Rozwój możliwości robotów spawalniczych, nowe zastosowania aplikacji RobotStudio, testy spawania dla klientów oraz wspólne badania rozwojowe - to najważniejsze cele współpracy obu spółek. W biurze Fronius Polska w Gliwicach działa także stanowisko pokazowe z robotem ABB, wyposażone w najbardziej uniwersalną aplikację do spawania metodą MIG/MAG w innowacyjnej technologii CMT Twin (Cold Metal Transfer).
Fronius to globalny lider w rozwoju technologii i urządzeń spawalniczych, w tym rozwiązań do spawania ręcznego, zrobotyzowanego oraz zautomatyzowanego. W siedzibie Fronius Polska w Gliwicach działa pokazowe stanowisko spawalnicze wyposażone w robota ABB IRB 4600 z dwuosiowym pozycjonerem, umożliwiające między innymi wysokowydajne spawanie elementów konstrukcyjnych, takich jak: poszycia wagonów i naczepy. Zastosowania technologiczne obejmują system spawania TPS/i TWIN CMT, metodę MIG/MAG w technologii CMT, co umożliwia szerokie zastosowanie m.in. w branży automotive, produkcji statków morskich, pojazdów ciężarowych oraz szynowych. Robotyzacja procesu spawania w takiej konfiguracji zapewnia uzyskanie wysokiej jakości połączeń spawanych, spełniających restrykcyjne wymagania dotyczące jakości złączy, powtarzalności oraz estetyki nawet przy łączeniu dużych i odpowiedzialnych technologicznie detali.
- Zdecydowaliśmy się na wybór robota ABB do tej aplikacji z uwagi na jego parametry techniczne oraz udźwig 20 kg. Roboty z mniejszym udźwigiem nie są w stanie prawidłowo i szybko operować uchwytem spawalniczym TWIN, który razem z napędem jest stosunkowo ciężki. Przy robotach o mniejszych gabarytach pojawiają się przeciążenia osi, a przy procesach spawania wymagane jest zachowanie powtarzalności i dynamiki procesu – mówi Mateusz Karczewski z firmy Fronius Polska.
Pokazowe stanowisko z robotem spawalniczym ABB w Gliwicach jest jednocześnie najbardziej rozbudowaną i uniwersalną celą zrobotyzowaną w Polsce. Dzięki funkcji dwudrutowego spawania procesem TWIN CMT z zintegrowanym z systemem robota pozycjonerem o udźwigu 750 kg, bardzo dobrze sprawdza się do spawania grubych blach, jak i do łączenia cienkościennych elementów w dowolnym położeniu, co umożliwia dwuosiowa konstrukcja pozycjonera.
Innowacyjne wysokowydajne spawanie
Stanowisko umożliwia zastosowanie zrobotyzowanego spawania Twin oraz pojedynczym drutem metodą MIG/MAG. – Niesie to ze sobą wiele korzyści. W przypadku spawania dwoma drutami w ramach tej samej metody, mamy możliwość uzyskania większej prędkości spawania. Dodatkowo wpływa to również na lepsze wtopienie co ma szczególne znaczenie przy spawaniu grubszych materiałów. Ponadto w ten sposób można skutecznie wypełnić szczeliny, bez konieczności wykonywania wielu ściegów. Spawanie dwoma drutami pozwala zwiększyć wydajność i efektywność procesu, szczególnie przy pracy z większymi, bardziej wymagającymi materiałami – dodaje Mateusz Karczewski z firmy Fronius Polska.
Ponadto system TPSi umożliwia spawanie MIG/MAG w technologii CMT opracowanej przez firmę Fronius w 2005 r. Technologia charakteryzuje się niską ilością wprowadzanego ciepła i stabilnym łukiem spawalniczym, kontrolując i regulując proces zwarcia stopionego metalu do jeziorka spawalniczego, co umożliwia precyzyjne kontrolowanie przepływu ciepła podczas spawania. Kontrolowane zwarcie oraz utrzymywanie niskiego prądu sprawiają, że proces ten jest niezwykle efektywny, dodatkowo eliminując odpryski.
Technologia CMT znajduje szczególne zastosowanie w spawaniu cienkich elementów, np. blach o grubości zaledwie 0,5 mm, łączeniu elementów stalowych i aluminiowych oraz lutospawaniu bezodpryskowym. Proces zapewnia tak wysoką jakość, że materiały nie wymagają dalszego czyszczenia i szlifowania po spawaniu.
Współpraca ABB i Fronius Polska trwa nieprzerwanie od 2019 r. (od 2017 mamy spawarkę TPSi w demo room w Warszawie) Od tego czasu obie firmy prowadzą wspólne badania rozwojowe, pracują nad zwiększeniem możliwości robotów spawalniczych ABB oraz nowymi zastosowaniami aplikacji RobotStudio. W ostatnich latach zrobotyzowana cela w siedzibie Fronius Polska w Gliwicach została wyposażona w system Twin CMT, a w najbliższym czasie zostanie rozbudowana o kolejne funkcjonalności, tak by odpowiadała potrzebom różnorodnych procesów produkcyjnych i przemysłów. W IV kwartale 2024 r. w Gliwicach zaplanowano pokazy z wykorzystaniem robota ABB dla klientów w ramach wydarzenia branżowego Welding Tour.
zdjęcia: Katarzyna Sikorska, video : Fronius & Katarzyna Sikorska