obwody elektryczne nie dopuszczając do zwarć i przeciążeń. Ma to duże znaczenie na statku, który posiada kilka źródeł zasilania, a którego instalacje muszą działać w niesprzyjających warunkach dużej wilgotności i zasolenia.

Funkcję wyłączników głównych będą pełnić urządzenia serii Emax 2, które oprócz ochrony instalacji, umożliwiają także wydajną dystrybucję energii. Użytkownik może określić maksymalny próg poboru mocy, a wyłącznik będzie utrzymywać jej odpowiednią wartość.

  • fot. Urszula Czapla, arch. ABB
  • fot. Urszula Czapla, arch. ABB
  • fot. Urszula Czapla, arch. ABB
  • fot. Urszula Czapla, arch. ABB

Napędy wyregulują moc

Za budowę instalacji elektrycznej na statku odpowiada Remontowa Electrical Solutions (RES). –Doposażenie wyłączników w akcesoria odbywało się na etapie produkcji w naszych fabrykach. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania w projekt inżynierów z RES oraz ABB. Klient otrzymał gotowe do instalacji zestawy, co wyeliminowało konieczność dodatkowego montażu w samej stoczni i ograniczyło liczbę roboczogodzin – mówi Miłosz Kowalski z biznesu Elektryfikacji ABB w Polsce. – Rozmowy oraz prace nad projektem trwały ponad rok, obecnie możemy mówić o sukcesie i spokojnie wyczekiwać pierwszego promu na polskich wodach Bałtyku.

Niedawno spółka RES zakończyła prefabrykację rozdzielnic na pierwszą jednostkę oraz otrzymała zgodę na przekazanie dla Gdańskiej Stoczni „Remontowa”.

W tym samym czasie trwają pierwsze dostawy przemienników częstotliwości (napędów) niskiego napięcia ACS880, za które również odpowiada ABB w Polsce. Napędy będą regulować moc m.in. w pompach balastowych i wentylatorach. W sumie około 40 takich urządzeń zostanie zainstalowanych na trzech promach budowanych w „Remontowej”. Wszystkie posiadają odpowiednie certyfikaty do pracy w warunkach morskich.

Pod koniec października 2023 r. zwodowano ważący 11 000 ton kadłub pierwszego promu Ro-Pax. Jednostka ma być gotowa do przewozu pasażerów i pojazdów na początku 2025 r.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp