ABB została wyróżniona w rankingu „Lider Elektromobilności 2018” zorganizowanym przez PwC oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Firmę doceniono za istotną rolę w rozwój ekologicznego transportu w Polsce. Wyróżnienie zostało wręczone podczas 24. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) w Katowicach.
Ranking tworzony pod patronatem Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju ma pokazać, jaką rolę odgrywa elektromobilność w polskich firmach, instytucjach i samorządach. Zebrane dane posłużyły do opracowania zestawienia, którego zadaniem jest wskazanie podmiotów najbardziej zaangażowanych w rozwój tej branży w Polsce. Analizę oraz wybór najbardziej aktywnych i innowacyjnych podmiotów przeprowadziły firma audytorska i doradcza PwC oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.
– Celem badania „Lider Elektromobilności 2018” było uhonorowanie przedsiębiorstw najbardziej zaangażowanych w rozwój nisko- i zeroemisyjnego transportu. Dzięki takim podmiotom wzrasta innowacyjność i konkurencyjność gospodarki – uważa Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. – ABB jest właśnie jedną z takich firm. Rozbudowa infrastruktury ładowania stanowi absolutnie niezbędny warunek dla ekspansji elektromobilności, zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju rynku, w którym znajduje się obecnie Polska. Kompleksowa oferta ABB w obszarze stacji ładowania pojazdów elektrycznych znacząco ułatwia transformację w kierunku zrównoważonego transportu.
W tym roku ABB znalazła się na prestiżowej liście „Change the World” magazynu Fortune za wysiłki na rzecz upowszechniania ekologicznego transportu elektrycznego. Lista wyróżnia przedsiębiorstwa, które „wywarły pozytywny wpływ na społeczeństwo poprzez działania będące częścią ich podstawowej strategii biznesowej”. ABB od wielu lat pomaga w realizacji celów klimatycznych, zachęcając do wykorzystywania czystych i wydajnych technologii w przemyśle, transporcie i infrastrukturze.
Wśród rewolucyjnych, energooszczędnych innowacji, opracowanych przez centra badawcze firmy znajdują się m.in. ładowarka samochodowa o dużej mocy, która w ciągu ośmiu minut potrafi naładować baterie elektrycznego pojazdu. Z kolei na potrzeby transportu publicznego ABB stworzyła system błyskawicznego ładowania autobusów na przystankach. Pozwala on w ciągu 20 sekund, podczas wysiadania i wsiadania pasażerów, uzupełnić akumulator autobusu elektrycznego na tyle, by mógł on dojechać do kolejnego przystanku.
– Byliśmy jedną z pierwszych firm na polskim rynku, działających w obszarze e-mobility. Zaczynaliśmy w 2011 roku, a dwa lata później uruchomiliśmy pierwszą w kraju stację szybkiego ładowania prądem stałym – mówi Paweł Łojszczyk, prezes zarządu ABB Sp. z o.o. – Od tego czasu angażujemy się nie tylko w dostarczanie produktów i rozwój infrastruktury, ale także aktywnie wspieramy procesy legislacyjne oraz szeroko pojętą edukację proekologiczną.
Wyróżnienie w rankingu „Lider Elektromobilności 2018” wręczone zostało podczas tegorocznego szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. ABB aktywnie uczestniczyła w tym spotkaniu światowych liderów, wspierając założenia porozumienia paryskiego. Eksperci z firmy wzięli udział łącznie w sześciu panelach dyskusyjnych, dzieląc się swoją wiedzą na temat nowoczesnej infrastruktury miejskiej, efektywności energetycznej i oczywiście transportu nisko- i zeroemisyjnego.